20.8 C
Berlin
07:16 - 13/08/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Av. Nurullah Aydın

Av. Nurullah Aydın arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

ŞEHİTLERE KELLE, TERÖRİSTE SAYIN DİYEN!

16:50 - 22/06/2010

Şehitler gelmeye devam ediyor..AKP’liler gözyaşı döküyor. Siz hiç gözyaşı döken kişinin devlet adamı olabileceğine inanıyor musunuz. Tarihte örneği var mı?

İsrail İç Güvenlik Bakanı Yitzhak Aharanovitch, İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, “Askerlerimize el kaldıran herkes, yasaların gerektirdiği şekilde cezalandırılacak” diyor.

ABD ve İngiltere bir askerinin ölmesi üzerine bölgeyi darmadağın ediyorlar.

Peki PKK terörünün şehit ettiği Mehmetçikle ilgili ülkeyi yönetenler ne yapıyor ne diyor?

İsrail konusunda ortalığı vaveylaya verenler, Mehmetçik konusunda suskun. Neden bu konuda ses seda yok acaba!

Hatırlatalım;
Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, terörist başından “sayın”, şehitlerden de “kelle” olarak söz eden Başbakan Recep Erdoğan hakkında verilen “3 kuruşluk” tazminat kararını onamıştı.. Recep Erdoğan, yerel mahkemenin kararına çok sert tepki göstermişti. Partisinin Grup toplantısında olaya “hile-i şeriye” karıştırıldığını söyleyen Erdoğan, davanın “hiç alakası olmayan” Kartal’da açılmasına da dikkat çekmiş, “Ben Türkiye Cumhuriyeti Başbakanıyım. Tazminata mahkum edileceksem, bunun hakkı verilir” demişti.

Kartal 3. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin verdiği kararı onayan Yargıtay şu görüşleri dile getirmişti: “Davacılar vekili dilekçesinde, müvekkillerinin şehit anneleri olduğunu, davalının bir konuşması sırasında şehitler için ‘kelle’ tabirini kullandığını beyan ederek, şimdilik 3’er kuruş manevi tazminatın yasal faiziyle birlikte tahsiline karar verilmesini talep ve dava etmiştir. Mahkemece, birleştirme kararı verilmiş, bu kararın dava tarafından temyizi üzerine mahkemece birleştirme kararının nihai karar ile birlikte temyiz edilebileceği gerekçesi ile temyiz talebinin reddine karar verilmiştir. Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı delillerle kanuni gerektirici sebeplere ve özellikle delillerin takdirinde bir isabetsizlik görülmemesine göre, yerinde bulunmayan bütün temyiz itirazlarının reddi ile usul ve kanuna uygun olan hükmün onanmasına oybirliğiyle karar verildi.”

Başbakan tek bir sözcük yüzünden 50 milyon YTL tazminat ödeyebilir! Yaptığı açıklamalarla önce partisini Laiklik karşıtı eylemlerin odağı olmaktan mahkûm ettirdi, şimdi de şehitlerimizden “kelle” diye söz ettiği için servetini kaybetme noktasına geldi!

Erdoğan, 2000 yılında Avustralya’da katıldığı bir radyo programında teröristbaşı Apo’dan üç kez “Sayın” diye söz ediyor, şehitlerimizi de “kelle” olarak tanımlıyordu! O cümlesi aynen şöyleydi:”Sayın Öcalan düşüncelerinin değil, almış olduğu kellelerin hesabını veriyor.”

Bugün Ergenekon Davası kapsamında tutuklu bulunan Avukat Kemal Kerinçsiz, bu sözler üzerine bazı şehit annelerinden aldığı vekâletle Kartal 2. Sulh Hukuk Mahkemesi’nde ayrı ayrı tazminat davaları açmıştı.

Dava dilekçelerinde de, “Şehit annelerine itibar göstermeyen, şehitlerimizden ‘kelle’ diye söz eden bir zihniyet bizim için üç kuruş değerindedir” diyerek, Başbakan’dan 3’er kuruşluk sembolik tazminat istemişti.

Mahkeme bu davalarda Başbakan’ın şehitlerden kelle diye söz etmesinin hakaret olduğuna hükmetti. Sonra yüzlerce şehit ailesi daha Başbakan aleyhine dava açtı. Ama onlar “3 kuruş” değil, “5 bin-25 bin YTL” arasında değişen miktarlarda tazminat talep ettiler.

Terör eylemeleri, aldı başını gidiyor! Kandil’den gelenlerin ayağına devletin üst bürokratlarını hakimini savcısını götürenler, Türk bayrağını kaldırtanlar terör örgütünün bölgede taban bulması için çalışan, devletten maaş alan milletvekillerinin dokunulmazlığını kaldırmazken kim ne diyor? Mecliste yüzlerce dosya bekliyor. Komisyonlarda dokunulmazlık dosyaları bekletiliyor.

Açılımla saçılımla ülke de birlik ve düzen bozulmuş. Bürokratik kadrolar, ihaleler belli kesimlere taviz üzerine taviz olarak verilmiş!

Siyaset kurumu; böyle hukuk olur mu diyor. İşine gelince iyi hukuk, işine gelmeyince kötü hukuk, hukuk devletinde ve demokrasilerde olur mu?.

Nutuk atanlar aklı verenler çok bu ülkede. Ama yetkili ve etkili olanlar suskun peki ama neden?

Ha sahi dış ve iç siyaset ve toplum mühendisleri, Türkiye’nin gündemine yeni neler sunacak acaba!

Günün Sözü: Düşünmeden konuşma, sözcüklerin anlamını bil, aksi halde dilin seni tanıtır.

Prof. Dr. Nurullah Aydın
Gazi Ü. İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema Bölümü Öğr. Gör.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla