10.6 C
Berlin
10:54 - 27/05/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Ender Özerdem

Ender Özerdem arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

DEVLET BORCUNU NEDEN ÖDEMİYOR?

16:59 - 03/11/2019

Ben ekonomiden anlamaya başlayınca, merak ettim bu kadar borcu nasıl ödüyoruz diye!

Vardığım netice, ödemiyormuşuz zaten. İnanmıyorsanız bütçeyi inceleyin, sizde göreceksiniz ödenmediğini.

Mesela 2020 bütçesine bir bakın. Giderler yazar, faiz ödemesi der fakat bu yıl ödenecek ana para borcundan bahsetmez.

2020 yılı bütçe giderlerinin 1 trilyon 95 milyar lira, bütçe gelirlerinin ise 956,6 milyar lira olacağı tahmin ediliyor.

Yani bütçe yaklaşık 140 milyar açık verir diyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı “2020 yılında, 222,6 milyar lira anapara ve 129,4 milyar lira faiz olmak üzere toplam 352,1 milyar lira tutarında borç servisi gerçekleştirilecek dediğine göre;

140 bütçe açığı, 222 ana para desen etti mi size 362 milyar açık!

Şimdi 2020 yılında ödenecek olan 222 milyar anapara borcunu bütçeye hiç sokmadık, çünkü geçmiş hükümetlerde “ne olsa ödemiyoruz, bari bütçeyi batık göstermesin” diye, o yıl ödenecek anapara borcu bütçe dışı tutuyorlardı.

Kısacası borcun ana parası hiç ödenmez bizde. Bunun adını borç servisi koyduk. Borç ödemesi değil de borç çevirmesi gibi bir şey. Daha net söylemek gerekir ise “BORÇ YEMENİN ARAPÇASI”.

2020 yılında, bütçe açığı beklenen vergi gelirlerinin düşmesi sonucu biraz daha bozulur ise, arayacağımız borç miktarı yaklaşık 365 Milyar TL olabilir. Yani her gün bir milyar TL borç arayacağız, faizi ile. Bu kadar borç arayan bir devletin, borç verenlerin dışında bir siyaseti olması zor gözüküyor. Borç veren, akılda verecektir!

Son 20 senedir bu ülkenin bağımsızlık için tek kurtuluş yolu, az harcayıp çok çalışıp borç ödemekten geçiyordu. AKP “borç örtüsünden” kurtulmak yerine, işe “baş örtüsünden” başlayınca, “kıç örtüsüne” bütçe kalmayacak bir yola girdik.

Geç kalınsa da ekonomik kurtuluş imkânsız değil. Cumhurbaşkanı, çevresindekilerden acil olarak kurtulmalıdır. Yine başarılı olamazsa, Memleket için kendisinden de kurtulmanın yollarını aramalıdır!

Sizin de anlayacağınız gibi, tek kurtuluş Cumhurbaşkanlığımızda gözüküyor!

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla