"Kurtuluş Destanı" adlı oyun seyirciyle buluştu

31.01.2023 22:54

Nazım Hikmet’in Kuvayi Milliye-Türk Kurtuluş Savaşı’nı yazdığı destandan uyarlanan, Anadolu insanının kurtuluş mücadelesini anlatan “Kurtuluş Savaşı Destanı” adlı oyun Avrupa’da ilk defa…

"Kurtuluş Destanı" adlı oyun seyirciyle buluştu

Nazım Hikmet’in Kuvayi Milliye-Türk Kurtuluş Savaşı’nı yazdığı destandan uyarlanan, Anadolu insanının kurtuluş mücadelesini anlatan “Kurtuluş Savaşı Destanı” adlı oyun Avrupa’da ilk defa seyircisiyle buluştu.

Nürnberg Objektif Kültür Merkezi’nde (OKM) sahnelenen Nazım Hikmet’in ünlü eseri “Kuvayi Milliye- Kurtuluş Savaşı Destanı” adlı oyunu Bursa Devlet Tiyatro Sanatçısı Harun Türköz yönetti. Oyunda; Ertuğrul Karakaya, Murat Ovant, Cihanente, Cansu Eser, Tuğba Ülkü, Kürşat Sarıkaya, Nilay Tüfek Özkaya, Erdinç Molla,Alper Aydoğan, Meltem Topal, Fatoş İyen, Çağlar Yılmaz ve Bekir Şenoğlu Şener rol aldı. Oyunun dekor tasarımını Ahmet Kıral, Kostümünü Derya Dağdelen, Müziğini Sedat Deveci ve Oktay Girikoğlu, Dekor Teknik servisini Serkan Bahar ve Bahri Akyol, Işık düzenini Ayşegül Kesat ve Metin Kurtuluş üstlendi.

Avrupa’da ilk defa Nürnberg Objektif Kültür Merkez’inde (OKM) sahneye konulan oyunla ilgili yönetmen Harun Türköz şunları söyledi: Nazım Hikmet’in Kuvayi Milliye-Türk Kurtuluş Savaşı’nı yazdığı destandan uyarlanan, Anadolu insanının kurtuluş mücadelesini anlatan “Kurtuluş Savaşı Destanı” adlı oyun, “Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100.yılı anısına yaklaşık 3 ayda 15 kişilik bir ekiple hazırlanıp seyircisiyle buluştu. Oyunda, 1919’da memleketin içinde bulunduğu ağır koşullar ve insanların yılgın, ümitsiz, çaresiz bir sefaletten nasıl kendilerini kurtarmaları ve özgürlükleri için nasıl olağanüstü bir güçle ayağa kalkmalarının destanıdır. Nazım Hikmet, şiirselliğin yanında koyduğu tarihsel perspektif içinde anlattığı somut gerçekle Kurtuluş Savaşı Destanı’nın hem anlatanı hem savunanı durumunda.”dedi.

Yönetmen Türköz, "Kuvayi Milliye”ye Destanı- Nazım Hikmet’in 1939’da yazmaya başladığı ve 1941’de bitirdiği Kuvayi Milliye şiiri(destanı) şairin Kurtuluş Savaşı’nı baplar halinde anlattığı bir destandır. Kuvâyi Milliye Destanı’nda Nâzım Hikmet, kapitalist-emperyalist Batı karşıtı, Anadolu insanının kurtuluşunu ifadeye yönelik ideolojik temele yaslanan farklı bir söylem geliştirir. Kuvayi milliye destanında, anlamı açıkça verilmese de materyalist, sosyalist dünya görüşü eserin “iç örgülerinde” kuvvetle hissedilir. Oyun izlendiğinde insanı farklı şekilde etkiler. Bazı insanı düşündürür bazı insanları ağlatır. Bu destan aslında ulusal kurtuluş savaşında kıyıda köşede kalmış, dipnot insanlarının kahramanlığıdır. Nazım Hikmet Kuvayi Milliye'de Türk dilini tığ gibi işlemiştir.

Oyunun başrol oyuncularından Ertuğrul Karakaya’da “Kurtuluş Savaşı, tarihin hiçbir döneminde esaret altında yaşamamış Türk milletinin, kadını erkeği, yaşlısı genci, köylüsü kentlisi ile top yekûn verdiği, dünyada pek az millete nasip olan destansı bir mücadeledir. Cephede çarpışmak kadar, ordunun erzak ve cephane ikmalini sağlamak da son derece hayati önem taşımaktaydı. Cepheye ulaşan yollar, gece gündüz sırtında mermi taşıyan ya da malzeme yüklü kağnıları sevk eden kadınlarla dolu olduğu anlatıldığı oyunu en iyi şekilde oynadığımıza inanıyoruz dedi.

ha-ber.com/İlhan Baba/Nürnberg

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

"ABD'den Ukrayna'ya 2,6 Milyar Dolarlı..

"ABD'den Ukrayna'ya 2,6 Milyar Dolarlık Mühimmat"
Emine Erdoğan ve Çavuşoğlu’nun ABD Temasları Sürüyor

Emine Erdoğan ve Çavuşoğlunun ABD Tema..

Emine Erdoğan ve Çavuşoğlu’nun ABD Temasları Sürüyor
Biden Yönetiminden Trans Görünürlüğe Destek

Biden Yönetiminden Trans Görünürlüğe D..

Biden Yönetiminden Trans Görünürlüğe Destek
Eski Başkan Donald Trump’ın Salı Günü Hakim Karşısına Çıkması Bekleniyor

Eski Başkan Donald Trumpın Salı Günü H..

Eski Başkan Donald Trump’ın Salı Günü Hakim Karşısına Çıkması Bekleniyor
Tsai-McCarthy Görüşmesi Öncesi Çin'den Gözdağı

Tsai-McCarthy Görüşmesi Öncesi Çin'den..

Tsai-McCarthy Görüşmesi Öncesi Çin'den Gözdağı

"Rusya Belarus'ta Nükleer Silah Konuşl..

"Rusya Belarus'ta Nükleer Silah Konuşlandırabilir"