21 C
Berlin
14:01 - 06/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Metin Es

Metin Es arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

ALEVİLER VE RAMAZAN BAYRAMI

22:38 - 24/05/2020

Öncelikle şunu çok iyi biliyoruz ki; bayramlar, özel günler kaynaşmaya, barışa, dostluğa vesile olur.

Bugün özellikle facebook’tan bazı arkadaşlar oruç tutmayan Alevi vatandaşların neden bayram kutlaması yaptıklarına tepki gösteriyorlar.

Yani Ramazan orucunu Alevilerin tutmadığına dikkat çekerek ’senin bayramın değil, niye kutluyorsun ‘algısı var. Ya da Alevi İslamcılar iması kullanılıyor.

Benim düşüncem şudur:

Ramazan orucunu Aleviler tutmaz, doğrudur. Ramazan Orucu nedeniyle yemek yediği için, sigara içtiği için sokakta tartaklanan da Alevi vatandaşı olmuştur, doğrudur.

Aleviler, Anadolu topraklarında baskıya zulme maruz kalmış, ötekileştirilmiştir. İbadet yeri olan Cemevi hala anayasal bir statü tanınmamıştır, doğrudur.

Kimileri Aleviliği İslam’ın dışında, kimileri içinde, kimileri de İslam’ın özü olarak görür. Herkes düşüncesinde özgürdür. Neresinde görürsen gör, fark etmez.

Nitekim, bütün olumsuzluklara rağmen Alevi vatandaşı Ramazan Bayramı’nı kutlayarak yanlış yapmaz. Bilakis 72 millete aynı nazarda bakma felsefesiyle kendi inancının hoşgörüsünü karşısındaki Sünni arkadaşına, çevresine yansıtır.

Bu global küçük dünyada birlikte yaşıyoruz. Okulda, işyerinde, sporda, sosyal hayatta bir arada yaşıyoruz. Oruç tutmuş veya tutmamış bir Sünni arkadaşın şeker bayramını kutlamak kaynaşmayı sağlar. O Sünni vatandaşta bu etkiyle bir gün aşure gününe katılabilir. Kim bilir Sünni komşun da Muharrem’de aşure yapar, sana getirebilir.

Kaldı ki Aleviler Hristiyanların önemli gününde veya başka inancın kutsal sayıldığı günlerde kutlama mesajını yapıyor veya sosyal medyadan yayınlıyorlar.

Bunu Ramazan Bayramı’nda yapınca Aleviler Sünni olmuyor, insan oluyor…

Barış, kardeşlik, hoşgörü kazansın.

Sevgiyle kalın…

Metin Es

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla