12.7 C
Berlin
16:37 - 27/09/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Metin Es

Metin Es arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

AKP ORTADOĞU’YA ÇİFTETELLİYLE GİRDİ

22:04 - 08/10/2014

AKP ORTADOĞU’YA ÇİFTETELLİYLE GİRDİ 

Türkiye’de sorunlar gün geçtikçe daha da büyüyor. Haliyle uzaklardan bakınca üzülüyoruz. Sokaklar yanıyor, ölüm saçıyor ve ülke huzura hasret. Her nedense İslam ülkelerinde sürekli göz yaşı, acı, kan ve ölüm var. Türkiye İslam ülkeleri arasında son zamana kadar bu yaşanan acılardan az da olsa uzak, daha modern ve kısmen laik bir duruşu vardı. Şimdi bu duruşundan eser kalmadı. 

Son 12 yılda izlediği siyasetle vatandaşlarını ötekileştiren, hukuku saymayan, adaletten uzak dikta bir yönetim sergilemektedir. Bu siyaset ile etnik ayrımcılık hayatın her alına yaygınlaştırılmıştır. Medya susturulmuş, sivil toplum örgütleri sindirilmiş, ordu kuşatılmış, polisi canileştirilmiş, eğitimi dindarlaştırılmış, işadamları korkutulmuş, vatandaşları fişlenmiştir. Hapishaneler doldurulup, sonra „kumpas“ var diye boşaltılmıştır. 

Yandaşlar ise devletin bütün imkanlarından fazlasıyla yararlanmış, refah düzeylerini kat kat artırmışlardır. Yaşanan çifte standartlar vatandaşı huzursuz etmiştir. Gezi olaylarında yaşanan acılardan iç siyaset olarak bu hükümet ders çıkartamadı. Dış siyasette ise hükümet yönünü batı gösterip, doğuya yöneldi. Öyle ki Türkiye’nin en büyük müttefiki Almanya ile tarihinin en büyük krizlerini yaşadı. Açıkçası batı da dost ülke kalmadı. 

Hükümet ısrarla Ortadoğu’ya yöneldi. Ölümün, kan ve gözyaşının bitmediği Ortadoğu bataklığına çiftetelli oynayarak girdi. Reyhanlı’yı yaşadı; anlamadı. 
Suriye politikası fiyaskoyla sonuçlandı, yine anlamadı. IŞİD’a verdiği destekle uluslararası arenada eleştirildi, anlamamaya devam etti. Şimdi IŞİD belası Türkiye ile komşu oldu. Kafa kesen zihniyet, acımasızca Kürt, Türkmen, Alevi, Süryani ayırımı yapmadan çocukları, kadınları ve sivilleri öldürürken tavrımız insanlık adına olmalıdır. 

Cumhurbaşkanı RTE’nin açıklamaları IŞİD konusunda hala kafaları karıştırıyor. Claudia Roth, „Recep Tayyip Erdoğan’ın IŞİD ahlaksız politikası sorgulanmalı“ diyor. AKP’li milletvekili Emrullah İşler, yayınladığı twette „IŞİD öldürüyor ama işkence yapmıyor“ demesi kabul edilir mi? IŞİD’i desteklediğini açıkça ima ediyor. Güneydoğu’da Kobani protestosunda bir grup polisin protestoculara müdahale ederken „Yaşasın IŞİD“ diye slogan atması anlaşır gibi değil. Özellikle sosyal medyada „Kürtler defolun ve Kobani`de IŞİD size haddinizi bildiriyor“ gibi yorumlar insanı ürkütüyor. 

AKP’nin adeta çiftetelli ile girdiği Ortadoğu bataklığından derhal kurtulmalıdır. Türkiye’nin itibarı ayaklar altına alınmaktadır. Kobani IŞİD’e verilirse Türkiye’ye yansıması kaos olacaktır. Israrla vurgu yapılan Yeni Türkiye bir felakete sürüklenmektedir.  Sokaklar ölüm saçacak ve Ortadoğu’daki gibi bu kez de silah satışları Yeni Türkiye’de pazarlanacak…

Metin ES 

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla