18.8 C
Berlin
10:33 - 01/06/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Doç. Dr. O. Can Ünver

Doç. Dr. O. Can Ünver arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

OKUL İSİMLERİ

23:00 - 11/01/2010

10 Ocak Pazar akşamı Show TV haber bülteninde kanımı donduran bir haber verildi. Buna göre, Milli Eğitim Bakanlığının emriyle Türkiye’de bazı okulların isimlerinde yer alan “şehit” ve “gazi” unvanları kaldırılacakmış. Canını vatan için veren şehitlerimizin adlarına dokunulmayacakmış, ama adlarının başındaki unvanları silinecekmiş. Yine örneğin “Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulunun” adı bundan böyle sadece “Mustafa Kemal ilköğretim Okulu” olacakmış. İlk uygulama da Sincan’daki bir okulun tabelasından “şehit” unvanının çıkarılması ile başlamış. Yani, bu uygulama ile ulusumuzun, inancımızın ve geleneğimizin yok sayılması kararlaştırılmış oluyor.

Değerli okurlarım, bu haberin doğru çıkmamasını nasıl arzuluyorum, bilemezsiniz. Nereden geldik, nereye gidiyoruz? Bu soruyu sormak bile benim yüreğimi acıtıyor. Ulusal gücümüzün bir unsuru olan birlik ve bütünlüğümüz için kendini feda etmeye hazır olma refleksinin bu denli hafife alındığını doğrusu ilk kez yaşıyorum. Türk ulusunun uzun tarihi serüveninde kendi kendine düşman olduğuna da hiç tanık olunduğunu sanmıyorum. Dediğim gibi, inşallah gerçek olmayan bir haberdir bu ve vicdanımızda onulmaz bir yara bırakmadan unutulur gider.

Türkiye çetin bir dönemeçten geçiyor. Bu dönemecin son derece soğukkanlılıkla ve akıllıca aşılması gerekiyor. “Açılım” sözleriyle kaşınan bazı hassasiyetlerin sonra pişman olunacak noktalara gelmemesi arzumuzdur. Ülkenin şurasında burasında küçük boyutlu da olsa bazı gerginlikler yaşanıyor. Bu gerginliklerin büyümemesi ve biçim değiştirmemesi için her önlemin alınması, öncelikle de artan siyasi tansiyonun düşürülmesi çok önem kazanmıştır.

Şimdi durup dururken okulların isimlerindeki “şehit” ve “gazi” unvanları ile oynamanın acaba ne alemi vardı. Bunu anlamakta güçlük çekiyorum ve içimden tek bir satır daha yazmak gelmiyor.

Herkese iyi bir hafta dilerim.

Dr. O. Can Ünver

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla