12.5 C
Berlin
08:56 - 29/09/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Dr. Ertekin Özcan

Dr. Ertekin Özcan arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

SEÇİMLERDE OYUMUZU NASIL KULLANACAĞIZ?

23:02 - 03/06/2018

SEÇİMLERDE OYUMUZU NASIL KULLANACAĞIZ?

24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimleri Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği açısından bir dönüm noktasını oluşturuyor.
Seçimi Türkiye Cumhuriyeti Devlet Yapısının geçmişteki eksikliklerinin de giderilerek güçler ayrılığına dayanan parlamenter demokrasinin egemen olduğu demokratik, laik, özgür, sosyal bir hukuk devletinin oluşumunu savunan CHP, İYİ PARTİ, SADET PARTİSİ ve DP’nin birlikte oluşturdukları MİLLET İTTİFAKI ve HDP’nin kazanması için mi çalışacak ve oy vereceğiz?
Yoksa bunun aksine seçimi 16 yıldan beri uyguladığı yanlış politikalarla Türkiye’yi ekonomik, mali, askeri, içpolitika, dış politika ve diğer alanlarda içinden çıkılmaz sorunlar yumağının içine sokan; güçler ayrılığı, demokrasi, laiklik, adalet ve özgürlüklerin tamamen ortadan kaldırarak bir Tek Adam Diktatörlüğüne, rejimine dönüştürülmesini isteyen AK PARTİ VE MHP’NİN oluşturduğu CUMHUR İTTİFAKININ kazanmasını mı destekleyeceğiz.
Bu konuda Seçmen AKP’nin 16 yıldan beri yaptığı uygulamalardan, memnun değilse, Millet İttifakını ve HDP’yi tercih edecek, memnunsa Cumhur İttifakını seçecektir.
24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimlerinde her seçmenin 2 oy pusulası var.
BİRİNCİ OY PUSULASI ile resimleri ve adları aşağıdaki pusulada yer alan 6 Cumhurbaşkanı adayından birini Cumhurbaşkanı olarak seçiyoruz
 
Cumhurbaşkanı adayları için hazırlanan oy pusulasında birinci sırada CHP’nin adayı Muharrem İnce, ikinci sırada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, üçüncü sırada Cumhur İttifakı’nın adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dördüncü sırada HDP’nin adayı Selahattin Demirtaş, beşinci sırada Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, altıncı sırada da Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek yer alıyor.
Pusulada adayların fotoğrafları isimleri ve bunların hemen altında “EVET” veya Tercih mührünün basılacağı alan bulunuyor.
Hangi adayı seçeceksek onun resminin ve adının yer aldığı daireye mührü basıyoruz.

Ben oyumu MUHARREM İNCE’YE vererek birinci oylamada seçilmesini, seçilemezse en çok oyu alarak ikinci seçimdeki iki adaydan biri olarak yarışa girmesini ve seçilmesini istiyorum.
Eğer 24 Haziran’daki oylamada hiçbir aday yüzde 50’den fazla oy alarak seçilemezse, İKİNCİ OYLAMA 8 Temmuz 2018’de yapılacak.
24 Haziran’daki seçimde en çok oy alan iki Cumhurbaşkanı adayı 8 Temmuz 2018’de yapılacak seçimde yarışacak. Bu seçimde en çok oy alan 2 Aday’dan biri cumhurbaşkanı olarak seçilecek.
İKİNCİ OY PUSULASI İLE PARTİLERİN PARLAMENTOYA (TBMM’NE) GİRECEK MİLLETVEKİLERİNİ SEÇİYORUZ
Siyasi partilerin oy pusulasında ilk sırada AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu, BBP’nin destek verdiği “Cumhur İttifakı”, son sırada CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve DP’nin kurduğu “Millet İttifakı” yer alıyor. Ayrıca pusulada Hüda Par ikinci, Vatan Partisi üçüncü, HDP dördüncü sırada yer alıyor.
 

İttifak yapan partiler, oy pusulasında ittifak unvanları altında yan yana bulunuyor. Partilerin logoları, isimleri, genel başkanlarının adları belirtiliyor. Yurt içindeki pusulalarda partiler için ayrılan her sütunun altında, milletvekili adaylarının isimleri de bulunuyor. Burada hangi partiyi seçeceksek mührü onun logosunun bulunduğu daireye basıyoruz. Örneğin, ben Millet İttifakı içinde yer alan CHP Logosunun altındaki daireye mührü basarak bu ittifakı ve CHP’yi seçeceğim.
Seçmen, cumhurbaşkanına ve milletvekillerine yönelik tercihte bulundukları iki ayrı oy pusulasını aynı zarfa koyarak sandığa atacak.
Birleşik oy pusulasında tercih edilen cumhurbaşkanı adayı, siyasi parti, ittifak veya bağımsız aday için ayrılan bölümden dışarı taşırmamak suretiyle ”TERCİH” veya ”EVET” mührü basılması gerekecek.

Oy pusulasına, ”TERCİH” veya ”EVET” mührü dışında, herhangi bir yerine imza atılması veya işaret konulması halinde oy geçersiz sayılacak.

Birleşik oy pusulasından başka, zarfa hiçbir şey konulmayacak, aksi halde kullanılan oy geçersiz olacak. Seçmene birleşik oy pusulası verildikten sonra hata veya başka bir neden ileri sürülerek yeni bir birleşik oy pusulası verilmeyecek.

DIŞ TEMSİLCİLİKLERDE VE GÜMRÜK KAPILARINDA OY VERME

18 yaşını dolduran ve yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı olan seçmenler iki şekilde oylarını kullanabilirler:
a) 7 ile 15 Haziran tarihleri arasında Yurt dışındaki temsilciliklerde hafta içi ve hafta sonu saat 09.00-21.00 arasında oy verebilirler.
b) 7 Haziran 2018 Perşembe günü (Saat 08.00) – 24 Haziran 2018 Pazar günü (Saat 17.00) arasında Yüksek Seçim Kurulunca ilan edilen herhangi bir gümrük kapısında oy kullanabilirler.
Cumhurbaşkanı Seçiminin ikinci oylamaya kalması durumunda ise seçmenler 30 Haziran 2018 Cumartesi (saat 08.00) – 8 Temmuz 2018 Pazar günü (Saat 17.00) arasında gümrük kapılarında oy kullanabilir.
Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler oy verme günlerinde Yüksek Seçim Kurulunca sandık kurulmasına karar verilen herhangi bir temsilcilikte veya bağlı bulunduğu temsilcilikte oy kullanabilirler.
Seçmen oy vermek için geldiğinde sandık kurulu başkanı, seçmenin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanından veya pasaportundan kimliğini tespit eder. Seçim Bilişim Sistemi (SEÇSİS) üzerinden Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olup olmadığını ve başka bir yerde oy kullanıp kullanmadığını kontrol eder.
Oy kullanmadığı anlaşılan seçmen, sandık kurulu mührüyle mühürlenmiş olan oy pusulası ve oy zarfıyla EVET veya TERCİH yazılı mührü alarak oyunu kullanmak üzere kapalı oy verme yerine girer. Oyunu kullanan seçmene çizelgede isminin bulunduğu yer imzalattırılır, ayrıca SEÇSİS sistemi üzerinden oy kullandı olarak işaretlenir.

OY KULLANILABİLECEK GÜMRÜK KAPILARI

Karar uyarınca Yurt Dışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı vatandaşların tatil günleri dahil 24 saat süre ile oy kullanabilecekleri gümrük kapıları şöyle:
“Sarp Karayolu, Kapıkule Karayolu, İpsala Karayolu, Hamzabeyli Karayolu, Karkamış Karayolu, Cilvegözü Karayolu, Öncüpınar Karayolu, Çobanbey Karayolu, Dereköy Karayolu, Şakirpaşa Havalimanı, Esenboğa HavalimanAntalyalya Havalimanı, Çardak Havalimanı, Hasan Polatkan Havalimanı, Elazığ Havalimanı, Gaziantep Havalimanı, Hatay Havalimanı, Süleyman Demirel Havalimanı, Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı, Adnan Menderes Havalimanı, Erkilet Havalimanı, Konya Havalimanı, Dalaman Havalimanı, Bodrum-Milas Havalimanı, Samsun Çarşamba Havalimanı, Trabzon Havalimanı, Zonguldak Çaycuma Havalimanı, Kuşadası Limanı, Ayvalık Limanı, Derince Limanı, Mersin Limanı, Taşucu Limanı ve Samsun Limanı.”

Yurt dışındaki seçmenlerin oy kullanacağı ülkelerden Almanya’da 13, ABD’de 7, Fransa’da 6, Rusya, Çin ve Yunanistan’da dörder, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Bulgaristan, İsviçre, İran ve Kazakistan’da ise üçer temsilcilikte oy verilebilecek.
ÜLKELERE GÖRE OY KULLANMA TARİHİ VE SÜRELERİ
24 Haziran’da bazı ülkelerdeki oy kullanma tarih ve süreleri şöyle:
“- Almanya, Avusturya, Fransa: 7-19 Haziran (13 gün)
– Danimarka: 9-19 Haziran (11 gün)
– Avustralya: 9-17 Haziran (9 gün)
– Norveç: 14-19 Haziran (6 gün)
– Belçika, Hollanda, İsviçre: 15-19 Haziran (5 gün)
– Birleşik Krallık: 16-19 Haziran (4 gün)
– KKTC, Kanada, Bulgaristan: 16-18 Haziran (3 gün)
– Çin, Rusya, Romanya, Suudi Arabistan, Yunanistan, Lübnan, İsrail, Ukrayna: 16-17 Haziran (2 gün)
– Azerbaycan, Irak, İran, İrlanda, İspanya, Mısır, Malta, Özbekistan, Sırbistan: 17 Haziran (1 gün)”

Dr. Ertekin Özcan
__________
Not: Bu yazı YSK’nın 31.05.2018 tarihinde yaptığı açıklamadan yararlanarak hazırlanmıştır.

http://www.internethaber.com/secimde-nasil-oy-kullanilacak-2018-pusulalar-da-tanitildi-foto-galerisi-1876544.htm

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla