15.3 C
Berlin
23:19 - 05/06/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Ender Özerdem

Ender Özerdem arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

BİLİM İNSANI ALLAHA GÖTÜRÜR!

22:35 - 03/04/2020

Ey Müslümanlar, bilimden korkmayın!

ALBERT AİNSTEİN: “Derin bir imana sahip olmayan gerçek bir bilim adamı düşünemiyorum.  Bilimle ciddi şekilde uğraşan herkes tabiat kanunlarında insanlardan daha üstün bir ruhun olduğuna ikna olur. Bu yüzden bilimle uğraşmak insanı dine götürür.”

Louis Pasteur diyor ki; “Bilim insanı Allah’a götürür. Doğayı ne kadar çok incelersem, yaratıcının eserleri karşısında inancım o kadar çok artıyor.”

Gregor Johann Mendel, hani lise yıllarında bezelyeden tanıdığımız bilim adamı. 1840-43 yılları arasında, Olomouc Üniversitesinde okurken, Fizik Bölümündeki profesörlerinden Friedrich Franz’in tavsiyesi üzerine, Brnou’daki Agustinyen St. Thomas Manastırı’nda papazlık eğitimine başlar. Daha sonra, 1851 yılında Viyana Üniversitesi’ne eğitim için gönderilir ve tüm masrafları kilisenin başrahibi tarafından karşılanacaktır. Daha sonra, 1853 yılında manastırına geri döner ve burada Fizik öğretmeni olarak çalışmaya başlar. 1867 yılında ise başrahip olur. Mendel, manastırın bahçesinde bitkiler üzerinde artık herkesin bildiği o meşhur deneyleri yapmaya başlamıştır. Üstelik sadece bununla da yetinmemiş, manastıra bir arı evi inşa ettirerek arılar üzerinde çeşitli deneyler yapmıştır. Astronomi ve meteoroloji üzerinde de araştırmalar yapmıştır.

Bilim adamlarından birkaç örnek vermek istedim. Bilim adamı dinsiz olmak zorunda değildir. Hatta kilisede papaz olmak bile bilimle uğraşmanıza engel olmaz. Şimdi cami imamının elinde mikroskop, virüsü hangi sabunun daha çabuk öldüreceğini araştırdığını bir düşünsenize!

Bir olay olduğunda, “ALLAHIN İŞİ “diyerek kabullenmek doğru değildir.

Doğru olan, araştırıp inceleyip, okuyup öğrendikten sonra yaratıcıyı arama zorunluluğudur.

En basit bir virüs olayında, eğer cahilseniz “beş vakit abdest alıyoruz bize bir şey olmaz “dersiniz. Fakat bilimle uğraşan bir toplumda yaşıyorsanız o virüsten nasıl kurtulacağınızı araştırır ve bu araştırma yolunda virüsün gelişmiş yapısını yakından inceleyerek, belki de bunun bir yaratıcı sız olamayacağına karar verip ALLAH arayışınıza başlarsınız.

Bilimle uğraşmak, sizi yaratıcıdan uzaklaştırmaz. Fakat sizi sömüren din adamlarının işine gelmez bilgili bir toplum.

Hani “Azrail’i geri gönderdim” diyen cemaat liderleri vardı ya, hani bizim saf halkı kandıranlardan bahsediyorum.

Hiçbirinin duası, toz kadar bir virüse işlemiyor. Eskiden din maskesi arkasında saklananlar, şimdi toz maskesi ile geziyorlar!

Din de çok eskiye giderek bir şey kazanamayanlar, bilimde çok ileriye giderek ALLAH’I bulabileceklerini öğrenecekler yakında.

 

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla