2.9 C
Berlin
14:14 - 26/02/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Mehmet Tanlı

Mehmet Tanlı arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

BERLİN´DEKİ LİBYA ZİRVESİNDE ÇOK KIRILGAN BİR ANLAŞMA

19:21 - 21/01/2020

Yaşadığımız ülke Almanya’nın başkenti Berlin’de bir Libya Konferansı Zirvesi düzenlendi.

Bu zirveye aralarında AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Cumhurbaşkanı Putin, Fransız Cumhurbaşkanı Macron ve ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ‘nun aralarında bulunduğu 11 ülkenin yöneticileri katıldı.

Toplantı sonrası açıklanan sonuç bildirgesinde Şansölye Merkel tarafların anlaştığını kamuoyuna duyurdu.

Bende bu Zirveyi birkaç gündür farklı farklı Alman Medyasından ve Türkiye medyasından yakından izledim.

Libya ‘da Ateşkes ve silah ambargosuna uyulacağı konusunda tüm katılımcılar ve savaşan taraflar mutabakat sağlandı dendi.

BM Genel Sekreteri Portekizli diplomat Antonio Guterres de tüm tarafların ateşkesi desteklemek konusunda taahhüt, söz verdiğini söyledi.

Bu hiçte büyük bir değişiklik değildir. Almanya’daki siyasi gözlemciler, önemli köşe yazarları Libya Konferansında bölünmüş durumdalar.

Bir kısmı bu Libya Zirvesiyle ilgili olarak ‚ ‘‘Almanya yeniden dünya politik sahnesinde ‚ ‘‘derken Zeit Online ‘de yorum yazan Andreas Backhaus ise Libya Konferansını ‚ ‘‘Bir Alman beceriksizliği ‘‘başlığıyla yorumladı.

Evet Almanya diğer aracı olan ülkelere göre 2011’den beri Libya’daki iç savaşta tarafsız kalmaya çalışmıştır. Ama yine de bir ikilem içerisindedir. Almanya ve Avrupa Birliği ‚ ‘‘ekonomik birer dev ama siyasi ‚ cücelerdir ‘‘. Bu nedenle Merkel’in partisinde bir AB Ordusu kurulması konusunda sesler çoğalmaya başladı.

Libya Konferansından üç gün önce Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ‘ın Libya ‘ya gidip muhalif Komutan Kalifa Hafter ‘i zirveye katılmaya ikna etmesi güzel bir iştir. Ama yine de Sarraj ile Hafter aynı masaya oturmadılar.

Berlin zirvesinde alınan kararlar zaten daha önceki barış planlarında da vardı.

Silah ambargosuna uyulacak mı? Dışardan müdahale duracak mı? Hepsini birlikte göreceğiz.

Almanya 9 yıldır birbirleriyle savaşan, iç savaş yaşayan çok karmaşık bir krizi çözmek için arabulucu olup görevini yapmıştır. Her iç savaşta olduğu gibi Libya ‘da da çok kan dökülmektedir.

Ateşkes var ama hala Hafter güçleri en önemli petrol rafinerileri ve limanları fethetme için saldırılarına devam ediyorlar. Berlin zirvesinin amacı ateşkesi sağlamak, silah ambargosunun devamı ve dış güçlerin müdahalesini engellemekti.

Tabii ki daha sonrada orada iç savaştan kaçanların Libyalı savaş mültecilerinin deniz yoluyla Akdeniz üzerinden Avrupa’ ya, Almanya’ ya gelmelerini engellemekti.

Konferansa katılan ülkelerin hepsinin kendi çıkarları var. Libya’nın önemli petrol ve gaz rezervleri, Akdeniz’deki stratejik konumu hepsinin iştahını kabartıyor diye yazıyor buradaki Alman gazeteleri. Yani masadaki en son konu da orada çatışmalarda ölenler, insanlardır iddiası var burada.

Hafter’ i destekleyenler ile Sarraj’ı destekleyen ülkelerin çıkarları çatışmaktadır ve mutlaka bir gün karşı karşıya geleceklerdir bu nedenle bu anlaşma pamuk ipliğine bağlı kalacaktır. Çünkü Hafter ile Sarraj Berlin’ de ne yan yana gelmişler nede aynı masada Libya’yı tartışmışlardır.

Yani yine uzlaşma kültürünün bulunmadığı bir coğrafyada, bir İslam ülkesinde kan, gözyaşı, göçler devam edecek gibi görünüyor.

 

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla