10.5 C
Berlin
20:13 - 04/04/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Barış Atagün

Barış Atagün arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

‘’İSTANBUL, KONSTANTİNOPOLİS OLMAYACAK’’ DİYENLERE TARİH DERSİ

01:00 - 04/06/2019

Cumhurbaşkanı Erdoğan. İstanbul’un Fethinin 566. Yıl dönümü nedeniyle Yenikapı’da kılınan Enderun usulü teravih namazı sonrasında yine dine siyaseti bulaştırarak teravih namazı için gelen insanlardan 23 Haziran seçimleri için oy istedi ve yine muhalefeti şeytanlaştırmaktan geri durmadı.

Sayın Cumhurbaşkanına göre ‘Zulüm 1453’te başladı’’ diyenler varmış. Türk Milleti ezanların susmasına izin vermemiş, İstanbul’u Konstantinopolis olarak görmek isteyenler varmış.

Yapmayın Cumhurbaşkanı… Alt tarafı bir Belediye Başkanı seçeceğiz. Bir belediye başkanlığı seçimi için Milletin dini duygularını bu kadar istismar etmeyin

Ne zulmü, ne ezanların susması, ne Konstantinopolis’i. Seçim mi yapacağız? Yoksa savaş mı? Siyasi rakibinizi işgalci Yunan ordusu gibi göstermeye hakkınız yok.

Siz nasıl bu milletin evladıysanız size oy vermeyen Milyonlarca insanın da bu milletin evladı olduğunu unutmayın.

Siz Rize’nin Güneysu ilçesinde doğdunuz. İmamoğlu ise size komşu olan Trabzon’da doğdu.

Siz nasıl bu topraklarda büyüdüyseniz İmamoğlu da bu topraklarda büyüdü.

Sizin rahmetli anneniz başörtülü dindar bir anneyse İmamoğlu nun annesi de başörtülü bir Karadeniz kadını

Siz doğduğunuzda kulağınıza ezan okunduysa İmamoğlu doğunca da kulağına ezan okundu

Sözün özü siz ne kadar bu toprakların insanıysanız İmamoğlu da bu toprakların insanı.

Siz Rize’de sabah kahvaltısında guymak yerken İmamoğlu Atina’da uzo içmedi.

Siz çocukken Camiiye giderken İmamoğlu kiliseye ya da Havra’ya gitmedi. Ayrıca öyle olsa ne olacak? Eski Başbakan Başdanışmanı Etyen Mahçupyan Ermeni değil miydi?

Bir seçim için Milleti bu kadar kutuplaştırmaya kimsenin hakkı yok. İstanbul’u kim kazanırsa kazansın ne ezanlar susacak, ne İstanbul, Konstantinopolis olacak.

Sizden önceki CHP li Nurettin Sözen’in Belediye Başkanlığında ezanlar sustu mu? İstanbul, Konstantinopolis oldu mu?

Ankara’yı CHP adayı Mansur Yavaş kazandı. Ankara’da ezanlar sustu mu?

Adana’yı, Mersin’i, Antalya’yı, Hatay’ı, İzmir’i CHP kazandı. Bu şehirlerde ezan sustu mu?

Kimse bu ülkede ezanları susturamaz. Artık ezan, bayrak gibi dini ve milli değerler üzerinden oy istemek yerine projeler üzerinden oy isteyin. Vatandaşa ne yapacağınızı anlatın.

Ayrıca bir konuda tarihi bir bilgi hatasını düzeltmekte fayda görüyorum.

‘’İstanbul, Konstantinopolis olmayacak. Çünkü burası İslambol’’ dediniz.

Osmanlı, İstanbul’u fethettiği 1453 yılından yıkılana kadar İstanbul için en çok kullandığı isim Konstantiniyyedir. Fatih, İstanbul’u fethettiğinde İstanbul’un ismine dokunmamış, Konstantiniyye ismini kullanmıştır. Çünkü Fatih, kendisini Osmanlı sultanının ötesinde gören bir padişahtır. Fatih, İstanbul’u fethederek kendisini Roma hükümdarı olarak görmüştür. ‘’Kayzer-i Rum’’ yani ‘’Rum Kralı’’ unvanını kullanmıştır. Fatihin böyle bir unvan kullanmasının nedeni kendisini doğunun ve batının tek hükümdarı olarak görmesidir.

Osmanlı, İstanbul’a Konstantinopolis dışında ‘mutluluk kapısı” anlamına gelen Dersaadet, ”Hilafet kapısı” anlamına gelen ”Darü-i Hilafe ve ”taht ayağı” anlamına gelen Payitaht isimlerini kullanmıştır

Sizin kullandığınız İslambol kelimesi Osmanlı’da hiçbir zaman genel kabul gören bir isim olmamıştır. İlk olarak 18. Yüzyılda Sultan II. Mustafa zamanında edebiyatımıza girmiştir ancak Payitaht, Dersaadet gibi genel kabul gören bir isim olmamıştır. Çünkü İslambol kelimesi İstanbul kelimesinin bozulmuş halinden başka bir şey değildir.

O zaman şu soruyu soralım. Konstantinopolis kelimesi Yunanca ise İstanbul kelimesi Türkçe midir? Hayır. İstanbul da Rumca bir kelimedir.

İstanbul, Rumca 3 kelimenin birleşmesinden oluşur. ”eis ten polin”

”Eis ten polin” kelimesinin okunuşu ”Stinpol” dur. Anlamı ”Şehre doğru” demektir. Şehri soran yabancılara ”Şehre doğru gideceksin” manasında söylenmiştir.

Stinpol, zamanla Stampol, Stambol, Stanbol, Stanbul, Son olarak ise İstanbul olmuştur.

Kısaca şu an kullandığımız İstanbul kelimesi de Rumcadır. Sizin kullandığınız İslambol kelimesi de Rumcadan türetilmiş, İstanbul halkında karşılık bulmamış bir kelimedir.

8500 yıllık tarihi olan bir şehri böyle ucuz konulara malzeme yapmamak gerekir. 8500 yılda bu güzel şehri çok devlet yönetti, çok isim verildi. Hepsi bu şehrin ismidir, tarihidir. Siz de zamanında Güneysu’ya Rumca ismi olan Potamya dememiş miydiniz?

Konstantinopolis, İstanbul, İslambol falan bunları bırakalım İstanbul’un sorunlarını konuşalım. Ulaşım sorununu konuşalım. Çevre sorununu konuşalım, işsizlik sorununu konuşalım, altyapı sorununu konuşalım. Dünyanın başkenti olan bu şehri nasıl daha güzel hale getiririz bunu konuşalım.

İstanbul ya da Konstantinopolis… Bunun kararını İstanbul halkı vermiştir zaten. Gerisi laf-ı güzaftır.

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla