32 C
Berlin
18:54 - 11/08/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Prof. Dr. Hakkı Keskin

Prof. Dr. Hakkı Keskin arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

"İYİ PARTİ" MERKEZ SAĞ OYLARLA APK´NİN SONUNU HAZIRLAYABİLİR!

13:48 - 28/10/2017

“İYİ PARTİ” MERKEZ SAĞ OYLARLA APK´NİN SONUNU HAZIRLAYABİLİR!

Uzun bir hazırlık sürecinden sonra, ilgiyle beklenen Meral Akşener liderliğindeki yeni siyasi parti dün kuruluş kongresini yaptı. İsmi, logosu, kurucu üyeleri ve programı kamuoyuna tanıtıldı.

Türkiye’de çoğumuzun ismini bile bilmediğimiz çok sayıda siyasi parti var. Bir siyasi partinin seçmenler tarafından ilgi görebilmesinin ön koşulu, siyasi ve toplumsal ortamın zamanlama bakımından uygun olmasıdır.

AKP’nin 2001’de kuruluş zamanlaması, muhafazakâr sağ parti programı, kuruluş ilkeleri, bu partinin 2002 seçimlerinde oyların yüzde 34,2’sini alabilmesini sağladı. CHP yüzde 20 düzeyinde oy alırken, muhafazakâr / merkez sağ partiler DYP, ANAP ve milliyetçi MHP yüzde 10 barajının altında kalarak meclise bile giremediler. Çünkü bu partilerin izlediği politikalar ve aralarındaki sürtüşmeler seçmenlerde büyük bir güven kaybına neden olmuştu. AKP bu siyasi ortam boşluğunu, iyi bir zamanlamayla doldurmayı başarmıştı.

MUHAFAZAKâR MERKEZ SAĞ PARTİ GEREKSİNİMİ

Türkiye’de muhafazakâr ve merkez sağ diye tanımlayabileceğimiz seçmen oranı öteden beri, yüzde 50 düzeyinde kendini göstermektedir. MHP ve Kürt seçmen oyları bu orana dahil değildir.

Günümüzdeki temel siyasi gereksinim, muhafazakâr ve merkez sağdaki bir siyasi oluşumla AKP oylarının önemli ölçüde aşağıya çekilebilmesidir.

AKP, ekonomi, tarım, eğitim, toplumsal barış, huzur, rüşvet, sosyal adalet, fakir-zengin uçurumu, iç güvenlik ve özellikle de dış politikada, çok büyük bir güven kaybına uğramıştır. Artık seçmen AKP yönetiminden kurtulmayı istiyor. Bahçeli yönetimindeki MHP de, AKP’nin koltuk değneği rolünü öteden beri yapmakta olduğundan, aynı şekilde güvenilirliğini yitirmiştir.

İşte bu nedenle Türk toplumunun, oy verebileceği muhafazakâr, merkez sağ ve hatta milliyetçi öğeleri de taşıyan yeni bir siyasi oluşuma yöneleceği açıkça görülmektedir.
Meral Akşener liderliğindeki “İYİ Parti”, tam da seçmenin önemli bir kesiminin çare beklediği bir siyasi ve toplumsal ortamda kurulmuştur.

Umut, Gelecek, Adalet, Cesaret, Bilgi, Kararlılık, Medeniyet ve Zenginlik hedeflerini taşıyan logo, 200 kişilik kurucu üyesi ve 10 bine yakın kişinin katıldığı kuruluş kurultayı, merkez sağdaki siyasi boşluğu doldurmaya aday gözükmektedir. Bu partinin AKP, MHP ve AKP’ye oy vermediği için sandığa gitmeyen eski ANAP, DYP ve diğer partilerden yüzde 20’nin üstünde oy olma şansını görmekteyim. Böylece AKP oyları 2019 da yüzde 35’in altına düşebilir. MHP’nin ise barajın altında kalacağına kesin gözüyle bakılabilir.

CHP ile birlikte bu yeni siyasi oluşumun üzerinde anlaşabilecekleri ortak adaylarla, 2019 belediye seçimlerinde başarılı olma olasılıkları büyüktür. Cumhurbaşkanı seçiminde ise ikinci turda duruma göre ve seçilme şansı en büyük olan kişi üzerinde anlaşmaları gerekecektir.

“İYİ Parti”nin “Türkiye iyi olacak” sloganı, programın gerektirdiği örgütlenme, yoğun çalışmalar, kararlılık ve sağlıklı siyasi ittifaklarla yaşama geçirilebilir. Türkiye için yeni bir umut doğmaktadır. Başarılar diliyorum.

Prof. Dr. Hakkı Keskin

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla