12.1 C
Berlin
09:04 - 21/09/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Hüseyin Baraner

Hüseyin Baraner arşivindeki tüm yazıları ha-ber.com’da.

Diğer Yazarlar

MÜNİH´TE SÖYLEDİKLERİM

22:44 - 13/08/2020
Korona Günleri bizi yıprattı, yordu ve zorladı! Ancak tünelin sonunda ışık göründü! Korona sonrası yeniden oluşturulacak Avrupa seyahat piyasasında Türkiye ve Almanya lider ülkeler grubunun başını çekecek!

Son bir ayda 30’a yakın farklı tur operatörü ile buluştum,

Binlerce Seyahat acentası ile whatsApp ‘tan devamlı görüşüyorum:

Soran, öven, kızan, yardım isteyen, yardım eden, öneride bulunan binlerce meslektaşımız ile dert ortağı olduk.

Kayıplarımız büyük, ancak gelecek beklentimiz dahada büyük.

Bu süreçte çok kişi ile bu yaşadığımız yıkıcı günlerin tesirlerini görüştüm, tartıştım.

Düşüncelerim ve görüşmelerde aktardıklarım.

Tam elli yıldır Almanya’da yaşıyorum: 45 yıldır Türkiye Almanya arası turizmde çalışıyorum: Almanlar seyahate çıkmayı, tatil için başka ülkelere uçmayı bir kişisel vazgeçilemez, elinden alınamaz hak olarak görüyorlar, onlar için güneşe seyahat etmek adeta Kabe yolculuğu gibi kutsal. Bu ışık altında Almanya hakkında önemli bilgilere ve son verilere hızlıca bir bakalım.

Korona öncesi her yıl iki haneli büyüyen Alman tur operatörleri, 37 Milyar Euro ciro gerçekleşiyordu. Bu cironun 23 Milyar Avro’su, seyahat acentalar (Reisebüro) üzerinden gerçekleşmekteydi. Ayrıca tur operatörü kullanmadan direk, aracısız satış olarak ülkede uçak, tren ve otobüs biletleri ve otel rezervasyonları için 24 Milyar Avro’luk ciro yapılıyordu.

Bu rakamlara son yıllarda hızla artan online websitelerinin 8 Milyar Avro’luk cirosunu eklediğimizde, Almanya içi tatil ve seyahat satışları için hedeflenen 2019 cirosu 70 Milyar Avro’ya yaklaşmıştı.

Aynı zamanda dünyadan da Almanya’ya da turist akını her yıl hızla artmaktaydı. 2019 yılında Almanya’ya gelen yabancılar 92 milyon geceleme ile rekor kırarak, toplamda yabancı turistlerin Almanya’da 43 Milyar Euro bırakmışlardı.

Yani Korona öncesi Alman turizm sektörü tur, seyahat, bilet, konaklama, kongre, spor vs tüm ürün ve satışlarda toplam 150 Milyar Avro’luk bir pazar olarak karşımızda durmaktaydı.

Peki Türkiyenin bu muhteşem cirodan aldığı pay ne kadar du?

Otel, charter uçuşları, incoming, callcenter gibi tüm hizmetler için ülkemizdeki şirketlere Almanya’dan havale edilen fatura karşılığı meblağ sadece 3,2 Milyar Avro civarında. Bu dev pazardan 2019 yılında Türk otelleri için 2.5 Milyar Euro, Türk kökenli charter uçak şirketleri içinde 700 Milyon Euro’luk bir ciro öngörülüyor.

Bunun 1.9 milyarı Antalya’ya, 400 milyonu Ege’ye, 100 milyonu Anadolu’daki hizmetlere ödeniyor. Ne acıdır ki etnik pazarı çıkarırsak, sadece 60 Milyon Euro’luk bir ciro İstanbul otelleri için bekleniyor.

Antalya ve Ege sahillerinde 2.3 Milyar Avro’luk cironun yüzde seksenini sadece 240 otel paylaşıyor, yüzde 20’lik bölümü diğer binin üzerinde otellere düzensiz bir şekilde yayılıyor.

Almanya’da Türkiye’nin turist potansiyeli yüksek!

Hedefimiz yılda 10 milyon Alman ziyaretçi olmalı!

Almanya’dan gerçek bir büyüme yakalayamadık.

Son kırk yılda 81 bir milyon nüfusu olan Almanya’dan sadece 26 milyon Alman Türkiye’ye tatile geldi. Henüz 55 milyon Türkiye’yi henüz görmedi.

Turizm bakanlığımız Korona sonrası ilk etapta her yıl Almanya’dan 8 milyon turist hedefine ulaşmak için farklı boyutlarda ve konseptlerde çalışmalar başlattı.

Almanyadan ülkemize tatil için gelenlerin çoğunluğu müdavim veya Türkiye’yi iyi tanıyan müşteri; Sorun Türkiye’ye hiç gelmemiş, ödeme gücü yüksek yeni müşteri yaratmakta.

Alman pazarının derinlerinde çok farklı profilde ve segmentte milyonlarca henüz hiç dokunamadığımız müşteri saklı.

Mevcut tur operatörü üzerinden ulaşabileceğimiz müşteri gruplarına aşağı yukarı zaten ulaştık.

Buna paralel olarak Almanya’nın yaşlanan ve zenginleşen müşteri grubları var. Sosyal ve demografik yapının yaşam tarzını zaten değiştirdiği, birde şimdi Korona sonrası daha zinde ve sağlıklı bir yaşam ve tatil.için en uygun ülkelerin başında Türkiye geliyor:

Korona çok sıkıntı verdi, ancak ülkelerin ve destinasyon gücünüde piyasalara açıkça sergiledi:

Rakip ülkeleri Avrupa’nın korumacı siyaseti kurtardı, şimdilik!

Ancak gelecek sezonlar farklı olacak!

Gerek güvenli tatil açısından gerekse altyapısı ve fasiliteleri zengin otel çeşitliliği ve turizm işletmelerinin yüksek hizmet performans gücü açısından Almanya piyasalarında Türkiye geleceğin yaşam ve tatil ülkesi olarak çok daha ciddi kabul görmeye başladı.

Karşılıklı yeni projeler için yeni bir zaman başlıyor;

Müşterek birlikte çalışmalar ve projeler aşı bulunduktan sonra hızlanacak.

Hüseyin Baraner

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla