*** Küresel kriz şiddeti artırdı

03.06.2009 20:03

Economist dergisinin hazırladığı yeni Küresel Barış Endeksi'ne göre, derinleşen ekonomik gerileme barışa büyük zarar verdi

*** Küresel kriz şiddeti artırdı

 

 

Küresel kriz şiddeti artırdı

Economist dergisinin hazırladığı yeni Küresel Barış Endeksi'ne göre, geçen yılın hemen başındaki yüksek gıda ve petrol fiyatları ve derinleşen ekonomik gerileme barışa büyük zarar verdi. Ekonominin zayıflaması ayrıca bazı ülkelerde siyasi istikrarsızlığı, gösterileri ve suçu da artırdı.

Endekse göre, geçen yılın en barış içindeki ülkesi olan İzlanda, ekonomisinin çökmesi üzerine yaşanan şiddetli gösteriler nedeniyle sıralamada dördüncülüğe düşerken, onun yerine birinciliğe Yeni Zelanda yükseldi. 144 ülkenin yer aldığı yeni Barış Endeksi'nde ilk on sırayı, İskandinav ülkelerine ek olarak Avusturya, Japonya ve Kanada paylaştı. Listenin en altındaki üç ülke ise "savaş ve çatışmaların devam ettiği" Somali, Afganistan ve Irak oldu.


Endekste geçen yıl 115. sırada olan Türkiye ise 121. sıraya geriledi.


Endekste ülkeler siyasi istikrar, savaş, insan hakları, cinayet oranları, askeri harcamalar, uluslararası ilişkiler ve terörizm tehdidi gibi toplam 23 kritere göre sıralanıyor. (A.A) 

Yorumlar