17 C
Berlin
23:29 - 01/06/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Doç. Dr. O. Can Ünver

Doç. Dr. O. Can Ünver arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

30 AĞUSTOS 2009

23:14 - 31/08/2009

Dünyaya gelip de bilinçlenmeye başladığımızdan itibaren tüm yaşamımız boyunca bize eşlik eden belli değerlerler vardır. Bu değerler kültürümüzün temellerini oluşturur. Dilimiz, inançlarımız, ezgilerimiz, şakalarımız, ağıtlarımız, bizi sevince veya kedere sokan duygularımız, belli olaylar karşısındaki ortak davranış biçimlerimiz. Bu değerleri paylaştığımız ölçüde bir ulus olmanın bilinci ve değerini kavrayabiliyoruz. Bu değerler bizi “biz” yapıyor, bizi ülkemize ait kılıyor.

Ortak değerlerimizin başında hiç kuşkusuz ulusumuzun belli mutlu günlerinde mensubiyet duygumuzla sevinç duymak geliyor. Üzerinden çok zaman geçse de, hatta unutturulmaya çalışılsa da, bazı mutlu günlerimiz, yıldönümleri bizim için olmazsa olmaz değerlerdir; onları elimizden almak mümkün değildir. Bugün 30 Ağustos Zafer Bayramı, ulusal egemenliğin askeri zaferinin 87. yıldönümünü gururla kutluyoruz. 20. Yüzyılın ilk antiemperyalist ulusal kurtuluş savaşının kazanan tarafında olan biz Türkler bugün de üniter Cumhuriyetimize giden yoldaki bu en büyük utkuyu ulusumuza kazandıranları saygı ve şükranla anıyoruz.

Bu arada son dönemlerde bazı aykırı sesler Ulusal Kurtuluş Savaşımızı sorgulayıp onu küçültmeye, önemsizmiş gibi göstermeye gayret ediyorlar. Demokratik düzenlerde herkesin düşüncesini açıklaması özgürdür, buna itirazımız olamaz. Fakat tarihi gerçekleri saptırıp belli bir siyasi veya ideolojik amaç uğruna yalan üzerine yapılandırdıkları düşüncelerini uluorta piyasaya sürenlere aynı saygıyla yaklaşmak mümkün değildir. Bu düşüncelerin yerli ve yabancı sahipleri aslında Kurtuluş Savaşımızın söylendiği gibi bir savaş olmadığını, az sayıda Yunan askerine karşı sınırlı bir mücadele yapıldığını, emperyalist güçlerin Türkiye’yi parçalamak gibi bir amaçlarının ise hiç olmadığını yazıyorlar! Bu “büyük yazar ve düşünürlere” ve onları açıkça veya gizlice alkışlayanlara Mustafa Kemal’in Büyük Nutkunu edinerek ve de varsa vicdanlarını hatırlayarak okumalarını öneriyorum. Tabii eğer bu yazıp çizdikleri bilgisizlikten kaynaklanıyorsa. Yok zaten ne olup bittiğini, Türk tarihinin bu önemli zaferinin ne anlama geldiğini bildikleri halde bu düşüncelerini yaymaya çalışıyorlarsa, o zaman Büyük Nutku okumasalar da olur! Biz onların neden böyle yazıp çizdiklerini çok iyi anlıyoruz.

30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun!

Dr. O. Can Ünver

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla