Almanya 'nın en kapsamlı haber sitesi. Son dakika Türkiye, Avrupa, Amerika, Berlin, Hamburg, Münih, Frankfurt, politika, ekonomi haberleri ve yerel haberler

IRAK TOPRAKLARINA TÜRK ASKERİ!

10.01.2020 07:59

İran ile ABD gerginliği yaşanırken, işlerin değişmesi an meselesi artık. ABD bu bölgelerdeki atacağı adımlarda direk kendi adına değil de NATO güçleri ile ortak hareket etme kararı alacak. Bu durumda Irak’ta Türk askerine görev verilir ise, işte asıl siz o zaman seyredin ortalığı. ABD İran gerginliği yeterince Türk ekonomisi ve turizmine zarar vermese de Türk askeri Irak sınırını NATO adı altında geçer ise işler çıkmaza girer.

Bu asker gönderme işine, Meclisten karar almaya da gerek kalmadı artık. ABD rica eder, Irak topraklarına NATO gücü adı altında Türk askeri sevk etmeye hazırlanır isek, biraz durup düşünelim.

TBMM Genel Kurulu’nda en son 8 Ekim’de Irak ve Suriye’ye asker gönderilmesi konusunda hükümete yetki verilmesine dair Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi’nin süresi bir yıl daha uzatılmıştı.

Libya meselesi için “hudut, şümul, miktar ve zamanı Cumhurbaşkanı’nca takdir ve tayin olunacak şekilde, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gerektiği takdirde Türkiye sınırları dışında harekât ve müdahalede bulunmak üzere yabancı ülkelere gönderilmesi, bu kuvvetlerin Cumhurbaşkanı’nın belirleyeceği esaslara göre kullanılması” izni de eklenince mesele kökünden çözüldü.

Artık Cumhurbaşkanı NATO güçleri ile Irak topraklarına asker göndermek için kimseye sormasına gerek kalmadı.

Kamu oyumu?  O iş kolay; Irak’ta Türkmenlere bir saldırı düzenler dış güçler, bizde “bir sabah ansızın “açıklaması yapar işi NATO ya götürüp gireriz “Allah’ın izni ile “.

Tarihe dikkat çekmek isterim, 8 ekimden önce bitmeli bu iş. Bir yıllık izin süresi dolmadan. Eylülde girsek, bunun içinde dış güçlerin en geç nisanda ırak Türkmenlerine saldırılara başlaması lazım ki kamuoyu hazırlansın.  Kuzey Iraktan terör saldırıları ve Türkmenlere saldırılar her an başlayabilir. Benden hatırlatması!