4.3 C
Berlin
16:59 - 26/02/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Metin Es

Metin Es arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

AVRUPALI KEMAL

07:36 - 31/05/2016

AVRUPALI KEMAL 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Avrupalı seçmenini ne kadar önemsediğini her fırsatta dile getiriyor. Onlara yakın olmaya gayret sarf ediyor. Düzenlenen bütün etkinliklere katılmaya çalışıyor. Berlin ziyaretinden sonra Pazar günü de Köln’deydi. 

CHP Kuzey Ren Vestfalya(NRW) Birliği Gençlik Kolları’nın Köln’de düzenlediği “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” etkinliğine katılan Kılıçdaroğlu coşkuyla karşılandı. “Başbakan Kılıçdaroğlu” sloganlarıyla konuşması kesildi ve alkış yağmuruna tutuldu. 

Meclis’teki milletvekili dokunulmazlığına “evet” oyu veren Kılıçdaroğlu her ne kadar tepkileri üzerine çektiyse de Köln’de apayrı bir atmosferde karşılandı.  

Çok önemli mesajlar veren Kılıçdaroğlu, “Bakın Avrupa’da oturuyor ve Türkiye’nin geleceğinden kaygı duyuyorsunuz. Uygar bir Türkiye, hedefli bir Türkiye, ahlakı değerleri yüksek bir Türkiye, ahlakın toplumun her alanına egemen olduğu bir Türkiye, bunun için mücadele istiyoruz. Onun için gelin hep beraber mücadele edelim diyorum. Olay, bir Türkiye olayı” diye seslenirken Anadolu’nun Kemal’i nazik, kibar ve Avrupalı sosyal demokrat lider profilinde aslında ne kadar Avrupalı Kemal olduğunu gösteriyor. 

Peki, Avrupalı seçmeni bu kadar önemseyen ve değer veren Kılıçdaroğlu kadar, CHP Yurtdışı Örgütlenmesi de vatandaşı önemseyip genel başkanla buluşturabiliyor mu?

Hoppala “iyi gidiyorduk” bu da ne demeden biraz özeleştiri yapalım..

Ey CHP Yurtdışı Örgütlenmesi, 
Ey aslan sosyal demokrat Avrupalı yoldaşlar 
Ey 3.parti olmuş CHP’liler 

Yahu sizin UETD’den ne eksiğiniz var? 
UETD’lilerin sizden ne üstünlüğü var? 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Avrupa’ya gelir, 20 bin kişilik salonlar tıka basa dolar. Eski Başbakan Davutoğlu gelir, yine aynı fotoğrafı görürüz. Organizeyi kim yapar; AKP’nin Avrupa örgütü UETD elbette. 

Peki, neden CHP Yurtdışı Örgütlenmesi aynı başarıyı gösteremiyor? 
Neden Kemal Kılıçdaroğlu, yurtdışında binlerce yurtdaşı tarafından karşılanamıyor? 

Demek ki, vatandaşın görmek istediği fotoğraf Köln’deki 19 Mayıs şenliğindeki gibi bir fotoğraf değil. Vatandaş ana muhalefet liderini salona girerken adım atamayacak kalabalıkta görmek ister. Öyle düğün salonuna girer nidasıyla olunca, olmuyor.

Elbette Köln’de büyük te olmasa coşkulu bir kalabalık vardı. Tertemiz yürekleriyle oraya gelen gençlik vardı. Ceren Sarıyar ve yürekleri pırıl pırıl olan arkadaşlarının coşkusu ve emeği vardı. Lakin yeterli değil. O gençlerin bu yetersiz tabloda hiç bir eksiği yok. 

Eksiklik ve yanlışlık 19 Mayıs’ı 29 Mayıs’ta AKP’nin İstanbul’un fethine denk getirerek yapıldı. Sonra CHP Genel Merkezi 19 Mayıs Bayramını gençlik şöleni olarak değiştirdiyse de tutmadı. 

Evlere şenlik bir afiş hazırlandı. Herhangi bir yöre derneğinin gecesini andırır tarzı vardı. Bir ara durum fark edildi ve afiş değişti. Yeterince sivil toplum kuruluşuna gidilemedi. Her şeyden önce CHP Yurtdışı örgütlenmesinin hala örgütünü kuvvetlendirecek değişim yapılamadı. Ayrıca Atatürk’e benzeyen Göksal Kaya’nın 19 Mayıs kutlamasına getirilmesinin nasıl bir esprisinin olduğunu veya nasıl fayda sağlayacağını anlayamadım.

Çok gariptir ki, UETD 1 Kasım seçim başarısına rağmen genel başkanını değiştirirken 3.parti olmuş CHP, Yurtdışı Örgütlenmesinde aynı kadrolarla devam ediyor. 

Hal böyle olunca Pazar günü kapasitesi 1053 olan salon arkadan küçültüldü. Güvenlik gerekçesiyle de önden 4 sıra çıkarıldı. Salon haliyle küçüldü. 31 Ocak’ta Essen’de Kılıçdaroğlu, 8 bin kişiye hitap ederken, Köln’de 800 kişiye hitap edemedi.  Üstelik 12-13 CHP Birlik temsilcileri de hazır bulundu. 22 kişilik yönetim kurulu olan birliklerden sadece 20 kişi katılsa, 250 kişi kadar sabit katılım varsayılır. Artık gerisini siz hesaplayın. 

Diyeceğim o ki, “az olsun bizim olsun” mantığıyla hareket ederseniz, iktidarın önünü kendiniz kapatırsınız. Ne kendinize faydanız, ne de partiye bir desteğiniz olur. Üstelik farkında olmadan basit ve cılız etkinliklerle genel başkana siyasi bir suikast düzenlemiş olursunuz. Avrupalı Kemal, bunu hak etmiyor bilesiniz..

Metin ES 

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla