18.1 C
Berlin
23:22 - 22/09/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Ender Özerdem

Ender Özerdem arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

AŞIRI STRESİN SERTLEŞMEYE ETKİLERİ! 

05:45 - 10/09/2020

Üçüncü çocuğa İnsanların alt yapısı hazır fakat henüz ülke alt yapısı yeterince olgunlaşmadı.

Yoksa çocuk bizim için çok zor bir çalışma değil. Diploma desen istemiyor. Kirada bir ev, birkaç parça eşya yeterli. Hatta baştan anlatalım biraz detaya girerek;

Şimdi gençler birbirini sevip evlenmiş, aile büyükler çok geçmeden bir torun sahibi olmak için sıkıştıracak gençleri. Aile büyükleri sussa sayın Erdoğan acele ediyor iki çocuk için.

Yok yok iki çocukla yetinmez de siz iki yapınca, liderimiz bastıracak “en az üç “diye.

Hani futbol takımları yense bile averaj için en az şu kadar gol atılmalı diye yorumcular anlatırdı ya televizyonlarda, işte bizimki de işin averajında sanırım.

Evde tek çalışan asgari ücretli erkek tarafı olsun. Bu bütçe ile bir çocuk nasıl okutulur, büyütülür ve evlendirilir. Çocuk olsun da biz bakarız, masraflara da yardım ederiz diyen büyüklerinize güvenip karar verdiniz diyelim bu işe. Şimdi bir köşe yazarı diyecek ki “bu pandemi ortamında belki hastalık birkaç sene sürecek, keşke biraz bekleseniz “.

Bu ortamda hastaneye doğum için gitmek çok büyük bir risk.

İşte bu çelişkiler arasında birkaç sene bekleyeceksiniz. Ortalık biraz düzelmeye başlayınca, işlerde iyi gidiyorsa gereken yapılır ve 9 ay sonra ilk çocuk dünyaya gelir. İkincisi ise birkaç sene aradan sonra tekrar hesap kitap gerektiren bir çalışmadır.

İki çocuğun masrafı filan hesap edilecek. Elektrik su parası olmadı doğalgaza gelen zam. Gençlikte geçiyor yavaş yavaş. Daha ilk çocuğu nerede okutsam kaça çıkar diye hesapları yapmamışsınız bile. Ağırlaşan yükler tek maaş ile geçinme derdi filan evin “reisi “gittikçe gerilmeye başlayacak. Gerilim gerilim huzuru bozma sınırında işler. Neyse belki evin ortamına bir neşe katar deyip ikinciyi de planladınız diyelim.

Bu seferde siyasi büyüklerimizin üç çocuk isteği gelecek aklınıza. “Ne üç çocuğu “filan deyipte büyüklerimizi üzmektense, averaj ile bu maçı ne pahasına olursa olsun almayı aklınıza koydunuz diyelim.

Fakat bu kadar hesap ve geçim sıkıntısı altında çalışırken insan stres olacak. İşte asıl mesele burada başlıyor.

Stres, erkek üzerinde iki şekilde etki gösterir. İlki sertleşmeyi bozucu etkisidir. Bu duruma, strese bağlı empotans (iktidarsızlık) denir.

Hadi sertleşti diyelim, stresin ikinci etkisi sertleşmenin çabuk yitirilmesidir.

Siyasiler üzülmesin derseniz olaya odaklanmak, kafaya bir şey takmamak ve en önemlisi de “sertleşince” elinizi çabuk tutmak zorundasınız. Yoksa averajla kazanamazsınız ve “futbolu biz oynadık ama stres kazandı” diye yeni bir söylem kazandırırsınız bu dünyaya!

Stresin bu iki etkisini bazı siyasilerde de görebilirsiniz, dış güçlere karşı önce dikleşip sonra hemen yumuşamaları ağır baskı altında olmalarına bağlı olabilir!

Şimdi son sözüm siyasetçilere. Eğer üç beş çocuk tavsiyeniz devam edecekse önce memleketin alt yapısını düzelteceksiniz. Yeterli hastane okul filan yapılacak. Gençlere iş imkânı vereceksiniz.

En önemlisi de sertleşmeye zararlı stresten insanları koruyacaksınız. Yoksa maç yarım kalır, benden söylemesi.

Buldunuz bir siyasetçi kızı, ekmek elden su gölden yaşıyorsunuz diyelim. İş güç mesele değil, hangi işe başlasanız başarıyorsunuz ve kısa sürede zengin olmuşsanız lütfen yazıya kafanızı takmayın. Bu köşe iç güvesi için değil, emekçiler için yazılmıştır!

 

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla