18.3 C
Berlin
13:26 - 30/05/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Ali Gültekin

Ali Gültekin arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

GÖREV VE GÜVEN

00:26 - 30/03/2020

Coronaviris salgınına karşı mücadele etmenin sorumluluğu kimin? Sorunun cevabı: Cumhurbaşkanı, Hükümet, Bakanlar Kurulu, Sağlık Bakanı, Valilerin… Buraya kadar siyaset üzeride bir sorumluluk olduğunun görüyoruz. Bu istediğimiz bir cevap mı? Normal şartlarda yasalar gereği evet. İçinde bulunduğumuz Coronavirüs sağlını döneminde çoğunluğun beklediği bir cevap olmadığını düşünüyorum.

Bugün, siyasetin asil görevi Türkiye halklarını moral ve motivasyon içinde bütünleştirmektir. Siyasi Partiler, Bilim İnsanları, Sivil Toplum Kuruluşları… Mevcut Coronavirüs yayılmasının önlenmesi, ikinci aşama olarak ortadan kaldırma çalışmalarının içinde yer almalıdırlar.

NELER OLUYOR?

Bugün yürütülen çalışma toplumun her kesime güven veriyor mu? Siyasi Partilerin, Sivil Toplum Kuruluşlarının çalışmanın içinde aktif yer almaması insanları kaygılandırıyor mu? Toplumda tüm Siyasi Partilerin, Sivil Toplum kuruluşlarının birlikte coronavirüs illeti ile mücadele ederek Türkiye’yi bütünleştirme talebi yükseliyor mu? …

Bu sorular farklı cevaplar verilir. Bugün, kimin ne cevap verdiği veya vereceği üzerinde durmamalıyız.

Öncelik, Coronavirüs yayılmasına karşı toplumsal seferberliği başlatmak, bilgi, deneyim, birikim, katkı sunacak kesimleri bütünleştirmek olmalı.

Toplumsal görev alma yöntemi şüphesiz, güven yaratarak, kaygıları ortadan kaldırır.

KARARLAR VE KAYGILAR

Sağlık Bakanı’nın başkanlık yaptığı Bilim Kurulu çalışmaları Türkiye’de coronavirüs sürecini yönetiyor. Çalışmaları günlük olarak Sağlık Bakanı kamuoyu ile paylaşıyor. Bu çalışmaları: Yetersiz bulanlar, kaygı duyanlar, önerileri olanlar, katkı sunmak isteyenler var mı? Muhalefetin, Sivil Toplum Kuruluşlarının, Basının, sosyal medya açıklamalarına bakınca var olduğu görülüyor.

KAYGILAR NEDİR?

-Salgının yayılmasının gerçekliliği nedir?

-Vaka sayılarının gerçekliği nedir?

-Yoğun bakımda olan hastaların sayılarının gerçekliği nedir?

-Vefat edenlerin sayılarının gerçekliği nedir?

-Hastalığı atlatarak taburcu edilenlerin sayılarının gerçekliği nedir?

-Sağlıkçıların çalışırken kendi sağlıklarını tehlikeye attıklarının, çalışma koşullarının iş güvenliklerinin gerçekliği nedir?

-Sağlıkçıların kullandığı araç ve gereçlerinin eksikliği gerçekliliği nedir?

-Hastaların tedavi edildiği ortamlarının donanım, hijyen olarak gerçekliliği nedir?

-Evde kal mesajının Sokağa çıkmama kararına dönüştürülmemesi gerçekliliği nedir?

– Günlük test yapma, maske, eldiven, tulum, dezenfekte… Malzeme mevcudu ve ihtiyaç gerçekliği nedir?

-Barınma, gıda ve ekonomik sorunların çözümü gerçekliliği nedir?

– Topluma doğru bilgi akışının sağlanması… Gerçekliği nedir?

Bu türden kaygıları başta muhalefet, STK’lar açıklıyorlar. Kaygıları ortadan kaldırmanın çözümü: Toplumsal bütünleşme ile olur. Bütünleşmek, Anayasa’da yazan Laik Sosyal Hukuk Devleti olmanın gereğidir.

NE YAPMALI?

Hükümet bu süreçte tüm siyasi partileri ile birlikte tek parti gibi çalışmalı. Siyasi partilerin vereceği üyeler ile TBMM içinde özerk Coronaviris Mücadele Birimi (değişik isimler verilebilinir) kurmalı.  Bu oluşum: Sağlık ve Sosyal çalışa yürüten Sivil Toplum Kuruluşlarının Oda Başkanlarının, Bilim İnsanlarının içinde yer alacağı oluşum ile ortaya çıkacak özerk Bilim Kurulunu izlemeli. Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda siyasi kararları Bakanlık, Hükümet, Cumhurbaşkanı ile koordineli çalışarak hayata geçirilmeli.

Bütün bunlar olduğunda güvensizlik olur mu?

Bütün bunların olduğunda kaygı olur mu?

Bütün bunlar olduğunda muhalefet olur mu?

Bütün bunlar olduğunda kime ne zararı olur?

Muhalif kesimlerin dışarıda olmadığı bir bütünleşme hükümeti rahatlatır.  Çalışmaları güçlendirir. Topluma güven verir. Kaygıları ortadan kaldırır. Heyecan, moral yaratır. Türkiye siyasetini, halkları bütünleştirir.

Bugün inşaat işçilerini can siper çalıştırarak gökdelen dikmeye çalışan patronların yakasına inşaat bitmeden coronavirüs yapışarak “kireç kuyusuna” gömebilir?

Kaçak eldiven, maske, dezenfekte, tulum, ilaç üretenler. Karaborsacılar, halkı çarpan vurguncular: Coronavirüse çarpıldığınızda ganimetlerinizi yemeye fırsatınızın olmayacağını bilesiniz.

Tüm Türkiye sorunları çözen yetkililerin:  “Evde kal, temas etme, sosyal mesafeyi koru…” bilgilendirmelerine homurdanarak burunlarından soluyanlar… Coronavirüs kulağınızdan girebilir.

Hadi hayırlısı…

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla