17.9 C
Berlin
19:32 - 30/05/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Necati Aydın

Necati Aydın tüm yazıları ile Ha-ber.com’da.

Diğer Yazarlar

KORONA VİRUSUNDAN KORKMA!

00:14 - 14/03/2020

Yeryüzünü tehdit eden Corona Virusu, 22 Ocak 2020 de Çin’de ortaya çıktı. Kısa sürede sosyal medya üzerinden dünyaya duyruldu önce komşu ülke İran sonra Avrupa’da İtalyan merkezli olmak üzere diğer ülkelere çeşitli yollardan yayıldı. kısa sürede toplumsal depresyon ve agresyona neden oldu. Panik ve gelecek korsu virusdan daha hızlı yayıldı. Tam Corona covid 19 Virusunun tanımı yapılsa da kesin ilacı ve aşısı bulunmadı. Uzman Doktorlar akciğerde gelişen ölümcül bir zatüre hastalık olarak tanımlıyor. Önlemini ise temizlikten ve korunmaktan geçtiğini pekde korkulacak gibi bir hastalık olmadığını vurguluyorlar.
*
Ekonomik ve demografik perspektiften konuya bakacak olursak eğer; Dünyanın ticari açıdan korkunç gelişen ülkesi Çin’i corona virusu kısa bir sürede nakavut etti.
Yılan ve yarasa kanı karışımı bir biyolojik Virus denilsede yeryüzü panik içinde.
İnsanlar korku içinde yaşıyor. Kabe’de bile ibadet edilmiyor. Toplu kılınan Cuma Namazıları iptal edildi. 13 Mart itibarı ile cuma namazı kılınmadı. Kiliseler pazar ayinlerini 4 hafta erteledi. okullar tatil ediliyor. İşyerleri fabrikalar önlem alıyor. Bazı işler evlerde yapılıyor. Bu arada fırsatcılar iş başında. Desinfeksiyonlar, bazı gıdalar, ağız maskeler bazı ülkelerde kara borsaya çıkmış durumda.
Birileri can derdinde kimileri sanki ona birşey olmayacakmış gibi para derdinde..!
*
Avrupa’da Korona virüsü’nün neden olabileceği yeni küresel mali krizler İtalya’dan başlayabilir” başlığını atan ABD’nin The Washington Post gazetesi, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın ekonomiyi canlandırmak için 120 milyar euroluk paket açıklarken; sanki önceden bilinen gizlenen ince virus hesaplarının olduğunun şüphesini doğuruyor.
*
İnsanoğlu yeryüzünü kendi elleri ile kirletip katlediyor. “Toprak üzgün, Toprakana kızgın”. Hava kirli, içme suları içilmez hale geldi. Bir yandan çevre bilinci ile yaşayanlar diğer yandan dengesiz bilinçsiz üretim ile ormanları kesenler, gölleri ırmakları kirletenler var. Bilinçsizce ırmaklar kurutuldu ve denizler kirletildi. Onunla da yetinmedik uzayda yeni yaşam tarzı arıyoruz..!
**
Koronavirusu insanlar üzerinden büyük bir ekonomik sosyolojik ve psikolojik baskı yaratacak gibi görünüyor, insanlar birbiriyle temas kurmaya korkuyor. Mesafeli selamlaşma, uzaktan uzağa korkunç bakışlar. Kaygı, korku, panik üst düzeyde. Dünyanın bazı ülkelerinde; Toplumsal sağlık korkusu ve bunalım yaşanıyor. “Dünya’da yılda 10 milyona yakın hasta kanserden ölüyor.” 2020 yılında 15 milyon kanser hastasının öleceği dünya sağlık örgütünün verilerinde açık ve netçe belirtilmiş. Açlıktan her yıl 1 milyona yakın insan ölüyor. İnsanoğlu 21. yüz yılda, savaşlarla milyonlarca insanı bir gecede evsiz barksız bırakıp, katliamlar gerçekleştirirken. Buna sessiz kalan filim izler gibi izleyen çevremize kin nefret saçan yine biz insanoğlu niye bu koronavirusu karşısında şaşkın ve perişan oluyoruz?
Önümüzdeki günlerde hayat tamamen duracak gibi. Yolcu taşımak için uçaklar trenler gemiler hareket etmeyecek. Panik daha çok artacak. Tatil beldeleri sinek avlayacak. işsiz aşsız insanlar belki yaşam daha da kötüye gidip yağmalama olayları kriminalite artacak.
Ölülerimizi belki defnetmeye korkar olacağız. Belki toplu mezarlar açılacak gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu tür olaylar fırsat vermemek için tıp dünyasına büyük görev düşüyor. Koronavirüsuna karşı acil çözümler üretmesi gerekir. Psikologların
TV’ler de toplumu sakinleştiren yayınlar yaparak toplumsal gerginliği frenleyip, yaşamı normale dönüştürmek en akılcı doğru yol olsa gerek.
*
Viruslar gelir geçer. Fırsatı ganimet bilen felaket hırsız ve ahlâksızları her dönem vardır. Onlar virustan daha tehlikelidir.
*
Onlara taviz vermeden.
umudunuzu hiç bir zaman kaybetmeyin bu dünya ne viruslar gördü geçirdi. Her derdin mutlaka bir vadesi ve çaresi var. Temiz bir evren için temiz duygularla tertemiz yarınlar, sağlıklı huzurlu yaşam sizlerin olsun.
Necati Aydın

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla