12.1 C
Berlin
07:27 - 21/09/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

İlter Gözkaya-Holzhey

İlter Gözkaya-Holzhey arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

BERABER YALNIZ OLMAK

21:08 - 14/08/2020

Büyük şehirlerde en fazla görülen birliktelik iki insan. İki yaşlı elele tutmuş yolda giderken dikkat çekiyor. Evliliklerinin kırk, elli yıl olduğunu duyunca, daha da merak ediliyor.

Böyle birlikler Korona krizinde daha görülür hale geldi. Parklarda, su kenarlarında yanyana oturanlar, aynı adreste yaşıyorlar. Zira aynı evde yaşamayanlar, aile fertleri bile olsa, maske takmak zorundalar. En azından Berlin’de sağlık uzmanlarının önerileriyle, politikacıların aldığı önlemler böyle.

Uzun yıllar bir arada kalabilmenin bir sırrı olsa gerek. Orta çağda ayrılma, boşanma yoktu, ölene kadar birlikte olmaya daha nikahta söz verilirdi, aksi günah sayılırdı.

Beraber kalma zorunlu olmazsa, işte o zaman isteyerek birlikte kalanların sırrını veya sırlarını öğrenmeye değer.

Çok hızlı sevenler, bir müddet sonra beraber yaşamda mutlu olmayabilirler. Birbirinden hoşlanan iki insan yavaş yavaş birlikte gelişirlerse daha sağlıklı bir evlik müessesi kurabilirler. Saygı sevgi çerçevesinde kendilerini geliştirip, olgun olma şansı verebilirler.

Çiftler birbirlerini hatalarıyla insan olduklarını kabul etmelidirler. Karşılıklı ilgi alanlarına saygı göstermek, nefes alacak ortamlar yaratılmalıdır.

Birisi futbolu seviyorsa, eşinin de arkadaşıyla sinemaya gitmesine izin vermesi iyi olur, böylece birlikteliği daha sağlamlaştırır. Fakat bunun için eşlerin birbirlerine temelde güvenmeleri şarttır.

Her şeyin aşırısı zarardır. Aşırı kıskanç olanlar yalnız karşı cinsten olanı değil, diğer akraba ve aile fertlerinden de eşini kıskanır.

Kıskançlığın arkasında kaybetme korkusu, eşinin sevgisinde her an merkezinde olamama endişesi yatar. Fakat yıllar geçtikçe iki insan birbirini çok iyi tanır ve güveni her yıl biraz          daha artar.

Uzun yıllar beraber olmayı başaran çiftler, fazla anlatmadan eşinin halini anlar. Üzülünce, sevinince nasıl davranacağını bilir. Birisi yalnız kalmak istediğini söylemez, çünkü eşi anlar, vücut dili çok gelişmiştir.

Birbirlerine anlatacak yeni şeyler olması için ilgi alanlarını geliştirmeleri zenginlik olur. Kitap okumak, siyasetle ilgilenmek gibi.

Hele bir de torunlarla yaşama şansı olursa, onlarla beraberken bayram havası yaşanır.

Torunların ev ödevinde yardım etmek, onlar üzülünce teselli etmek, doğum günlerinde sevindirmek, yaşama renk katan olaylardır.

Uzun yıllar süren arkadaşlık ve dostluklarda çok önemlidir. Fakat onlar buluştukları zaman sakin ve sessiz olamazlar, zira buluşunca birbirlerine anlatacak çok şey vardır.

Kâğıt üzerinde olmayan evlilikler de uzun yıllar sürebilir. Bizim üst katta oturan çift elli yıldır beraber yaşıyor.

Türk toplumunda birbirini seven iki insanın yalnız kalması nadir görülür. Bu nedenle olsa gerek ameliyat olunca alman doktorum, sizi almaya bir kişi gelsin, dedi.

Rahat olma, huzurlu hissetme insanın içindedir. Bunun için her şeyi, herkesi mükemmel olmasını zorlayarak kalıplara sokmamak gerektir.

Bütün yukarıda saydıklarım, sağlıklı kalmayla mümkün olur. Bunu, Korona virüsü insanlığa tekrar hatırlattı. O halde insanlık doğayı canlıları kendi haline bırakmalı, Bulaşıcı hastalıkların çoğu hayvanlardan insanlara geçmiştir. Tedavi için bir ilaç veya korunmak için bir aşı bulunana kadar milyonlarca insan ölmüştür.

Geçen hafta bir doğa koruma uzmanı, karada ve denizde ellenmeyen, dokunulmayan alanlar bırakılması yerküreyi kurtarmaya katkı olabilir, dedi.

Bilinçli bahçe sahipleri böyle bir uygulama başlattı. Bahçede dokunulmayan bir yer bırakılıyor. Doğal bitkilerin gelişmesiyle, böcek ve diğer haşereler yer buluyor.

Korona gezintilerimde, yanyana bankta veya çimen üstünde oturmuş çiftlere bakmak hoşuma gidiyor. Birlikte yalnız uzaklara bakıyorlar, geçmişi anlamaya çalışıyorlar. Ama sakin, sessiz otururken, en çok her şeyin gelecekte daha güzel olacağına umut ediyorlar.

Beraber yalnız hoşça kalın!

İlter Gözkaya-Holzhey

eMail: [email protected]

Bu konuda okuduğum makale:

Wolfgang Schmidbauer, Zweisamkeit, ZEIT Magazin No: 31 23.07.2020, S. 32

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla