Karabağ ateşkesinin ardından Ermenistan’da hükümet karşıtı protestolar

Karabağ ateşkesinin ardından Ermenistan’da hükümet karşıtı protestolar

ABONE OL
10:41 - 21/09/2023 10:41
Karabağ ateşkesinin ardından Ermenistan’da hükümet karşıtı protestolar
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Dağlık Karabağ’da ateşkes ilan edilmesinin ardından Ermenistan’da hükümet karşıtı protesto gösterileri düzenleniyor.

Hükümeti, Karabağ’daki Ermenileri yeteri kadar desteklememekle suçlayan göstericiler, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın istifasını istedi.

Binlerce gösterici dün akşam Ermenistan’ın başkenti Erivan’ın merkezindeki meydanda toplandı.

Reuters’a konuşan protestoculardan 32 yaşındaki Harut, Paşinyan’ın istifa etmesini isteyenler arasındaydı. Harut, “Umarım gider. Savaşı kaybeden bir liderin gitmesi, kalıp devam etmesinden daha iyidir” dedi. Harut, Ermenilerin Karabağ için ne kadar uzun süredir savaştıkları düşünüldüğünde yenilginin daha da acı verici olduğunu söyledi.

Muhalif siyasetçiler protestoda, 2018’deki devrimle iktidara gelen ve aynı meydanda mitingler düzenleyen Paşinyan’ı kınayan konuşmalar yaptılar. Kalabalığa hitap eden muhalif siyasetçi Avetik Çalabyan, “Yetkililerimiz Artsakh’tan vazgeçti” dedi. Artsakh, Dağlık Karabağ’ın Ermenice adı.

Çalabyan konuşmasında, “Düşman kapımızın eşiğinde. Ulusal politikayı değiştirmek için yetkilileri değiştirmeliyiz” derken, bir diğer milletvekili Paşinyan’la ilgili olarak Parlamento’da azil sürecinin başlatılması çağrısı yaptı.

Ellerinde Dağlık Karabağ bayrakları taşıyan protestocularla polis arasında kimi zaman arbede yaşandı. Bazı protestocular meydanda bulunan Başbakanlık ofisine şişeler ve taşlar fırlattı.

Azerbaycan’dan dün yapılana açıklamada, Dağlık Karabağ’daki ayrılıkçı Ermeni güçlerinin ateşkesi kabul etmesinin ardından saldırılarını durdurduğunu ve bölgenin Bakü’nün kontrolüne geçeceğini kaydetti.

Uluslararası toplum tarafından Azerbaycan toprağı olarak tanınan Dağlık Karabağ bölgesinde yaklaşık 120 bin Ermeni yaşıyor, Ermenilerin Sovyetler Birliği’nin dağılması sonrası bölgede ilan ettikleri Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’ni hiçbir ülke tanımamıştı.

Azerbaycan önceki gün Dağlık Karabağ’da “terörle mücadele” operasyonu başlattığını duyurmuş, bölgedeki Ermeni güçlere teslim olmaları ve “yasa dışı rejime” son vermeleri çağrısı yapmıştı. Rusya’nın girişimleri sonrası ise dün ateşkes ilan edilmişti.

VOA tarafından geçilen Karabağ ateşkesinin ardından Ermenistan’da hükümet karşıtı protestolar haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Karabağ ateşkesinin ardından Ermenistan’da hükümet karşıtı protestolar haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Karabağ ateşkesinin ardından Ermenistan’da hükümet karşıtı protestolar haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.