18.1 C
Berlin
23:36 - 22/09/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Dr. Ahmet Güler

Dr. Ahmet Güler arşivindeki tüm yazıları ha-ber.com’da.

Diğer Yazarlar

“ALAMANCILAR” GELMEDİ, HAZİNE AÇIK VERDİ…

12:59 - 09/08/2020

Yurtdışında sadece Almanya’da 3,2 milyon, Tüm Avrupa’da ise 5,5 milyona yakın Türkiye kökenli vatandaş var.

Türkiye ekonomisinin belkemiği olan bu vatandaşlar ister Almanya’da olsun ister Fransa’da olsun Türkiye’de “Almancılar” olarak tanımlanırlar ve yıllardır hakir görürler. Şu sıralar Türkiye’den yine bu göçmen grubuna karşı bir tepki söz konusu.

Türk parasının devalüasyonu ile Avro 8,60 TL düzeyine yükselmesi ile çatlak sesler yine “Almancılara” yüklendi, “Kazancınız Euro ile, Türkiye size bedavaya geliyor”., “Binmiş Alman arabasına bize hava atıyor”, “Almanya’da çöpçülük yapıyor, burada havasından geçilmiyor” gibi son 50 yılda tekrarlanan aşağılama, değersizleştirme önyargıları…

İşin gerçeğini bilen de yok, konuşan da yok. Avrupa’daki Türk göçmenler sayesinde Türkiye Ekonomisi her yıl 6-7 milyar $ düzeyinde karşılıksız, emeksiz bir girdi elde eder. Tatilini Türkiye’den başka bir ülkede geçirmeyen 2,5 milyona yakın “Alamancı” her sene vatanına cebi para dolu gelir. Köyünde tatil yapar, ev alır, düğün yapar, eşine dostuna maddi yardım yapar. Ülkeye gelen 300 -400 Euro’luk Rus turistin on katını 7-8 bin Euro harcar.

Eskiden Türkiye döviz fakiri iken tüm esnaf, Mütahitler yazı, Almancıların gelmesini beklerdi. Hatta Türkiye halkı Almancılara kızar, “geliyorlar her şeyin fiyatını yükseltiyorlar” derlerdi.

Almancıların son 50 yılda Türkiye Ekonomisine yaptıkları katkı hiçbir zaman takdir görmedi. T.C. Merkez bankası resmî havale verilerine göre Almancıların son 50 yılda Türkiye’ye havale ettikleri döviz miktarı bugünkü Türkiye’nin toplam dış borcuna yakın bir miktar, 600 milyar dolar civarında. Bunun içinde kayda gümrüklerde girmemiş, 600-700 milyar dolar yok.

Türkiye için “Yurt Dışı İşçi Dövizleri Gelirleri” o kadar önemli bir bütçe geliriydi ki, T.C. Bütçesi yapılırken ekstra bir girdi olarak bütçede yer alırdı. T.C. Merkez Bankası “Yurt Dışı İşçi Dövizleri Gelirleri Genel Müdürlüğü” bile kuruldu ve hala faaliyette.

Eski bir tarihte Almanya’da ki bir toplantıda bu işçi dövizleri genel müdürüne “seni benim cebimdeki paraya seni genel müdür atamışlar” demiştim de neredeyse kavga çıkmıştı.

Bu yıl corona yüzünden Göçmenler ne memleketlerine ne de turizm merkezlerine gelemedi. Türkiye’nin sadece bu alanda 8-10 milyar dolar kaybı var.

Almancılar diye hakir görülen, resmî politikacılar tarafından şimdiye kadar sadece sağmal inek ve oy deposu olarak algılanmış bu göçmen kitlesi Türkiye’ye gelemiyorlar ama yine de vatanlarına döviz havale ediyorlar.

Dr. Ahmet Güler

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla