15.3 C
Berlin
22:57 - 05/06/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Necati Aydın

Necati Aydın tüm yazıları ile Ha-ber.com’da.

Diğer Yazarlar

CORONAVİRUS´Ü COVİD19 FAYDALARI VE ZARARLARI

18:49 - 29/03/2020

Sevgili okuyucularım Covid19′ virüsün global açıdan etkilerine bakacak olursak eğer. Ortaya faydaları ve zararlarını yazmakta fayda var diye düşündüm.

Şu an Dünya’nın en çok konuşup tartıştığı. Çözümler aradığı konu Coronavirus’ü Covid19

Bir önceki köşe yazımda “Korona Virüsünden korkma!  Başlığı atmıştım. Bu defa fayda ve zararlarına değineceğim.

— Covid19 virüs salgın halde yayılmaya başlayınca; Kumarcılar korkularından kumarhanelere gidemez oldu.! Paralar cepte kaldı. — İçki, kumar, zina gibi aile düzenini bozan kötü alışkanlıklarda yüksek orana da gerileme oldu. Sokaktaki kavga gürültü terörü azaldı. Temizlik hijyene önem verildi.

— Aile bireyleri birbirine daha saygılı olmaya başladı. Birbirlerine vakit ayırma fırsatı doğdu. Hatta ikiyüzlü en yakın akrabaların rengi belli oldu.!

— Komşularımızı arkadaş ve dostları tanımaya başladık.

— Toplumsal sorunlarımızda tek yürek olmayı öğrendik ve becerdik.

Doğrusu gözle görünmeyen bir virüs dünyanın en güçlü kabadayılığını yapıp hepimizi dize getirdi, eve kilitledi. 🙂

***

Dini açıdan

Kâbe bomboş kaldı ve ibadete kapatıldı. Vatikan sinek avladı. Kilise ve Camiler cemaatsiz kaldı.

Can tatlı geldi. Tanrı ile kul arasına girenler halkı her fırsatta aldatanlar, boş vaatlerde bulunup Covid19 ile Allah bizi cezalandırdı yalanıyla suçu tanrıya attılar. Oysa tanrı kulunu sever ve bağışlar. “Ceza vermez.” Cezayı Tanrı adına yapan cahiller ve vahşilerdir. Allah’ın verdiği cana tekbir getirip acımadan kıyar. Tıpkı o acımasız virüsler gibi.!

***

Dünyamız her yüz yılda bir büyük salgın hastalıkları yaşamış. Milyonlarca insanların ölümüne neden olmuştur. Yeryüzünde bazı yerlerde emperyalist, faşizan, sömürücü, baskıcı düzenler, sistemler değişmiş köleci feodal düzenler yıkılmış. İspanyol H1N1 gribinden Dünya’da 50 ila 100 milyon arası insanın öldüğünü, 1920’ler de ortaya farklı bir dünya şeklinin çıkmasına sebep olmuştur.

Osmanlı Devleti’nin ve sömürgeci Avrupa’nın çöküşü, Sanayi devriminin hızla ilerlemesi. Bazı devletlerin çılgınlaşması ve 2. Dünya savaşının başlaması. 60- 65 milyon insanın ölmesin azgın kızgın toplumsal ekonomik gelişmenin sonucudur.

***

Bugün dijital Çağa ayak attık. Çin ve Japonya, AB, ABD Yeni Zelanda’da olanı biteni anında duyuyoruz. Hatta canlı izliyoruz.!  “Dünya avcumuzun içinde.” Neden bu kadar global yayılan korona virüsünden korktuk? Neden önlemleri üst düzeyde aldık?

Evlerimizi gıda maddeleri ile doldurduk. Hani çok dindardık? hani çok hümanisttik? Ne oldu bir ananda önce can dedik?  Güldürmeyin bizi beyler; yeryüzünde her şey artık istediğiniz gibi olmayacak. Kodlanacağız. Bankadan, sigortaya, ev doktorundan hastaneye, AVM’lere kadar ne yiyor ne içiyoruz ne üretip ne tüketiyoruz her şey kontrol altında olacak. Hatta elimizdeki o alışveriş fişi aylık bize Vitamin fazlası ve eksikliğini bile yazacak. Bundan 30 yıl önce bilgisayar destekli aldığım Ticaret ve yöneticilik eğitimimde; IBM’in paketini kullanırken 4 tane bilgisayar yazılım dili öğrendim. Basic, Fortran, cobol, C, yazılım dilleri, Lotus CAD gibi hazır programları da merakla kullandım. Word, Excel, SAP, Datev gibi programları çok iyi kullanmasını eğitim alarak öğrendim. Sistem yöneticili diploması aldım. Bilgisayar kullanabilirsiniz, ama esas meseleyi bilmek eğitim bilgi beceri ister…! Dijital Sistem Dua ile çalışmıyor.

Evet Fax ile iletişim yazışma “Kommunikation” sistemi hızlandı. Bugün WhatsApp, MSN, Twitter, Facebook Zoom gibi hızlı iletişimler sayesinde. Dünya’da sınırlar devlet sistemleri yönetimleri değişecek. Korona Virüsünün en büyük etkisi. Dijital sistem, dijital yönetim üretim ve tüketim, dijital yaşam olacak. Çin ve Rusya yeryüzünün düzenini değiştirecek.!

Yaşarsak hep beraber bunu göreceğiz.!

**

Kapitalizmi kendi içindeki; Dijital biyolojik ve psikolojik korku savaşı bitirecek. Dünyayı yeni bir dijital sistem yönetecek.

****

Sevgili okuyucularım, Sağlıklı ve huzurlu günler sizin olsun. Cesaretinizi salgın Covid19 virüsüne karşı mücadelenizi kaybetmeyin. Evde Kal! Kendinizi ve çevrenizi koruyun. Bugünler de geçer.

Saygı ve sevgilerimle

Necati Aydın

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla