HAMDOLSUN

20.06.2021 23:38

AKP genel başkanı Tayyip Erdoğan, NATO zirvesi için Brüksel’e doğru yola çıkmadan önce havalimanında basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında, ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak kabul etmesini gündeme getireceğini bildirmiş ve “bu yaklaşım bizi ciddi manada üzmüştür. Bunu gündeme getirmeden geçmemiz doğru değildir. Türkiye rastgele bir ülke değildir” demişti. Tayyip Erdoğan, 14 Haziran Pazartesi günü ABD yeni başkanı ile ilk yüz yüze görüşmesini yaptı. Görüşmenin ardından basın toplantısı düzenleyen Tayyip Erdoğan, toplantının ‘samimi ve yapıcı geçtiğini’ aktardı. Ancak görüşmede 1915 olaylarının gündeme gelip gelmediği sorusuna verdiği “Hamdolsun hiç gündeme gelmedi” yanıtıyla ise şaşırttı. Çünkü bu görüşmede soykırım konusunda Türkiye’nin rahatsızlığının iletileceği beklentisi bulunuyordu. Bunu “hamdolsun” diye ifade etmekle, bu konuyu dile getirmeyi düşünmediği aynı zamanda dile gelmesini istemediği ortaya çıkmış oldu. Yani yurt içinde biriken gazı almak için yalancı pehlivanlık yapılmıştı.

ABD ile Türkiye arasındaki sorunların tercüman aracılığıyla yapılan 45 dakikalık bir görüşmeyle çözüme ulaştırılamayacağı zaten belliydi. Görüşmede ABD ile Türkiye arasındaki sorunlu konular üzerinde durulmadığı hatta bunların arka plana itildiği anlaşılmaktadır. Joe Biden’ın 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak resmen ilan etmesi durumu, “hamdolsun” diye geçiştirilemez. Bunu gündeme getirmemek, Biden’ın ‘soykırım’ sözüne verilecek bir yanıtın olmadığı şeklinde anlaşılır. Bu tutum, Ermenileri ve onların iddialarına sahip çıkanları, Türkiye’ye karşı daha da cesaretlendirecektir. Böylece ‘Ankara’daki iktidar bundan rahatsız değil’ sonucu çıkarılacaktır. Soykırım konusu bu görüşmede değilse, ne zaman gündeme getirilecektir? Ne için hamdolsun deniyor?

Bunun dışında; parasını ödediğimiz S-400’ler konusunun ne olacağı belli değildir. Aynı şekilde parası ödenen ama teslim alınamayan F-35’ler ile ilgili durum belirsizliğini korumaktadır. Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması konusunda ne yapılacaktır? ABD’nin FETÖ’ye desteği ne olacaktır? Suriye’nin kuzeydoğusuna yerleşmiş olan ve ABD tarafından her konuda desteklenen PKK/PYD terör örgütünün durumu ne olacaktır? ABD’de devam eden Halkbank davasının sonucu ne olacaktır? Karadeniz’le ilgili olarak ortaya çıkan yeni gelişmeler kapsamında ABD’nin tutumu ne olacaktır?

Bu görüşmeden Türkiye için Afganistan görevi çıkmıştır ya da çıkartılmıştır. Üstelik tüm ülkeler Afganistan’dan kaçarken ve hiçbir talep yokken Türkiye bu göreve, kendisi gönüllü olmuştur. ABD ve NATO güçlerinin çekilmesinin ardından Türkiye’nin Kâbil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın güvenliğinin sağlanmasında öncü rol oynaması, batının jandarmalığını kabul etmek anlamına gelmektedir. ABD’nin baş edemediği Taliban ile bizim askerimiz savaşacaktır. Türkiye, ABD’nin fedaisi ya da paralı askeri midir? Bu bataklığa Türk askeri sokulmamalıdır. Taliban güçlerinin sözcüsünün bir açıklama yaparak Türk askerinin Afganistan’da kalmasını kabul etmeyeceklerini ve işgalci olarak nitelendireceklerini bildirdi. Kısaca Türk askeri Kabil’de kaldığı takdirde Taliban’ın açık hedefi olacaktır. Yıllar sonra yeni bir Kore bataklığı ile karşı karşıya olacağımız bilinmelidir. Bu durumun yakın zamanda Suriye’de yapılan hatalardan daha da kötü sonuçlara yol açacağı bilinmelidir.

Erdoğan – Biden görüşmesinde her iki taraf da büyük ve temel sorunları şimdilik görmezden gelerek yeni bir olgu yaratmak istemektedirler. Rusya ve Çin ile sert politikalara geri dönmek isteyen ABD yönetimi, NATO’yu da bu politikasına ortak etmiştir. Türkiye’yi de bu politikanın içine çekmek batı dünyasının çıkarlarına uygundur ama bu konuda Türkiye’nin ulusal çıkarlarına ters düşen noktaların olduğu gözden kaçırılmamalıdır. Ulusal çıkarlarımızın yok edilmesine tepki vermeyenlere, Ege’de işgal edilen adalarımızdan vazgeçenlere, ABD’nin Trakya’da yanı başımızda Dedeağaç’ta üs kurmasına sesini çıkarmayanlara ‘yerli ve milli’ demek, aymazlık, sapkınlık ve ihanetle açıklanabilir.

Biden ile Erdoğan görüşmesinden sonra heyetler arasında yapılan görüşmelerin ayrıntıları henüz ortaya çıkmamıştır. Ancak ülkemizin çıkarlarının korunmayacağı bellidir. Büyük önderimiz Atatürk’ün “Yurtta Barış, Dünyada Barış” ilkesinden sapan Türkiye’nin yeni hedefi “Hamdolsun” olarak açıklanmıştır. Dış politikada yapılan yanlışlar ülkemizin saygınlığına gölge düşürdüğü gibi batının jandarmalığı görevine de soyundurulduğunu açıklamaktadır.

Yorumlar

Mert dedi ki;

2021-06-27 10:59:44

‘’Kendinizi Sorgulayınız’’ Yok yok imanınızı sorgulamanızı istemedim. İnsanlığınızı ve akıl derecenizi sorgulamanızı istedim. Neden mi? Öyle anlaşılıyor ki, merhum Aziz Nesin bu millet hakkında çok doğru güzel söz etmiş. Hatta ben onu bile eleştiriyorum, Zira o biraz merhametli vicdanlı davranmış bu kadarcık söylemiş. Ne mi söylemiş? O türk milletinin yüzde 60’ı’nı derken, bende onun az söylediğini bunun yüzde %75’i olduğunu iddia ediyorum. Yani biz Türk milleti aptal bir milletiz. Hatta bir toplum bu kadar geri zeka saf olamaz diyebilirim. Ha az kalsa unutuyordum, zaafımız nedir mi? Din büsbütün tamamıyla Din. Hamdolsun, Elhamdulillah, bunun yanı sıra dünya’da hiç bir başka ülkede millette görülmemiş bu kadar bağımlılık Putperestlik. Neden bunları söylüyorum? Neden söylemiyeyim ki. Tam 19 yıldır başınızda tuttuğunuz iktidar hükümetini, ve onun başındaki zat’ın cebine her ay 90 Bin TL koyuyorsunuz. Onu saraylar'da beslemeleriyle saltanat ihtişam şatafat sefa sürmesini izin veriyorsunuz, Ona herşey bedava kira yok elektrik, doğalgaz, su parası hiç bir şey yok. Devletin kasasını kendisine teslim ederek istediği gibi dilediği gibi tepe tepe harcamasını izin verdiniz. Daha sonra mı? O size çoluk çocuk, aç açıkta bırakmasını, yokluk yoksulluk sefalet içinde yaşatıyor olmasından sanki buna rıza göstermiş gibisiniz. Bu duruma boyun eğerek rıza gösterdiğiniz açık. O zaman böyle bir topluma ne denir Allah aşkına? Bunları halen oy verenler zihinsel özürlü, düşük ahlaklı, insanlıktan nasibi olmayan, yer yüzünde yaratılmışların mahlukatların en aşağılık sürüngenlerden oldukları değilse, Peki o zaman nedir? Sen olmuşsun bir Putperest, bu adam için Şerefini dahi kaybetmiş birisin, neden bir başkasının çoluk çocuğunun geleceğiyle oynarsın Kul hakkına girersin be adam. Sen kendini ne yaptığını sanıyorsun zavallı akılsız beyinsiz be adam. Bu yazdıklarımı okuyanlardan ve belki buna dahil olmayabilirsin. Ancak bu sözleri onlar tarafından olanlarıda asla söylemeye çekinmeyin. Hemde suratlarına tükürür gibi söyleyin. Zira 19 yıldır bunlarda tek şey gördüm. Kafaları asla basmaz, dikeyine dikeyine giderler, eğriyi doğruyu görmezler, Kafaları kemikleşmiş ve şartlanmış, doğru bildiklerini söylemezler itiraf etmezler, Nedense böylesine bir tipik yapıları var AKP oy verenlerin. Bu insanlardan nefret etmemek insanın elinde bile değil. Bu nasıl bir insanlık? İnsan olmak bu değil. Çünkü bizim inandığımız Din islam dini bu değil. Müslümanlık deseniz hiç değil. Müslümandan hırsız olurmu, Beytül Malden aşıran müslüman olurmu, kamu malını çarçur edenden Müslüman olurmu. Allah’ın bir kere böyle bir Dini emri yazılı değil. Hz. Muhammed ahlakı değil, Hz. Muhammed işte böyle beyinsizlere karşı tavır aldı, Hz. Muhammed'in etrafında toplanan esir köleler bunlardan çok daha akıllı idi. Dolayısıyla Hz. Muhammed’in ahlakı şahsiyeti gittiği yol bu değildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Yazarın Diğer Yazıları