18.1 C
Berlin
23:29 - 22/09/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Ender Özerdem

Ender Özerdem arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

BORSA DA “RUS RULETİ”  

21:10 - 10/08/2020

Altı patlar tabancada tek mermi ile oynanan ahmakça bir oyundur Rus ruleti.

Borsada kaldıraçlı  yada kredili  hisse satın almak ise bu kadar olmasa bile riskli ve dikkat isteyen bir konudur.

Yeni başlayanlar için benim tavsiyem, sağlam bir hisse senedi ile düşük hedefler koyarak işe alışmaktır. Çok küçük rakamlar ile alım satım yapmak en iyisi. Şimdi neden dikkatli olmanız gerektiğini hemen anlatacağım konuyu uzatmadan ;

2019 Ağustos ayında 3 TL bile olmayan hisse bu gün 30 TL civarında. On katından daha fazla kazanabilecekseniz eğer , aynı oranda kaybetmeyi de göze almalısınız bir sene içinde !

4 ay önce nisan ayında 260 TL olan hisse 2700 Tl ye yükseldi. Yine aynı hareket. Borsayı izleyen yetkililerin gözü önünde gerçekleşir bu işler. Soğanda stok yaptın fiyat yükseldi diyen yetkililerin biraz daha sorumlu davranması gerekiyor kısacası.

12 tl den 56 tl ye çıktı başka bir hisse ve borsa ile ilgilenenler araştırıp görebilir.

Hisse isimlerini bilerek vermiyorum , yanlış anlaşılmalar olmasın diye.

Bu kadar hızlı kazandırabilen bir sistem , bu kadar hızlıda kaybettirir dikkatli olmazsanız. Hele çok risk isteyene bir haftada akıl almaz kaybettirir.

Benim hisse senedindeki bilgim biraz okul birazda deneyimden gelmektedir. Kimsenin akrabası olduğumuz yada hısım sayıldığımız için köşe yazmıyoruz burada. Ekonomi ve Endüstri ilişkileri lisans diplomasını alıp , yaklaşık 20 senelik borsada hisse deneyimi üstüne uyarı niteliğinde yazıyorum bu yazıyı.

Ekonomistlerin açıklamalarını dinleyin. Eskiden önümüzdeki sene ne olur diye sorular gelirdi , şimdi dünkü dalgalanmanın sebebi soruluyor !

Gelişmekte olan ülkelerde bazı riskler olur. Elektrikler sık kesiliyorsa , derin dondurucuda et saklayamazsınız mesela ! Dolap çalışmaz ve et bozulur.

Şimdi bizim ekonomiyi yönetenlere bir bakın. Bazen bir karar alır acele ile , yatırımcı tepki verince değiştirir daha sonra. Faizleri indirirken enflasyonu ve dövizin artışını ciddiye almaz. Sonra yine yükseltmek zorunda kalır sessizce. Fakat düşerken herkese bağırıp , yükseltirken ses çıkartmazlar .

Bir ülkenin ekonomisini yönetenlerin ağzından çıkanın önemini bilmesi gerekir. Hadi bilmiyor , canlı yayına çıkartmayacaksınız ! Her yetkili her konuda konuşmayacak. Libya da bir şey olsa , tarım bakanı da açıklama yapıyor , iç işleri bakanı da. Ekonomi bakanının da söyleyecek lafı var turizm bakanının da. Her konunun sorumlusu belli olmalıdır. Akdeniz de sondaj vurulacak diye mikrofonu uzatsanız , Diyanet işleri başkanı muhakkak söyleyecek iki çift laf bulacaktır. Böyle Memleket yönetilmez.

Borsa ciddi bir kurum olmalı , yabancı yatırımcı kaçırılmamalıdır. Yatırımcılar devlet tahvillerinden neredeyse tamamen çıkmış , borsada ise ciddiye alınacak bir azalma görülmüştür. Turizm bu günlerde çok zordayken , dış krediye döviz cinsinden ihtiyaç artmışken lütfen başka gerilim çıkartmayın .

Yunanistan ile seneye savaşalım gerekirse , beklesin 6 ay .

Keşke Yunan kazansaydı diyenlere ziyarete gidip , arkasından dua okuyanların bu günlerde komşu gerilimine bu kadar hevesli olmasını da anlayamıyorum gerçekten. Bu ne yaman çelişki !

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla