32.7 C
Berlin
22:27 - 08/08/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Ender Özerdem

Ender Özerdem arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

“KANALİZASYON İSTANBUL”

15:26 - 15/12/2019

Konumuz “kanal İstanbul” projesi. Çevreye zararı filan o işler başka. Karadeniz daha hızlı boşalır, su seviyesi düşer oda başka. Marmara denizinin batısında dengeler değişir, orasını hiç karıştırmayın isterseniz. Boğazlar anlaşmasına dahil olur mu yeni kanal, yoksa elimizdeki boğazı da bu tartışma açılmışken almaya çalışırlar mı bilemiyorum. Bence bu iş tartışmaya açılınca ABD kullanılan gemilerin tonaj olarak çok büyüdüğünü ve mevcut anlaşmalarda yükseltilmesi gerektiğini kabul ettirir tüm dünyaya. Hepsini geçtim de asıl mesele hangi para ile yapacaksınız.

Ulaştırma Bakanı dokuz yıldır konuşulan Kanal İstanbul projesinin maliyetinin yaklaşık 15 milyar dolar olduğunu açıkladı. Binali Yıldırım başbakanlığı döneminde, projenin maliyetinin 10 milyar dolar olduğunu belirtmişti.

Kısacası proje daha söylenti aşamasında iken %50 dolar bazında değerlenmiş! Bu açıdan bakarsanız maliyet bitimde 30 milyar doları geçer. Nasıl mı?

15 milyar dolar dersin, buda yaklaşık olarak 90 milyar TL tutar.20 yıl vadeli borç arasan, %12 ile borç verseler size buda yaklaşık 20 yılda %240 faiz ödettirir ve ödeyeceğiniz tutar toplamda 306 milyar, yılda yaklaşık olarak 15milyar TL. Yani toplamda 50 milyar dolar ödersiniz!

Yıllık 5 milyar TL kazanmayacak bir kanalın yılda 15 milyar ödeme yapabilmesi imkansızdır, başka hesap yapanlara da inanmayın.

Geriye tek çözüm, yap-işlet-devret!

Hesap ortada, maliyetinin faizini bile ödeyemez bu kanal, sermaye sahipleri girer mi bu işe! Ona da bir çare bulunur. Yılda şu kadar gemi geçecek, bu kadar kazanacaksın, olmadı aradaki farkı ben öderim diyeceksiniz …

Bana göre yılda 10 milyar TL cepten vermemiz lazım bu durumda, yatırım yapan şirkete. Gelir garantisi vereceksiniz, hastane köprü yapımında olduğu gibi.

İki yakasını satarız, oradan para gelir filan diyorsanız o iş başka. Cumhuriyetin bütün fabrikalarını ve işletmelerini sattık neredeyse, bütçeye kaç kuruş girdi bilen yok. Bu kadar satışa rağmen devletin borcu AKP iktidarında üç katına çıktı, buna da lafınız yok.

Bence “toptan satılsın ülke”, borçlarda silinsin! Memleket satılmaz diyeceksiniz değil mi?

Memleket satılmaz fakat bu gidişle borcunuz o kadar artar ki, satsanız da faizini bile ödeyemezsiniz! Memleket faize gider, satılmıştan beter olur, bunu anlatmak için verdim örneği.

İşin doğrusu, projenin adını “Kanalizasyon İstanbul “olarak değiştirmek. Alt yapıyı bitirip, sonra düzenlenen bölgelere şehri kaydırmak. Trafik sorununu çözmek. Yeşil alanları çoğaltmak ve yaşanılacak bir şehir yaratmak. 3. havaalanı çevresine şehri tekrar imar etmek.

Yeni bir borç yükü, bu ülkenin en son düşüneceği şey olmalıdır.

“Kanal İstanbul, 6 yıl içinde kendini finanse edecek” diyenlere de bir sorum olacak.

Yalancının …?

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla