20.1 C
Berlin
06:36 - 11/08/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Ali Sönmez

Ali Sönmez arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

İNSAN KİMDİR?

23:16 - 09/04/2018

İNSAN KİMDİR?

İnsan Kuran’ı Kerim Bakara suresine göre, yer yüzünün halifesi, diğer varlıkların; hepsinin onun için yaratıldığı, dolayısı ile onların efendisi. 

Darvin’e göre akılı bir maymun türü, Nietzsche göre söz verebilen, Karl Marx`a göre, alet kulana bilen, Albert Camus`a göre isyan eden kin tutan, Descartes`e göre düşünen, daha birçok Avrupalı filozofa göre evrimini tamamlayamamış hayvandır.

Mevlâna`ya göre bir damla su, bir avuç toprak, Kaygusuz Abdal`a göre

Âdem dedikleri
El ayakla, baş değil
Âdem manaya derler
Surat ile kaş değil.

Halac-ı Mansur`a göre Hakka, tüm kâinata aynı nazarda bakamayan, Nazım Hikmet`e göre bir ağaç gibi hür bir orman gibi beraberce yaşamayı bilmeyen. Üter King`e göre, ekmeğini tuzunu bölüşmeyen, birbirini öldüren ve sömürendir.

Dünya`ya fiziksel olarak diğer canlı türlerine göre zayıf, güçsüz gelen insan, dik yürüyüp, konuşma, düşünme, sınırsız öğrenme kabiliyetini geliştirdikçe, toplumda beraber yaşayan bir birey, olmak yerine, nöron ve snapslarını kullanıp, en ince detayı, hainlik derecesine kadar düşünürken, ekonomide bir çark, Teoloji `de Tanrı`nın bir parçası, Allah’ın yaratığı mükemmel varlık, filozof Sponvill`e göre o ezikliği, geliştikçe hayranlığa dönüşen, kendini beğenendiler canlı türlerine hükmetmekle kalmayıp, kendi cinsini, egosu (Nefs’i) için öldüre bilen bir varlıktır.

Bazı politikacılara göre yol yapan, bina yapan, bazı din ve ırklara göre, tüm insanlar onlar için yaratılmış bir köle, Hacı Bektaş’ı Veli’ye göre

Hararet nardadır, korda değildir
Keramet baştadır, tacda değildir.
Her ne ararsan kendinde ara
Mekke`de, Kudüs’te, Hac`da değildir.

En fazla yüzyıllık ömründe, seni bu kadar kötü şeytan eden, acaba sınırsız öğrenme gücün müdür.
Eyyy İnsan oğlu.

Ali Sönmez

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla