10.2 C
Berlin
14:27 - 27/09/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Metin Es

Metin Es arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

ANADOLU’NUN KEMAL’İ BAŞBAKAN OLUR MU?

19:08 - 26/04/2015

ANADOLU’NUN KEMAL’İ BAŞBAKAN OLUR MU?


Türkiye’de barışı ve dostluğu pekiştirecek, eşitliği, demokrasiyi, sevgiyi her söyleminde bıkmadan, usanmadan haykıran CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Düsseldorf’da başlattığı seçim startında somut bir şekilde ilk kez iktidar olmak istediklerini açık, net bir şekilde ve büyük heyecanla gösterdi. 

Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı ve pek etkili olmayan Bochum ve Essen mitinginden sonra Düsseldorf mitingi çok başarılı ve o kadar da coşkuluydu. Vatandaşın tepkisi görülmeliydi. Taraflı, tarafsız gözlemciler Düsseldorf’ta seçim startı veren CHP mitingine tam not verdi. 

Tek olumsuz ve mitinge yakışmayan davranış mitingin sonunda oldu. Program dahilinde olmadığı öne sürülen olay sözde Alevi dernekleri adına Mustafa Selçik’in konuşmasıyla birlikte HDP Milletvekili adayı Turgut Öker’in yuhlatmasıydı. Mitingi orgazine edenler Mustafa Selçik’in sahneye çıkmasından haberdar olmadıklarını ifade etmeleri de soru işareti uyandırdı.

Tavırları, seslenişi, yaptığı konuşması, söylemleri, seçimlere yönelik vaatleri ile dikkatleri üzerine çeken Kılıçdaroğlu, sade bir vatandaş, inandırıcı sosyal demokrat bir lider tavrı ile Ecevit ve Erdal İnönü tarzında siyaset yapan, tabiri caizse Anadolu’nun Kemali, özgürlükçü, eşitlikçi söylemleriyle CHP’nin çıtasını büyütme çabası içinde olduğu görülmektedir.  CHP’nin gerçek bir sosyal demokrat parti olması için büyük çaba sarfeden Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin yeni Başbakanı olma yolunda sağlam adımlarla yürümektedir. 

1 milyon 400 seçmenin olduğu Almanya’da 8-31 Mayıs tarihlerinde 13 ayrı  noktada kurulacak sandıklarda oy kullanılacak 7 Haziran seçimlerinin Türkiye’nin geleceği için çok önemli olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, yüzde 10 seçim brajını kaldıracağını, medya özgürlüğünü sağlayacağını, havuz medyasını bitereceklerini, 12 Eylül darbesinin getirdiği baskılardan kurtaracaklarını, 17 milyonun yoksul olduğunu, 6 milyon 200 bin işçinin işsiz olduğu Türkiye’de yoksulluğu bitireceklerini, ortadoğu ülkesi yerine çağdaş ve uygar dünyanın bir ülkesi, Avrupa Birliği’nin tam üyesi olmak istediklerini, Türkiye’de birinci sınıf demokrasi istediklerini ve bunu gerçekleştireceklerini söyledi. 

Türkiyeli göçmenlerden destek isteyen Kemal Kılıçdaroğlu, 13 yıllık AKP iktidarının Türkiye’yi yoksullaştırdığını, yasakcı bir devlet zihniyetini yarattığını, yolsuzlukların kol gezdiği bir ülke haline getirdiğini ve buna son vereceklerini iktidar olması halinde 4 yıl içerisinde Türkiye’de sosyal devlet düzenini kuracaklarını sözünü verdi. 

Son dönemlerde Türkiye’de gündem yaratan CHP’nin Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, refahı tabana yayacaklarını, kredi kartı borcu olan vatandaşın borcundan kurtaracağını, ramazan ve kurban bayramında Türkiye’de veya yurtdışında yaşayan emeklilere birer ikramiye vereceklerini, asgari ücreti bin 500 Lira’ya çıkaracaklarını, mazotu çiftçiye 1,5 liraya düşüreceklerini sözünü iki adım ötemde kendi kulağımla duydum. 

“Kimsenin önüne yatmayacağız, biz sadece halka saygı duyacağız” diyen Kemal Kılıçdaroğlu, parti olarak büyük bir değişim yaşadıklarını kadınlara ve gençlere en yüksek kotayı uyguladıklarını, 55 ilde ön seçim yaptıklarını, liderlik sultasına son vereceğini, güçlü parlamenter sistemini getireceğini, 7 haziran’da tam demokrasi ve özgürlük devrimini gerçekleştireceğini söylemesi 14 bin kişilik salonda haliyle büyük destek buldu. 


Deniz Feneri vurgununa değinen, İslam’i holdinglerin gurbetçilerin alın terini nasıl çarpıttığını hatırlatan CHP lideri, sürekli “Başbakan Kılıçdaroğlu” sloganıyla salondakilerden büyük tezahürat aldı. Söylemlerindeki inandırıcı tavrı ve güven verme duruşuyla, bu gidişle Avrupa’dan belki fazla oy alamaz lakin, Anadolu’nun Kemal’inin Türkiye’de Başbakan olmamasında kanımca hiçbir sebep yoktur. 

Metin ES

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla