10.5 C
Berlin
20:42 - 04/04/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Barış Atagün

Barış Atagün arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

KATAR EMİRİ´NDEN ALINAN UÇAĞI SAVARONA İLE UNUTTURMA UTANMAZLIĞI

20:15 - 19/09/2018

YANDAŞ MEDYANIN KATAR EMİRİ´NDEN ALINAN UÇAĞI SAVARONA İLE UNUTTURMA UTANMAZLIĞI

Katar emirinden satın alınan uçağı unutturmak isteyen havuz medyası yazarlarından bazıları Atatürk’e alınan Savarona yatını konuşmaya başladılar.
Efendim halk açken Atatürk’e yat alınmış. Önce bunu konuşalımmış.
Her zaman uyguladıkları taktik.  Sayın Cumhurbaşkanı ne zaman halktan tepki alacak bir şey yapsa yandaş kalemler hemen Atatürk’le ilgili bir şey bulup ortaya atıyorlar. Çünkü bu insanların mesleği gazetecilik değil. Bunların işi Cumhurbaşkanı’nı her durum ve koşulda savunmak. Bunun için para alıyorlar. Yoksa hiçbiri ne bilgi, ne kültür ne de yetenek açısından gazeteci olacak kapasitede insanlar değiller.
Aslında böyle ucuz algı oyunlarına hiç cevap vermemek lazım ama susunca daha cesaretlenip ipin ucunu iyice kaçırıyorlar. Bu yüzden net cümlelerle cevabımızı verelim
Birincisi bugünü konuşmak varken neden 80 sene öncesini konuşalım? Beni her şeyden önce yaşadığım dönem ilgilendirir. Millet açken, kemer sıkmaktan bahsediliyorken 400 milyon Dolara uçak alınıyorsa ben önce bunu konuşurum 80 sene öncesini değil. 
O zaman Osmanlı padişahlarının lüks hayatını da konuşalım. Ülke borç içindeyken, millet bir lokma ekmek bulamazken Kırım savaşında alınan borç parayla yapılan Dolmabahçe ve Çırağan saraylarını konuşalım. Lale devrindeki akıl almaz israfı konuşalım. Bunları konuşacak cesaretiniz var mı?
Hadi konuştuk diyelim. Kime, ne faydası var? Tarihten ders çıkarılmadıkça konuşmanın bir anlamı yok. Atatürk Savarona yatını aldıysa, siz de tarihten ders çıkarıp uçak almasaydınız ama geldiğimiz noktaya bakarsak Osmanlı’nın lüks harcamalarına bile rahmet okuttunuz. 1150 odalı saray, yetmedi yazlık saray, kışlık saray, uçaklar, makam arabaları. 
Hayırdır beyler? Nereye koşuyorsunuz? ABD Başkanının bile bu kadar lüks hayatı yokken sizin amacınız ne? Türkiye, ABD den daha zengin de yayın yasağı olduğu için haberimiz mi yok?
İkincisi Savarona yatı, Atatürk’ün keyfi kararıyla değil TBMM kararıyla alınmıştır. Çünkü Savarona yatı alındığında Atatürk hastaydı ve Ertuğrul yatı eskidiği için, TBMM hasta yatağındaki büyük kurtarıcısına ölmeden önce Savarona’yı hediye etmiştir. Kısacası Savarona, şımarıkça, keyfi bir yat alınması değildir. Devletin, kurucu liderine ölmeden önce teşekkürüdür.
Üçüncüsü Savarona yatı alındığında Atatürk’ün 13 yatı yoktu. Yıllardır Ertuğrul yatını kullanmış hatta 1 Temmuz 1927 de 8 yıl sonra İstanbul’a dönüşünde yapılacak karşılamayı lüks bulduğu için iptal ettirmiştir.
Dördüncüsü Atatürk, Savarona yatında sadece 1 aydan biraz fazla kalabilmiş, o süreyi de hasta yatağında geçirmiştir. Yani Savarona’da sefa sürmemiştir. Atatürk’ün vefatından sonra da yıllarca kullanılmıştır. 
Savarona yatını kullananlar arasında Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan da vardır. 2015 yılında Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Bakir İzzetbegoviç’i Savarona yatında ağırlamıştır. Yine Sayın Erdoğan 2016 yılında  İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 13. İslam Zirvesi’ne katılan devlet ve hükümet başkanları onuruna Savarona yatında akşam yemeği vermiştir. Buna ne diyeceksiniz? 

Beşincisi ve bana göre en önemlisi o dönemde Türk Milleti Atatürk’e Savarona yatının alınmasından rahatsız olmamıştır. Çünkü Türk milleti kendisini kimin işgalden kurtardığını, 15 yılda kimin ülkeyi nereden nereye taşıdığını iyi bildiği için hasta yatağındaki kurtarıcısına yat alınmasını bir minnet borcu olarak görmüştür.
Oturun ve biraz düşünün… Türk Milleti neden Atatürk’ün Savarona yatından rahatsız olmadı da Katar emirinden satın alınan uçaktan rahatsız oldu?
Bunun iki nedeni var. Birincisi ipin ucu çoktan kaçtı. 1 değil 2 değil 3 değil 12 uçak. Neden? Ne gerek var? İkincisi siz Atatürk değilsiniz. Onun gibi Türk Milletini kurtarmadınız. Onun gibi bir devlet kurmadınız.
Savarona yatı, devletin parasıyla değil de ‘’Atatürk’e hasta yatağında bir yat almak istiyoruz’’ diye bir kampanya düzenlenerek alınmak istenseydi emin olun millet parasını verirdi. Belki yetmezdi ama verirdi. Çünkü o insanlar, savaşı, işgali yaşadılar. Kendilerini işgalden kimin kurtardığını unutmadılar. En önemlisi kendilerinin padişahın kulu olmadığını Atatürk sayesinde öğrendiler. Bu yüzden Savarona kampanyası olsaydı Türk Milleti ‘’Atatürk’ümüze helal olsun’’ derdi. Aslında sizi delirten kısım da bu zaten.
Son olarak tüm bunları yok sayıp Savarona millet açken alınmış lüks yat diyelim. Siz dindarsanız niye kendinizi Atatürk’ün Savaronası ile kıyaslıyorsunuz? Dindar bir insan Kur’an’ın emirlerine göre yaşar. Siz millet açken neden 12 uçağın üstüne 13. Uçağı alıyorsunuz?  Hiç mi Allah korkunuz yok? Hani dindardınız? Müslüman dediğin böyle mi davranır?
Başınız her sıkıştığında Atatürk’ü öne sürmekten vazgeçin. Çünkü Atatürk, şu an sizin körü körüne itaat ettiğiniz Sayın Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusudur. Türkiye Cumhuriyeti olduğu için bugün Sayın Erdoğan Cumhurbaşkanıdır. 
Atatürk işgal altında bir milleti kurtarıp bir devlet kurdu. Siz ne yaptınız? 16 yılda herkes tarafından kandırılıp başımıza belalar açtınız. FETÖ tarafından kandırıldığınız için kurtuluş savaşında bile bombalanmayan TBMM bombalandı. Daha ne konuşuyorsunuz?
Bu ülkenin kurucusunun bile 13 yatı olmamışken Sayın Erdoğan dahil hiçbir Cumhurbaşkanı’nın 12 uçakla lüks içinde yaşamaya hakkı olamaz. 

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla