19 C
Berlin
21:27 - 12/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Adil Hacıömeroğlu

Adil Hacıömeroğlu arşivindeki tüm yazıları ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

ERDOĞAN, ALMANYA’YA NEDEN SES ÇIKARAMIYOR?

20:15 - 28/08/2014

ERDOĞAN, ALMANYA’YA NEDEN SES ÇIKARAMIYOR?

                        
Alman istihbarat örgütü BND’nin, Türkiye’yi dinlediğini sağır sultan bile duydu. Alman yetkililer de dinleme olayını kabul ettiler. Bir devletin dinlenmesi, skandaldır. Bu, devlet sırlarının karşı tarafça öğrenilmesi demektir.

Almanya başbakanı Merkel dinleme olayını doğruladı. Ancak Türkiye’yi yönetenlerden ses yok. Kamuoyu, Erdoğan’ın kaşlarını çatıp parmağını sallayarak “Ey Almanya! Ey Merkel! Ey BND!” diyerek kükremesini(!) bekledi uzun süre. Ne yazık ki RTE, kükremeyi bir yana bırakın, kediye döndü birden. Sesi soluğu çıkmıyor BND’nin dinlemesi karşısında. Acaba neden bu suskunluk?

BND’nin 1976’dan beri Türkiye’yi dinlediği söylenmekte. Diyelim ki bu tarihten itibaren Türkiye’nin bütün devlet sırlarını ele geçirdi Almanlar. Bu konuda AKP’nin kılı kıpırdamaz, bunu sorun etmez. Çünkü kendilerinden önceki dönem laik devlet söz konusu. Onlar, Laik Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı şeytanla da işbirliğine girebilecek durumdalar. Yıllarca en büyük düşman olarak Türkiye Cumhuriyeti’ni gördüler nedense.

Devlet sırlarını bir yana bırakalm.. O zaman neden bu şaşırtıcı suskunluk? Akla ilk gelen AKP yöneticilerinin kişisel ilişkileri… Yasa tanımaz işleri… Parasal sırları… Terör örgütlerine yardımları…

RTE, İsviçre bankalarındaki hesaplarının BND tarafından açıklanmasından mı korkmakta? Kısa sürede edindiği varsıllığın kaynaklarının ortaya dökülmesi mi onu susturmakta. İsviçre’deki hesaplara para yatıran işadamlarının kimliklerinin açığa çıkmasından mı çekinmekte?

Suriye’ye yardım götürdüğü söylenen şu ünlü TIR’ların içindeki yükün ne olduğunun konuşmaları mı dinlemeye takıldı yoksa? Suriye’de kullanılan kimyasal silahların kimlerce gönderildiğinin belirlenmesi de olasıdır. Eğer bu, kanıtlanırsa uluslararası bir insanlık suçu söz konusudur. Bu da uluslararası mahkemelerde yargılanmayı gerektirir.

İslamcı örgütlere para, insan ve silah yardımları mı dinlemeye takıldı? Başta IŞİD olmak üzere bazı örgütlerin militanlarının Türkiye’de eğitilmiş olacağı bilgisi, Almanlarca öğrenilmiş olabilir. Bu durum, RTE ve arkadaşlarında sıkıntı yaratabilir.

RTE’nin susmasını gerektiren en son nedense özel yaşamla ilgili bilinmemesi gereken bilgiler…

Hangi nedenle olursa olsun RTE’nin, Almanya’nın dinlemesi karşısında susması ilgi çekici ve anlamlıdır. RTE’nin yanı sıra dışişleri bakanının, MİT müsteşarının, güvenlikten sorumlu diğer birim yetkililerinin suskunlukları ya da olayı geçiştirmeleri dikkatlerden kaçmamakta.

RTE ve diğer AKP’lilerin susmaları, Almanya’ya teslim olduklarını göstermekte. Bir nevi rehine durumundalar. Böyle bir durumda bağımsız davranmaları düşünülemez. Yabancı bir istihbarat örgütünün teslim aldığı kişiden ya da kişilerden devlet yöneticisi olmaz. Anlaşılacağı üzere Türkiye, büyük bir ulusal güvenlik sorunuyla karşı karşıyadır. Bu durumun ivedilikle halledilmesi gerek. Yoksa Türkiye’nin geleceği belirsizdir.
                                                           
Adil Hacıömeroğlu

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla