4.5 C
Berlin
10:02 - 04/04/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Barış Atagün

Barış Atagün arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

ŞİMDİ İYİ OLMA ZAMANI TÜRK MİLLETİ!

21:16 - 26/10/2017

ŞİMDİ İYİ OLMA ZAMANI TÜRK MİLLETİ!

Aylardır herkesin merakla beklediği yeni parti Sayın Meral Akşener’in liderliğinde kuruldu. Partinin adı İyi Parti, logosu ise güneş…
Partinin adını ilk duyduğumda ben de herkes gibi biraz garipsedim. Daha iyi isim bulunamaz mıydı dedim ama sonra partinin isminin kayı boyunun simgesiyle özdeşleştirildiğini öğrendiğimde partinin ismi gözümde başka bir anlam kazandı. Ayrıca herkesin aklında kolayca yer edebilecek ve kolay slogan üretilebilecek bir isim…
Ak partiye karşı İyi Parti… Her açıdan iyi bir Türkiye için… Bence biraz tekrarlayınca insanın kulağına hoş geliyor. Zamanla herkesin partinin ismine alışacağını düşünüyorum.
Partinin isminden daha önemli olan Sayın Akşener’in partinin kuruluşundaki konuşmasıydı.
Açıkça söylemek isterim ki uzun zamandır böyle açık, net bir konuşmaya hasret kaldığımı hissettim. Yıllardır sesi zayıf çıkan, muhalefet yapmayı bilmeyen düşük profilli siyasetçilerin cılız nutuklarından o kadar bıkmıştım ki Sayın Akşener’in konuşması benim için bir rahatlama oldu. Eminim ki birçok insan Sayın Akşener’i izlerken benim hissettiğim duyguları hissetmiştir.
Sayın Akşener konuşmasında çok önemli konulara ve sorunlara değindi. Daha önemlisi sorunları nasıl çözeceğini, vaatlerini tek tek sıraladı. Mızmız muhalefet gibi sadece iktidarı millete şikâyet etmedi.
Ülkedeki adaletsizliğin boyutunun her gün arttığını üstüne basa basa vurguladı. Devletin dininin adalet olduğunu söylemesi ve adalet olmadan devletin olmayacağını ifade etmesi konuşmasının en çarpıcı cümlelerinden biriydi.
Sayın Akşener’in ekonomik sorunlardan bahsetmesi de önemliydi. Ekonominin her gün daha geriye gittiğini, yıllık büyüme oranının Cumhuriyet tarihinin en düşük oranlarına düştüğünü söyledi ve şimdiye kadar hiçbir siyasetçiden duyamadığım bir tespit yaptı. İyi bir ekonomi için önce iyi bir eğitim lazım…
Bu tespiti çok önemli bir tespittir. Artık para inşaattan, ranttan değil bilgiden kazanılıyor. Devir bilgi çağı devri… Bilgiyi kullanıp teknoloji üretebilen devletler dünya ekonomisinde söz sahibi oluyor.
Dünya devletleri bilgiye değer veriyorken biz neleri konuşuyoruz? Müftünün nikâh kıyıp kıymamasını…
Dünya devletleri bilgi üreten, düşünen bir gençlik yaratmaya çalışıyorken biz nasıl bir gençlik olsun istiyoruz? Dindar ve kindar…
Dünya devletleri her gün yeni bilimsel buluşlar peşinde koşup yeni enstitüler kurarken biz ne yapıyoruz? Daha çok imam hatip ve Kur’an kursu açıyoruz.
Hal böyle olunca elbette ekonomide ve her alanda geriye gidiş kaçınılmazdır.
Sayın Akşener, tüm bunları tek tek milletin anlayabileceği dilde anlattı. Bana göre konuşmasının en önemli kısmıydı. Bir siyasetçiden ‘’Bilgi toplumu olmalıyız’’ sözünü duymak gelecek için umut verici…
Sayın Akşener konuşmasında sadece eğitimdeki sorunlardan bahsetmedi. Hedefini de açıkladı. İlk 5 yılda Pisa da ilk 20 ye girmek…
Başarabilir mi? Kesin olur diyemem ama dindar ve kindar nesil yaratmak isteyen bir iktidar varken bilgi üreten bir gençlik yaratacağım diyen bir siyasetçiyi görmek bile gelecek için umut veriyor.
Sayın Akşener’in konuşmasındaki genel hava siyasi kavgalardan uzak bir konuşma olmasıydı. Ucuz siyasi polemiklere girmedi. Sağ sol ayırt etmeden hepimizin yaşadığı sorunlardan bahsetti.
Ekonomideki sorunlardan bahsetti, işsizlikten bahsetti, taşeron işçilikten bahsetti, eğitimdeki seviye düşüklüğünden bahsetti, yargının siyasallaşmasından bahsetti, yolsuzluklardan bahsetti, adaletsizlikten bahsetti.
Kısacası Sayın Akşener, Türkiye’den bahsetti, bizi anlattı. Akşener’i izleyen herkes en azından konuşmasının bir bölümünde kendi sorunuyla alakalı bir cümle duymuştur. 
İşte yıllardır özlenen siyasi üslup budur. Ayrıştırıcı değil birleştirici üsluba milletçe ihtiyacımız var. Sayın Akşener bunu çok iyi yaptı. Sağ sol ayırt etmedi. Bülent Ecevit’i de saygıyla andığını söyledi. Necmettin Erbakan’ı… Geçmişte bu ülkede emeği geçen kimseyi dışlamadı.
Akşener liderliğinde İyi parti, başladığı çizgide devam ederse Türk milleti için yeni bir çıkış kapısı olacaktır. Dünkü mesajlar gelecek için umut vericiydi. 
İktidara geldiği günkü çizgisinden çoktan kopan ve her gün daha fazla radikalleşen bir AKP varken İyi parti merkezdeki boşluğu birleştirici üslubuyla rahatlıkla doldurabilir.
Kısacası Türk milleti ampulleri kapatma zamanı geldi. Zaman güneşe çıkma ve İyi olma zamanı…

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla