11.3 C
Berlin
07:50 - 26/09/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Taner Tümerdirim

Taner Tümerdirim arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

BAL SATICILARI…

23:26 - 03/12/2019

Arıları izlediniz mi? Bilemem.

Onlar genellikle bir gram bal için kilometrelerce uçabilen mucizevi yaratıklardır. Çoğu insan iğnesinden korktuğu için yakınımıza geldi mi kovalar; bir köşede sıkışırsa terlikle öldürülürler.

Yaradan’ın mucizevi yaratıklarından biri olmasına, ürettiği balın insan beslenmesinde çok önemli bir yeri tutmasına rağmen kıymetini bilemeyiz.

İnsanoğlu için Arı değil, ürettiği bal önemlidir.

***

Arıcıların işi oldukça zordur. Sezon için kovanları saklamak, daha sonra bakımlarını yapıp yaylaya çıkarmak, balı zenginleştirmek için bölgede kovanları farklı yerlere taşımak, ayıların ve hırsızların hışmından korumak için gece gündüz nezaret etmek, onları çoğaltmak başlı başına bir eziyettir.

Bir kovandan bal almanın, yani arıcıların değimi ile sağmanın kendine has usulü ve edebi vardır. Bunu da bir tek arı ile haşır-neşir olan bal üreticileri bilir. Bu da bir meziyettir.

Sağım zamanı bu vefakar insanlar çoluk-çocuk çalışırlar.

***

Ülkedeki en tehlikeli şey, “Bal Satıcıları”nın “Çeşitleri”nin çoğalmış olmasıdır. Mesela bal’ı sağdıktan sonra satanlar vardır. Bunlar en saflarıdır. Kendileri de balları kadar saftır.

Balı sağanlardan satın alıp, çeşitli şekillerde çoğaltarak satanlar vardır. Bunlar hilekar satıcılardır. Bazıları vardır ki balla hiç alakası olmayan şekeri bal eyleyip, balmış gibi satanlar vardır. Bunlar halkın sağlığı ile oynayan sahtekarlardır.

Ancak birde ağızlarından bal damlayan söz ustaları vardır ki;  bunlar en tehlikelileridir. İnsanoğlu yaradılışı itibari ile güzel şeylere inanmaya, kendi geleceği söz konusu odlumu, umutlarını yeşertmeye en uygun inanç toprağına sahiptir. Acaba olur mu? Diye düşünmez bile… Ekerde eker… Hayal ettiği inanç dünyasında ürün almaya başladı mı yandınız.  Boğazınıza kadar batarsınız.

***

Uzun söze gerek yok.

Umut, en kolay yeşeren çiçektir.

Malum, bazı sözle de baldan daha tatlıdır ya.

İnsanları kandırmak, onlara olmayacak ümitler vermek, yapamayacakları işlere ve mevkilere dair  vaatlerde bulunmak, kısacası halkı veya bireyleri kandırmak, onların fikrini, vaktini, emeğini çalmayı iş edinmek, bundan menfaat sağlamak, geleceğe dair ümitlerini sömürmek günümüzde olağan hale geldi.

Darda kalmış olanlara umut tacirliği yaparak tuzağa düşürenler iş başında.

Bunlara her alanda, her meslekte ve her ortamda rastlamak mümkün.

Evde karı-koca birbirini, çocuklar kardeşlerini kandıracak kadar usta birer bal satıcısı olmaya başladılar.

Nedir “Bal satıcısı?”

Bizim ellerde ustalıkla yalan söyleyen, olmamış şeyleri olmuş veya yapılacakmış gibi gösteren, ilerideki projelerini yapıyormuş gibi pazarlayan, insanları kendine inandırarak,  ikna edici bir üslup ile anlatan,  çevresi ile birlikte söylediklerine kendisi de inananlara “Bal satıcısı” derler. Ağzından bal damlamak tabiri de bunun bir adım sonrasıdır.

Serveti olmasa da, mal adanmakla tükenmediği için bir virüs gibi çoğalmışlardır.

Hoş;

Malını satan; satana kadar,

Malı satın alan alıcı; alana kadar bal satıcısı rolünü oynanamaya alıştı. Sonrası malum.

Eskiden dolandırıcılık ve yalancılık olarak adlandırılan davranışlar şimdi normal olmuş.

Gerçek bal satıcılarını tenzih ederim ama bu sahtekar, ağzı laf yapmaktan öteye geçmeyen bal satıcılarına dikkat edin. Onlar belki de bir adım ötenizde sizi kandırmak için bekliyorlardır.

Siz, siz olun. Attığınız her adımda rastlayabileceğiniz bu tür insanlara dikkat edin.

***

Çocuğun fıtratında dağıtmak, eğlenmek, oyuna kapılmak nasıl var ise, Bal satıcılarının da fıtratında yalan-dolan var.

Eğer söylenen şeyler size çok düzgün ve inandırıcı gelirse hemen şüphelenin.

Sevgili Atatürk’e nasıl başarılı olduğu sorulduğunda “Ben önce işin olması için engelleri kaldırırım, sonrasında düşündüklerimiz gerçekleşir” demiştir.

Bal satıcılarınıza önce engelleri nasıl kaldıracağını sorun.

Sorun ki, foyaları meydana çıksın. Maskeleri düşsün…

Bunun adı kötümserlik değil, tedbirdir.

Sevgi ile kalın.

Taner Tümerdirim

[email protected]

 

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla