32 C
Berlin
17:28 - 11/08/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Ali Sönmez

Ali Sönmez arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

HAST DU EİNE WAFFE??? (Silahın var mı?)

22:19 - 24/11/2017

HAST DU EİNE WAFFE???
(Silahın var mı?)

Sıklıkla duyarız, falanca kalp krizi geçirmiş, filanca anjiyo olmuş denir, pek önemsemeden geçiştiririz.

Erken konulan bir teşhis birçok insanın hayatını kurtarır. Bazen de kalp krizi veya böbrek rahatsızlığı geçiren insanlara stent dediğimiz bir cihaz takılır. Değerli okuyucularıma bu konuda biraz bilgi vermek istiyorum. Vücudumuz bir kimya fabrikası gibi çalışır.

Kroner damarlar kan ile birlikte, organlarımızın ihtiyacı olan oksijen veya diğer kimyasalları taşırlar, bazen bu Kroner damarlarda çeşitli nedenlerden dolayı tıkanmalar olur bu tıkanıklığı açmak için damarların içerisine kan akışının düzenli olması için Stent denilen 2-5 mm çapında 10-30 mm uzunluğunda Stentler takılır. Stent fileye benzeyen çelikten ve bazı farklı materyallerden olan bir cihazdır.

Normal Stentler, ilaçlı ve eriyen stentler olarak üç çeşittir. Bazen damarların tıkanıklığına göre birkaç Stent takıldığını da duyarız. Ağrıları çekilmez olmuştu, wc’ye gitti mi. İdrarını yaparken, akla karayı seçiyordu.

Doktora gittiğinde (Üretere) (idrar borusu), böbreklerden süzülen suyu mesane veya idrar torbasına giden damarlarda tıkanıklık olduğunu öğrendi. Hemen tıbbi müdahale yapılıp, bir Stent takıldı. Ohh beee rahatlamıştı, zaten ikinci gün hasta haneden, taburcu edilmiş, acil izine gitmesi gerekiyordu. 

Eşiyle birlikte yola koyuldular, gümrükten içeri girerken polis X -Ray cihazından geçmeden önce ceplerinizi lütfen boşaltın dedi !! cebindeki metal kalemini, cüzdanını, anahtarları bir kutuya boşaltıp Ray cihazından geçince cihaz ötmeye başladı. Polis tekrar sordu, üzerinde metal para veya herhangi bir şey var mı, adamcağız suçluluk duygusu içinde, hayır hayır!! bir şey yok dedi. Polis ceketini çıkarttırıp, tekrar cihazdan geçirdi-ray cihazı tekrar ötünce, polis sinirlendi!!!

Emin misin üzerinde bir şey taşımadığına, adam terlemeye başlamış, yolcular arkada birikmiş, eli ayağı birbirine dolanmıştı. Evet bir şey yok dedi.

Geç bir daha dedi, tekrar denendi, cihaz tekrar ötünce, bir başka polis yaklaşıp ellerini kaldır; deyince korkudan ölecek gibi oldu, diğer polis metal detektörle arama yapacaktı. Detektörü omuzlarından tutu, aşağıya doğru getirince belden aşağı cihazda ötmeye başladı. Bir daha denedi, hep aynı noktaya gelince detektör ötmeye başladı, tecrübeli polis, vücudunda stent olabileceğini tahmin etmişti, işi şakaya vurarak, eliyle, adamın bel aşağısını göstererekten; Hast du eine waffe jaa (bir silahın var) deyip, adamın eşine baktı. Adamda eşiyle göz göze geldi utanmıştı belliki. 

Belki polis yanlış anlamıştı, fakat karşısındaki nede olsa polis tartışmaya girmeden, geçebilirsiniz deyince Dünyalar onun olmuştu, fakat aynı rezaleti Almanya’ya dönüşünde bir daha yaşayacaktı.

Ali Sönmez

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla