32 C
Berlin
17:17 - 11/08/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Ali Sönmez

Ali Sönmez arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

İNSAN DİYEMEDİK

23:31 - 09/07/2017

İNSAN DİYEMEDİK

Aşka uçmayan kanat neye yarar diyor, Hz. Mevlâna.

Uçarsan kanatların yanar diyor Sadi Şirazi.

Aşka varınca kanadı kim arar diyor, Yunus Emre bu güzel insanlar Hak sevgisini doğa sevgisine insan sevgisine vurgu yapmışlar yaşamları boyunca. Siz hiçbir ağacın diğer bir ağaca senin boyun uzun, senin gövden kalın, senin meyven acı, senin yaprağın yeşil dediğini gördünüz mü veya duydunuz mu?
Mümkün değil çünkü Nazım Hikmetin dediği gibi Hür bağımsız, beraber kardeşçesine yaşarlar. Çünkü onlar aynı topraktan beslenir, aynı suyu emer, aynı havayı solurlar, vakti geldiğinde de meyvesini verir, gülünü açar yaşamı boyunca bunu hep devam ettirir. Bu hayvanlar içinde aynıdır değişmez, sen arslansın sen ayısın, sen faresin demezler fıtratı gereği karnını doyurduktan sonra önüne istediğin kadar yiyecek indirsen dönüp yüzüne bakmaz, çünkü biriktirme diye bir sorunu yoktur. Arslan şunu hiçbir zaman düşünmez, bizim ufaklıklara bir gelecek hazırlayalım, birkaç ceylan fazla avlayalım bunun düğünü var kınası var evi var arabası var demez. Bu farkı sadece kendisini Kâinatın efendisi gibi gören insana aittir. Belki de hırçınlığı Doğduğunda ebeden kıçına yediği tokatla başlar, velveleye verir ortalığı, bu yuvada da.

 Devam eder, biraz güç gösterisi, arkadaşlarının elindekileri almak veya tam tersi korkudan sinmek gibi, ilk ve orta öğrenimde bu davranışlar hayvani duygular olarak yaşanırken, yüksek öğrenim veya hayatın içerisinde hırsa dönüştü mü kendini kayıp eder.

Başlar ayrıştırmaya, heeyy sen Türk’ müsün, sen Alman’ mısın, Sen Zenci’misin yook yook sen kesin Dincisin veya sen Komünistsin, Sen kesin geri zekalısın, senin aklın basmaz, siz varya siz hiçbir şey bilmezsiniz çünkü siz bizim gibi düşünmüyorsunuz, çünkü siz bize benzemiyorsunuz, çünkü siz bizim istediğimiz gibi değilsiniz! Örnekler çoğaltıla bilir, Şunu hep düşünmüşümdür teknoloji çok ilerlemiş olsa bir gün insanlar Saman yolu galaksisi içerisinde giderken ikisi, üçü birbirini görse acaba ne der? Heey Kürt veya Heyy zenci ya da “dincimi “der? yoksa aaahh bir İNSAN ‘mı der? ve kesin sorar sen Rusya’danım geliyorsun? Ya da Almanya’dan mı? yook yook bence kesin şunu sorar aahh bir insan sen Dünya’danım geliyorsun der. Biz bu Dünyada Arap, Türk, Yahudi, Hristiyan, Doktor, Avukat her şey oluyoruz da bir türlü İNSAN olamıyoruz.

Alim oluyoruz da Arif olamıyoruz. Hünkâr Hacı Bektaşi Veli çok güzel söylemiş.

Kâinatta her şey yerli yerinde bozukluk senin düşüncelerinde.

Ali Sönmez

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla