2.9 C
Berlin
13:04 - 26/02/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

İlter Gözkaya-Holzhey

İlter Gözkaya-Holzhey arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

GAZETECİ OLMAK

19:22 - 24/01/2020

Önemli olaylar belirli günlerde dile getiriliyor. Öyle ki yılın 365 gününde her gün belirli bir olay, kişi, meslek gruplarına dikkat çekiliyor. Daha bir günün önemi ve sorumluluğu işlenmeden, diğer belirli gün takip ediyor.

Gazetecilerin işi oldukça zorlaşıyor. Bazen günde iki üç etkinliğe yetişmek zorunda kaldıklarına şahit oluyorum.

Çalışan Gazeteciler günü 10 Ocak’ta kutlandı. Hayatını kaybeden ve yazdıklarından dolayı tutuklu gazeteciler sayısı istatistiklerle verildi. Sayılara göre hangi ülkelerde basın ve düşünce hürriyeti olmadığı veya kısıtlı olduğu verilerinde Türkiye iyi not almıyor, en fazla işsiz gazeteci sayısı orada.

Almanya’da düşünce özgürlüğü devlet tarafından kısıtlanmıyor. Sağ, milliyetçi, ırkçı düşünceli insanlar tarafından sosyal medya kullanılarak korku yaratılıyor. Politikacılar tehdit ediliyor, hatta öldürülüyor. Almanya devleti basın ve düşünce özgürlüğünü ırkçılara karşı korumak zorunda kalıyor.

Meslek aşkı olmadan yapılacak bir meslek değil gazetecilik. Fedakârlık, sorumluluk isteyen zor bir zanaat. Kamu yararına hizmet ediyor. Alman basın ve medyasında Türk toplumu, bilhassa seçim kampanyalarında negatif haberlerde varlıklarından haberdar oluyor, çoğunluk toplumu. Bu nedenle Türkçe yayın yapan basın ve medya iyi, olumlu haberleri de yayınlıyor. Türk toplumunda çocuk ve torunlara örnek gösterilmeye çok büyük bir ihtiyaç vardır.

Olay ve haberleri halkın gözü, kulağı ve sesi olarak yine halka doğru, tarafsız, objektif aktarma görevini ciddi bir şekilde yürüten basın mensuplarına müteşekkiriz.

Meslektaşlarım benim gibi şanslı değiller. Ben fahri olarak yazıyorum ve bir hafta vaktim var, düzeltmeye tekrar okumaya. Bir ara günlük haberlerde fotoğrafçımıza yardım ederken fark ettim. Haberi zamanında yetiştirmenin oldukça zor bir iş olduğunu gördüm.

Herkesin yazar, herkesin sosyal medyada fotoğrafçı olduğunu gösterme ihtiyacı, gazeteci arkadaşların işini zorlaştırıyor. Görüntü almakta zorluk çekiyorlar. Etkinliklerde fotoğraf çekme telaşı, asıl nesnel konuların önüne geçiyor.

Okurların doğru ve zamanında haber alma hakkını verme görevini yerine getirirken, ilkeli yayıncılık anlayışından ayrılmaması önemlidir. Özel hayata ve kişilik haklarına saygı, göstermek zorundadır.

İftira, politik amaçla haber ve olayları saptırma, abartma, çamur atma izi kalsın anlayışıyla yapılan yayıncılığın sonu dram ve trajedi ile biter.

Gerçek bir yaşamı hikâye olarak Heinrich Böll, Katharina Blum’un Kaybolan Onuru, adlı kitabında anlatıyor.

Katharina fakir bir aileden gelerek çok zor şartlar altında hayatını kazanıyor. Tesadüf olarak girdiği olayda bir bulvar gazetesinin hedefi haline geliyor. Almanya’da kadınların haklarını korumada uyandığı yetmiş yıllarında geçen hikâyenin sonunda, Katharina gazeteciyi vurarak katil oluyor.

Benzeri gerçek bir hikâyeye dayanarak kurgulanan bu kitabın filme uyarlanması da o yıllarda oldukça ilgi uyandırmıştı.

Kadın uğradığı haksızlığa karşı şiddet uygulayarak cevap vermek zorunda bırakılıyor. Namus bekçilerine iş düşüyor. Öyle ya yalnız yaşayan bir kadın araba, ev satın alabiliyor, erkek misafir kabul ediyor. Halbuki bütün kabahati karnaval esnasında dans ederken polis tarafından aranan biriyle tanışıp, onu sevmesi.

Bu anlatı raporunu okuyunca toplumda sosyal gelişmenin hayli zaman aldığı görülüyor. Bugün tabu içermeyen hür yaşam biçimi, kadın haklarını kazanmada insan manzaralarını, tarihi okumak gerek.

Böylece geçmişte fedakârlık yapmış kadınları unutmamayı sağlamış oluruz. Bugün kadın, insan, işçi ve çocuk hakları için sokağa çıkan koruyucuları, basın ve medya kalıcı yapıyor. Bu nedenle basına bir önemli görev daha düşüyor. Arşivlerine sahip olmaları, gelecek nesillere bırakılacak kanıtları koruma görevi.

Gazetecilik içinde bulunduğumuz iletişim çağında çok önemli bir meslektir. Küresel yaşamda gazeteci yalnız yaşadığı şehir veya ilçedeki gelişmeleri değil, dünyada olup bitenleri de takip etme zorundadır. Yoğun bir şekilde duyulan haberleri saptırmadan, seçebilmek bir sanattır.

Didim ilçesinde Gazetecilik günü resmen kutlandı, ilçenin büyükleri basın açıklamaları yaptı. Türkiye’de birçok şehirde örnek kutlama ve açıklamalar yapıldı. Basının önemli haberini yine basın kamuoyuna duyurdu.

Berlin’de yeni kurulan Gazeteciler Cemiyeti gelecek yıl bu önemli günü daha güzel törenlerle kutlar sanırım. Tüm basın çalışanlarına sağlık, huzur ve başarılarının devamını candan diliyorum.

Gazetecileri, biz köşe yazarlarını kamuoyuna ulaştıran yayın yönetmenlerimize teşekkürüm sonsuzdur.

Hoşça Kalın!

İlter Gözkaya-Holzhey

Gazeteciyim diyen herkes bu kitabı okumalı:

Heinrich Böll, Die verlorene Ehre der Katharina Blum, oder: Wie Gewalt entstehen und wohin sie führen kann, Erzählung.

Kiepenheuer & Witsch Verlag, Köln 1974

ISBN: 3 462 01033 6

 

 

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla