7 C
Berlin
21:02 - 23/02/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Hasan Arslan

Hasan Arslan arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

AKRABA EVLİLİĞİ

19:23 - 24/08/2010

Öğretmenliğe başladığım yıldan bu yana 42 yılı geride bıraktım. 42 yıldır öğrencilerime akraba evliliğinin ne denli yanlış olduğunu anlatmaktan “Dilimde tüy bitti.” desem yalan olmaz. Bu tutumum bir akraba evliliğini önleyebildiyse eğer buna değmiştir.
Akraba evliliğine neden karşı olduğum açıktır, anlaşılmaması için bir neden kabul etmiyorum ben.
Akraba evliliği bilimsel olarak yanlıştır.

Johann Gregor MENDEL’i tanırsınız. Hani şu Avusturyalı botanik bilimcisi. Soyadıyla anılan Mendel Yasaların bulan bilim adamıdır o. Kalıtsal karakterlerin kuşaktan kuşağa aktarılmasına ilişkin yasalardır onlar.

Mendel; bezelyeler ve farelerle yaptığı deneylerde, aynı soydan bezelye ve farelerin birbirleriyle çiftleşmeleri durumunda yeni bezelyelerde ve farelerde sakatlıklar saptamış, sakat bezelye ve farelerin birleşmeleri durumundaysa sakatlık olasılığının ve oranının çok yüksek olduğunu bilimsel olarak kanıtlamıştır.
Bu saptama sonucu, akraba evliliklerinden doğan çocuklarda sakatlık olasılığını kabul etmek zorundayız. Akraba evliliğinden dünyaya gelenlerin evliliklerindeyse bu olasılık son derece yüksektir.
Bu; bu işin bilimsel tarafıdır.
Bu işin, bir de, etik tarafı vardır kuşkusuz.
Amca çocukları, hala dayı ocukları, teyze çocuklarıdır bunlar. Hani hep deriz ya:
“Amca; baba, teyze; anne yarısıdır.”
Bu; bu çocukların kardeş oldukları anlamı taşımaz mı?
Bu durumda biz; kardeşleri evlendirmiyor muyuz?
Akraba evliliğinde sorun görmeyenler, “Bu evlilikler doğru olmasalardı peygamberimiz kızını amcasının oğluna vermezdi” derler.
Ben de diyorum ki;
“Peygamber; akraba evliliğinin bilimsel olarak yanlış olduğunu bilseydi, akraba evliliğini yasaklardı.”
Akraba evliliği, Batı Avrupa’nın – hemen hemen – tüm ülkelerinde yasayla yasaklanmıştır. Bu yasak durup dururken konmuş olabilir mi sizce?
Benim en büyük dileklerimden ve özlemlerinden biri, bu yasağın bizim ülkemizde de getirilmesidir.
Buna, ANAP tek başına yönetimdeyken, çok yaklaştık bir ara. Medeni yasamızda yenileme yapılırken bu yasak bir madde olarak kondu. Ancak; bu madde, adalet komisyonundan geçemedi. Neden mi? İç İşleri Bakanı teyzesinin kızıyla evliydi de ondan.
Milletvekilleri arasında akraba evliliği yapan sürüyle insan vardı da ondan.
Akraba evliliğinden doğan beyinsel özürlü çocukların beyinlerinde yapılan araştırmalar, WDR62 genlerinin bozuk olduklarını kanıtlamışlar. Bu bozukluğa salt akraba evliliğinden olan çocuklarda rastlanmış. Akraba evliliği olmazsa bu bozukluk olmuyormuş.
Bir anımla son vereceğim yazıma. Mainz Üniversite Hastanesi’nde yatan tanıdık bir çocuğu görmeye gitmiştim. Çocuğun yattığı odanın kapısında kucağında küçük bir çocukla genç bir anne gördüm. Sandalyede oturan genç annenin kucağındaki çocuğun karnından gelen bir hortum, hortumun ucunda da bir torba vardı. Görmeye gittiğim çocuğun annesine genç annenin kucağındaki yavrunun nesi olduğunu sordum. Genç annenin amcasının oğluyla evli olduğunu, kucağındaki yavrunun anüsünde olması gereken deliğin olmadığını söyledi. Bu deliğin sonradan yapılmasını olanaksız olduğunu, o yavrunun, bu nedenle, yaşamının çok kısa olacağını da o zaman öğrendim.
Kendimi o genç annenin ya da o genç babanın babasının yerine koydum bir an.
Siz de yapın bunu!

Hasan Arslan
Türkçe Öğretmeni

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla