14.2 C
Berlin
14:51 - 25/09/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Adil Hacıömeroğlu

Adil Hacıömeroğlu arşivindeki tüm yazıları ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

MAVİ VATAN KOMŞUMUZ LİBYA

23:15 - 14/01/2020

Türkiye, Libya’daki meşru hükümetle anlaşarak ABD’nin Doğu Akdeniz’de oluşturmak istediği Türkiye karşıtı cepheyi dağıttı. ABD, Türkiye’nin bu diplomatik atağına yanıt veremedi. ABD cephesinde yer alan İtalya, Doğu Akdeniz ve Libya konusunda artık Türkiye-Rusya’nın başını çektiği bölge ülkelerinin yanında. Yakında bazı ülkeler de ABD cephesini terk edecek sanırım.

Rusya, Libya’da savaşan Serrac ve Hafter güçlerini anlaştırmak için Moskova’da bir araya getirdi. Masada, Türkiye de vardı. Yıllardır savaşan iki taraf, hızla masaya neden oturtuldu? Çünkü devreye Türkiye girdi, hesaplar yeniden yapılmaya başlandı. Böylece Libya’da Atlantik’in planları bozuldu. Türkiye’nin devreye girmesiyle Kardeş Ülke’de barış umutları yeşermeye başladı.

Libya’nın istikrara kavuşması bölge ülkeleri için altın değerindedir. Çünkü önemli bir ülkede daha emperyalist hesaplar bozulacak, mazlum bir ulus kendi egemenlik haklarına sahip olacak.

Türkiye’nin Libya’daki meşru hükümete askeri yardımda bulunmak istemesi, özellikle ülkemizdeki muhalefet partilerinin eleştirisine neden oldu. Efendim, Hafter güçleri ülke topraklarının çoğunluğunu elinde bulunduruyormuş da üstelik Hafter, daha laikmiş de… falan filan…

Yahu arkadaş, Atatürk Samsun’a çıktığında Türkiye topraklarının yüzde kaçını kontrol ediyordu?

Utkuyu kazanan doğru düşünce, doğru strateji, doğru ittifaklardır. Sen, kıbleni Washington ve Brüksel’e dönersen ayağının bastığı toprağı bile göremezsin.

Libya, Suriye ve Doğu Akdeniz’de kesin çözüme kavuşmak için AKP hükümeti hiç zaman yitirmeden Esat ve Sisi’yle görüşmeli. Kişisel küskünlüğün, kinin devlet yönetiminde yeri yoktur. Bu nedenle Erdoğan; kişisel duygularını, saplantılarını bir kenara bırakıp Türkiye’nin geleceğini üstün tutarak elini Esat ve Sisi’ye uzatmalı. Öyle bir uzatmalı ki bir daha hiç bırakmamalı.

Hafter, anlaşmayı imzalamadan Moskova’dan ayrılmış. Ayrılsın, önemli değil. Bugün olmazsa yarın, yarın olmazsa öbür gün gelir bu anlaşmayı imzalar. Yeter ki Türkiye, bu haklı davasında doğru davranıp ittifakını genişletsin Mısır ve Suriye ile el sıkışsın. O zaman ABD ve bölgemizdeki işbirlikçilerinin nasıl ortalıktan kaybolacaklarını hep birlikte göreceğiz.

Erdoğan, Esat ve Sisi’yle el sıkışmak zorundadır. Çünkü başka Türkiye yok!

Adil Hacıömeroğlu

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla