10.2 C
Berlin
14:51 - 27/09/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Metin Es

Metin Es arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

BAŞBAKAN ERDOĞAN YİNE PROTESTO EDİLECEK

17:14 - 03/02/2014

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Berlin ziyareti sancılı ve sıkıntılı olacak. Suriye, AB ve Türkiye’deki son gelişmelerin de ele alınacağı Berlin ziyaretinde Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan arasında öteden beri esen soğuk rüzgârın bu kez nasıl eseceği şimdiden merakla bekleniyor.

Erdoğan’ın son Köln ziyaretinde Almanya’ya yönelik olarak asimilasyon ve insanlık suçu suçlamasıyla Alman kamuoyunda büyük tepkilere neden olmuştu. Bu kez benzeri yönde bir açıklama yapabileceğini hiç tahmin etmiyorum.

Son dönemlerde zor günler yaşayan Başbakan Erdoğan’a karşı kendi vatandaşları tarafından yapılacak protesto eylemi de cabası. Aslında hiç hoş olmayan bu protesto eyleminde kendi vatandaşları tarafından başka bir ülkede istenmemesi çok ciddi bir olaydır. Başka bir ülkeye gidiyorsunuz ve istersiniz ki gurbetteki vatandaşlarınız sizi sevgiyle karşılamaya gelsinler. Fakat tam tersi bir şey yaşanıyor. Bugüne kadar tahmin edersem hiçbir Türk Başbakanı kendi vatandaşları tarafından başka bir ülkede bu şekilde protesto edilmedi. Bochum’da 30 bin kişi, son Berlin ziyaretinde 10 bin kişi ve Belçika’da gurbetçi Türkiyelilerin Başbakan Erdoğan’ı protesto etmesini AKP’nin kurmayları iyi değerlendirmemiş veya Erdoğan bundan bir şekilde ders almamış görünüyor. Demek ki Erdoğan herkesin veya kesimin Başbakanı olamadı. Demek ki ötekileştirdiği iddia edilen bir kesim onu Türkiye’de veya Türkiye dışında dahi istemiyorlar.

Başbakan Merkel ve Erdoğan arasında Avrupalı gurbetçilerin birikmiş sorunlarının gündem de olması gerekirken, 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonu gündemde. Gezi direnişini gündemde. AB sürecinde sözde hukuk devletinde yargıya yapılan müdahale, savcıların ve polislerin toplu görevden alınmaları gündemde. Fetullah Gülen cemaati ile AKP hükümeti arasındaki güç savaşı gündemde. Türkiye’de Türk lirasının değer kaybetmesi ve merkez bankasının faiz oranlarını yükseltmesi, daha önce ki yıllarda ekonomi de yüzde 7 ile yüzde 10 arasındaki Türkiye’nin büyüme oranın yüzde 4’ün altına düşmesi ve vatandaşların kredi kartı borcuyla çok zor durumda olması gündemde. Ekonomik istikrarsızlığın yabancı yatırımcıları tedirgin ettiği bu sürecin uzun vadede de devam edeceği tahmin edilmektedir.

Erdoğan seçimler için destek isteyecek

Tabi Başbakan Erdoğan Berlin’de dört bin kişilik salonda kendisini seven vatandaşlarla bir araya gelecek. Bu buluşmayı da Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) “Berlin büyük usta ile buluşacak” sloganıyla yapıyor. Daha önce ki yıllarda AKP ile hiçbir organik bağının olmadığını iddia eden UETD Avrupa’da AKP’nin bir kuruluşu oldu. Avrupa’da çok hızlı örgütlendi. AKP’nin Avrupa ‘daki örgütlenmesini açıkça yapan UETD, Başbakan’ın Erdoğan’ın Brüksel ziyareti, Almanya’daki “Milli iradeye saygı mitinglerini” ve benzeri çalışmaları organize etmişti.

Türkiye’de yaklaşan yerel ve Cumhurbaşkanı seçimlerinde Başbakan Erdoğan, UETD aracılığıyla gurbetçi seçmenlerden oy isteyecek.

Tabi eskisi gibi bu desteği bulur mu onu şimdiden kestirmek mümkün değil. Gerçek şu ki Fetullah Gülen cemaatiyle aralarında kavgada bir hayli yara aldı. Avrupalı Gülen cemaatçilerinden destek alamayacağı kesin. Bununla birlikte Avrupa’nın en güçlü sivil toplum kuruluşlarından biri olan Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) öteden beri AKP’ye karşı tavrı net. Atatürkçü Düşünce Dernekleri, HDF ve bazı sosyal demokratlar dernekleriyle birlikte son dönemlerde Avrupa’da örgütlenen CHP Yurtdışı Örgütlenmesi AKP’ye karşı saflarını tutmuş vaziyetteler. Hal böyle olunca Başbakan Erdoğan 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk olayını hukuk devletinde olması gereken şekilde değil de sandıkla yanıtlayarak, sorunun çözüleceğine inanıyor. Bu zor ve karmaşık süreçte Erdoğan’ın Berlin ziyaretinde bir hayli zorlanacağı ortada. Ayrıca Angela Merkel’in koltuğu sallantıda olan Erdoğan’a karşı izleyeceği üslup ve siyaset şimdiden Türk ve Alman kamuoyu tarafından merak ediliyor.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla