15 C
Berlin
16:16 - 25/09/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

İlter Gözkaya-Holzhey

İlter Gözkaya-Holzhey arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

SORGULA VE İNAN

00:45 - 11/01/2020

Düşünce hürdür, hiç kimse ve hiçbir şey buna engel olamaz. İnsanın ne düşündüğü içinde kalırsa cezası da yoktur. Düşünülen sanat, edebiyat, basın ve medya yoluyla açıklanırsa sorun başlar.

Öncü düşünürlerin diğerlerini etkilemesinden korkulur. Zira çok bilenlerin idare edilmesi zorlaşır.

Bir insana ait olan fikir, tamimiyle kendisine ait gibi görünse de etkenlerin toplamıdır.

Şahsın kendi geçmişi, ailenin, çevrenin deneyimleri birikime etki yapar. Sonra yaşadığı köy, şehir çemberi genişletir.

Küreselleşme, internet ve sosyal medya neyi sorgulayıp, neye inanacağımızı zorlaştırıyor. Aslında öyle görünüyor. Bir pazara gidince aynı meyve sebze manavı çoğaldıkça, karar verme de zorlaşıyor.

Düşüncede de adeta her kafadan bir ses çıkar gibi. Seçme ve karar verme, yan etkilerden korunmadan düşünce hür kalamaz.

Konuştuğumuz insanlar, okuduğumuz kitaplar bir fikir oluşturmada etkili oluyor. Basın ve medya şırıngayla verir gibi, arkasında olanların uluşmak istediği amaca hizmet ediyor. Basın ve medyanın arkasında büyük şirketler var. Artık bu da kazanca bağlı.

Devleti, partiyi ve diğer kuruluşlarda programlardan çok görevi yapacak başkanlar konuşuluyor. Kişiler nesneyi önem sırasında öne geçti.

Görsel medyada uzmanlar izleyicileri etki edecek şekilde seçiliyor. Öyle ya uzmanlar öyle diyorsa, öyledir. Sorgulamaya gerek yok. Rusya düşman olarak gösterilmeli, örneğinde olduğu gibi.

Defalarca tekrarlayarak zihinlerde iz bırakılıyor. Resim ve fotoğraflarla etki pekiştiriliyor, Mesut Özil olayında olduğu gibi.

Seçilen dil etki alanını destekliyor. Bu satırları yazarken Berlin Yabancılar Dairesi’nin değiştiğini duydum.

Dilbilim ve araştırmacıların dediğine göre bu kelime hiçbir dilde böyle dışlayıcı anlamında kullanılmıyor. Artık daire Göçenlere hizmet eden Daire, olarak adı değişiyor.

Seçimlerden önce Türkler, Türkiye kökenliler, Türkiye hakkında negatif tutumda olan politikacılar seçilme umuduyla kampanya yürütüyorlar. Zaman zaman amaçlarına ulaştıkları görülüyor. Fakat Avrupa Birliği Başkanlığı seçiminde Manfred Weber (CSU) bunu tutturamadı.

Kendi düşüncemize son şekli vermek, etki alanından uzaklaşmak, hür düşünmek için yapılacak ilk iş çok okumak, iyi dinlemek.

Neyi neden etkilemek isteniyor? Bu konuda dikkatimi çeken kitap, Albrecht Müller’in yazdığı kitap önce sorgula sonra inan, oldu. Yazar 1938 yılında Heidelberg’de doğdu. Halk Ekonomisti, yazar, kendin düşün internet sayfasının kurucusu. 1972 yılında Willi Brandt’ın seçim kampanyasını yürüttü. Willi Brandt (SPD) ve Helmut Schmidt’in (SPD) konuşmalarını hazırlıyordu. Devlet planlama dairesinde çalıştı. 1987 – 1994 yılları arasında Federal Almanya Meclisinde milletvekilliği (SPD) yaptı. Kitapları en çok satan kitap listesinde ön sıralarda yer alıyor.

Sosyal medyada olduğu gibi aynı düşüncede olanlar birbirlerini dinler, etkilerse bardağın yarısı dolu görülür. Karşıt düşüncede olanları dinlemeden fikirde noksanlık vardır. Nokta koymak zorlaşır.

Ön bilgisi olan bir hasta sorularıyla doktora, iyileşmesine yardımcı olabilir. Yan etkisi olan ilaçları reçeteye yazdırmaz.

Aynı şekilde politika, sosyal ve özel yaşamda bilgi edinmeden düşünce son şeklini alamaz. Bilhassa Türk toplumunda ne söylendiğine dikkat etmeden, kimin söylediğine bakılıyor. Bu metot ileri gitmeye, yenilenmeye fırsat vermiyor.

Özel televizyon programları izleyicileri eğitme, bilgilendirmeden ziyade oyalama, eğlendirme, meşgul etme taktiği uyguluyor.

İdare görevi olanlar gündemi saptırıyor, vatandaş gerçekleri öğrenemiyor. Halkı oyalarken arkada kimsenin karışmayacağı ulaşma amacı olan işlevleri yürütüyor. Sosyal medya devletleri, parti ve diğer kuruluşları idare edenlerin korkusu oldu. Bir anda bir kişinin açıklaması milyonları ilgilendiriyor. REZO’nun You Tube’de neden CDU seçilmemeli videosu gibi.

Demokrasi kavramı kulağa hoş geliyor. Batı dünyasında Türkiye de dahil bir elite sınıf yıllarca devletleri idare etti. En iyi idare şekli küreselleşmenin yan etkisiyle sarsıntıya girdi. Artık bu idare şekli herkesin katkısı olmadan kurtarılamayacak.

Halkın temsilcilerinin halkı idare edebilmesi bu karmaşık zamanı sağlıklı, olumlu geçirmeye bağlı. Bir ülke tek bir kişi gibi gösterilen yayınlarda, o ülkede diğer milyonların yok sayılmasına izin verilmemelidir.

Batı dünyasında sosyal demokrat partileri kayba uğruyor, nedenleri araştırıp yeni kurallar üretmeli. Halkın seçtiği milletvekilleri hiç bu kadar halka yakın değildi. Bunu iyi değerlendirmek gerekiyor.

Siyasette alınan kararlar ve yapılan kanunlar karar verenleri hür bırakmıyor. Yoğun bir propaganda mekanizması yürütülüyor.

Zaman, her duyduğuna inanma, önce sorgula, sonra inan ve kendin düşün, zamanıdır.     

Albrecht Müller

Düşünceyle kalın!

İlter Gözkaya-Holzhey

Kaynak ve tavsiye kitap:

Albrecht Müller, Glaube wenig, Hinterfrage alles, Denke selbst. (Wie man Manipulationen durchschaut). Westend Verlag, Frankfurt a.M., 2019

ISBN 978-3-86489-219-9

www.nachdenkseiten.de

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla