20.6 C
Berlin
06:45 - 05/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Adil Hacıömeroğlu

Adil Hacıömeroğlu arşivindeki tüm yazıları ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

ESNAFA KULAK VER TAYYİP

15:59 - 26/07/2013

Gezi Direnişi başladı başlayalı başta RTE olmak üzere AKP sözcüleri ve yandaş basın, esnafı kışkırtmaya çalıştılar. Halkı bölmek için ellerinden geleni yaptılar. Sağduyulu esnaf, AKP’nin bu oyununa gelmedi.
Kendini esnafın temsilcisi olarak gösteren bazı kişiler esnafın direnişe karşı olduğunu ve siftah yapmadığını söylediler. Sonradan bu kişilerin esnaflıkla ilgisinin olmadığı ortaya çıktı.

20 Temmuz günü, Nuray ve Özgür’ün Gezi Parkı’ndaki nikâh törenini içine sindiremeyen AKP iktidarı, polisin acımasız saldırısıyla nikâh çağrılılarını dağıttı. Nikâha gelenleri ara sokaklarda kovaladı. TOMA ve akreplerin desteğindeki polis, sokak aralarında insan avına çıktı.
Polis, Balıkpazarı’na geldiğinde tahmin etmediği bir tavırla karşılaştı. Esnaf, polisin sokağa girmesine karşı çıktı. Balıkpazarı esnafı, polisin sokaklarına girmemesini istedi. Hem de TOMA ve akrep yokken. Bu direniş karşısında polis, sokağa girmedi.
Balıkpazarı esnafı, kimin kendilerine zarar verdiğinin farkında. Züccaciye dükkânına girmiş fil gibi her yanı dağıtan, kıran, yıkan emniyet güçlerini iyi tanımakta. AKP hükümetinin faşizmini de bilmekte. Bu nedenle de sokağını despotizmden uzak tutmak istemekte.
Türkiye’de en eski geleneklerde biri esnaflıktır. Tarihsel kökleri Ahiler Ocağına dayanan Türk esnafı sağduyusuyla tehlikeyi görüp önlemini alır. Oyuna gelmez. Kışkırtmaları boşa çıkarır. Bin yılı aşkın Lonca kültüründen gelen esnafı, BOP’çuların bölmesi olanaklı mı?
Esnaf, Gezi Direnişi’nin bir parçası olmaya başladı. AKP ve yandaşlarının yıllardır böldüğü halk büyük bir hızla birleşmekte. Ulusal birliğin güçlendiği yerde işbirlikçi iktidarların yaşaması olanaksız. AKP’ye yol göründü. İktidardan gideceğini anlayan RTE, daha çok şiddet uygulamakta. Uyguladığı şiddet de sonunu hızlandırmakta.
Milleti bölenlerin, kendileri bölünecekler. Biber gazının, zehirli suyun, copun, hukuksuz gözaltıların, bunca gürültünün nedeni AKP ve PKK’daki çatırtıları duyurmamak içindir. Gençleri sokaklarda dövülerek öldürülen bir ülkede özgürlük sesleri daha da yükselecek.

Adil Hacıömeroğlu

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla