4.3 C
Berlin
16:10 - 26/02/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Adnan Gürkule

Adnan Gürkule arşivindeki tüm yazıları ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

RAKI VE SAĞLIK

20:44 - 30/09/2018

RAKI VE SAĞLIK
 
Dünya’nın her bir köşesinde getirilen zorlukla karşın insanoğlunun keskin zekâsı bur çıkış yolu bulmuştur. Sadece insanoğlu değil bir canlı yani bir hayvan da bu duyguyu yasayabilir ve çıkış yolu bulabilir.

Nitekim dövülen bir kedi köseye sıkıştığı an kendisini döven ve eziyet eden kişinin boğazına atlayarak döven kişiye karsı savunmasını yapar ve zarar verebilir.

Bu sadece kedi için değil, diğer hayvanlarda kendilerini tehlikede gördükleri an hemen karşı koyarak savunmasını ve daha da ileri giderek zararlı olabilirler. Bayram değil seyran değil eniştem beni niye öptü misali durup dururken niye bu konuya değindim.
 
Sağ olsun bu günkü iktidarın yanlış ve aptalca bir tutumu nedeniyle içki Fiatlarını yükseltim ve bu fahiş içki fiyatları nedeniyle halk da içki içmekten vaz geçsin veya azaltsın diye bir 750 gramlık Yeni Rakı’nın fiyatını 200,00 TL ye çıkarınca halk zor durumda kalıyor veya evin nafakasından çoluğunun çocuğun mutfak parasından kesiyor veya başka bir yol aramak zorunda kalıyor.
 
Hani bir ata sözümüz var. Alışmış kudurmuşluktan da beterdir. Adam alkolik veya akşamcı birdenbire alkol almakta uzaklaşamayınca çareler aramaya başlıyor ve hemen de buluyor.
 
Bugün İstanbul’da ve Trakya’da yüzbinlerce kişi eczaneden kilosu 15,00 liraya aldığı metil alkolü kilosu 30,00 TL sina bir kiloluluk rakı yapabiliyor ve isin garibimde yaptığı bu rakıyı da kilosu 60.00 Tl de alıcı bulabiliyor.
 
Bakin Hükümetimiz yanlış politika icab 750 gramlık bir rakıyı 200.00Tl ye çıkarınca halkta haklı olarak bu yasal olmayan yollara bas vurabiliyor.
 
Bu ev imalatı rakını sağlığa zararı var mı yok mu meselesi de ayrıca bir tartışma konusudur.
 
Hükümetimizin bir yanlış uygulamasından bir an önce vaz geçerek Tekelin sağlık şartlarına ve hijyenik imalatı olan Rakıyı makul fiyatlara çekmesini öneririm.
Aksi halde Hükümet Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan da olacak ve bu kacak rakı imalatının önünü alamayacak ve sağlık sorunları ile baş edemeyecektir.

Sağlıcakla kalınız.
 
Adnan Gürkule
 

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla