7.6 C
Berlin
15:15 - 28/02/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
ALMANYA

Essen AKM'nin 10. Yılında muhteşem kutlama

Essen AKM’nin 10. Yılında muhteşem kutlama

Essen, AKM (Alevi Kültür Merkezi) kuruluşunun 10.yılını büyük bir coşkuyla, UNESCO Kültür Mirası listesinde yer alan “Zeche Zollverein”’in gösteri salonunda gerçekleştirdi.

Kutlamaya, Essen Belediye Başkanı Thomas Kufen, 90/Yeşillerden Kai Gehring, Essen Başkonsolosu Mustafa Kemal Basa, Essen Kültür Bürosu, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, farklı uyruklardan, inançlardan ve etnik kökenden halkın katıldığı şölende, çocuklar, yaşlılar, gençler, yani dört nesil biraraya gelerek bu anlamlı günde buluştular. Etkinliğin yapıldığı yer,“ Zeche Zollverein” bilindiği gibi burası Unesco korumasında bulunmaktadır. Farklı kültürleri ve insanları buluşturan “Zeche Zollverein” tam da amacına uygun olarak bir etkinliğe ev sahipliği yapmış oldu. Yıllar önce buraya maden işçisi olarak gelen Türkler, şimdi ise kültürlerini tanıtıyorlar. Halk oyunları gösterisi sunan ekipler, Anadolunun çiçek açmış dağları, ovaları, nehirleri gibiydiler Zeche Zollverein’de. Bu güzelliklerin daha fazlasını dinlediğimiz Anadolu rehası taşıyan türkülerimizde bulduk.

Zeche Zollverein’in gösteri salonu, Essen AKM’nin 10.yılını kutlamaya gelen misafirlerle doldu taştı. Derneğin Kadın Kolları, hazırladıkları yiyecek ve içeceklerin üzerine ayrıca tat ve lezzeti artırması bakımından bolca hoş geldiniz sosu dökmüş olmalılar. Programı, genç yeteneklerden Türkçe olarak, AKM 2. Başkanı Sinem Kayadibi, Almanca olarak Gençlik Kolu Yönetiminden Gülen Sürücü sundu.

Essen, AKM kurucu üyesi ve ilk Başkanı İsmail Tatik, misafirlere seslenerek:

“Uzaktan yakından gelerek bizleri bu mutlu günümüzde yalnız bırakmayan bütün dostları selamlıyorum” diyerek sözelerine başladı. Ayrıca, “Essen Belediye Başkanı Thomas Kufen’e teşekkür ediyorum bizleri yalnız bırakmadıları için” dedi. Konuşmasına, derneğin kuruluşu hakkında bilgi vererek devam etti: “Kurucu Yönetim Kurulumuzu 2005 yılının Aralık ayında bir kahvede bir araya gelerek oluşturduk. Resmi kuruluşumuz 2006 yılının Mayıs ayında tamamlanabildi. İlk yıllarımızda maddi sıkıntılarımız oldu. Bazı kuruluşların maddi ve manevi yardımları ve üyelerimizin desteği ile sıkıntılarımızı aşarak sosyal faliyetlerimizi gerçekleştirmeye başladık. Bu faaliyetleri şöyle sıralayabiliriz, saz, folklor, çocuklara yardımcı ders kursları ve Almanca dil kursları. Ayrıca, dinler arası diyalog toplantıları, lokma akşamları düzenledik ve Cem ibadetlerimizi yerine getirebildik. Gençlerimiz çok başarılı çalışmalar yaptılar, yapmaya da devam ediyorlar. Derneğimizin düzenlediği her türlü etkinliklere katılıyor ve destek veriyorlar. Protestan gençlik kuruluşuyla dostluk köprüsü luşturdular. Gençlerimiz, bu faaliyetlerini ilerleterek, Pretestan gençlerle gruplar halinde ülkemize, tanıtım amaçlı geziler düzenlediler. Bütün gençlerimize başarılı hizmetlerinden dolayı teşekür ediyorum. Şu an itibariyle derneğimizin maddi bir sıkıntısı bulunmamaktadır. Maddi ve manevi katkı sağlayan kurumlara ve kişilere teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Programın devamında, Essen Belediye Başkanı Thomas Kufen, halkı selamladıktan sonra konuşmasına şöyle devam etti:
“ Beni buraya davet ettiğiniz için, sizlere teşekkür ederim. Bizim şehrimiz bir vücut ve bu vucudun bir sürü parçaları var. Bu parçalardan biri de Alevi toplumudur. Eğer onlar olmazsa tamamlanmış bir bütün olamazdık. Bizim şehrimiz diğer dinlere kültürlere saygılı bir yer olduğunu ve bir sürü farklı insanın bir arada yaşayabildiğini göstermeye katkıda bulunduğu için, Alevi Toplumu Derneği’ni tebrik ediyorum. Özellkle bu dernek bunu çok iyi bir şekilde kanıtlıyor. Burada Essen’de belki dünyanın başka yerinde istediğiniz gibi yaşayamayacağınız dininizi istediğiniz şekilde yaşama imkânına sahipsiniz. Belkide bunun sayesinde burada dininizi yeniden keşfettiniz. Bunun oluşmasına bizde yardımcı olabildiğimiz için çok mutluyuz. Bizim şehrimizde vucudumuzun bir parçası olmasından dolayı çok mutluyuz. Bu aynı zamanda hep beraber barış içerisinde yaşayabileceğimizin göstergesi olması bakımından iyi bir örnektir. Aynı zamanda burada bu derneğin gençlik kollarınıda vurgulamak istiyorum. Gerçekten çok başarılı çalışmalar yürütüyorlar. Bu gençlerin büyük hedefleri ve projeleri var. Aynı zamanda artan bu orta yaşlı üyeleri de dışarda bırakmadan güzel projelerle herkesi bir araya getireceklerini umuyorum. Benim buraya ilk gelişim değil. Ayrıca buraya gelmekten memnuniyet duyuyorum. Sizlerde vucudumuzun bir parçası olduğunuz için, Anavatanınızda kötü bir olay olduğunda, kötü bir haber geldiğinde benimde sizlerin yanında olduğumu biliniz. Belki anneleriniz babalarınız ya da dedeleriniz şu anda Türkiye’de veyahutta oradan geliyorlar. Elbette aranızda çok sıkı bağlar var. Orada kötü bir şey olduğunda onlar acı çekiyor, siz acı çekiyorsunuz. Biz de sizinle beraber acı çekiyoruz. Biz sadece AB (Avrupa Birliği) şehirlerinde olan bitenlere bakmıyoruz. Ayrıca Ankara’da, İstanbul’da ve Türkiye’nin diğer bölgelerinde olan olaylarda bizleri ilgilendiriyor. Olabilecek kötü olaylardan tabii ki bizde sizlerin yanındayız. Sizinle beraber üzülüyoruz. Bugün burada bir kutlama var. Bu kutlama dernek için çok önemli. Bu özellikle Aleviler için çok değişik, çünkü Aleviler kendilerini çokta sözün olmadığı bir şekilde kendilerini müzikle ifade ediyorlar. Bu şekilde belkide aynı dili konuşmayan insanları birleştiriyorlar. Sizlere bütün arkadaşlarımın selamlarını getirdim. Hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Essen Başkonsolosu Mustafa Kemal Basa’da kürsüye davet edildi ve konuşmasına, Alevi Cemaatinin değerli üyeleri, değerli yöneticileri, değerli misafirler, hanımefendiler ve beyefendiler diyerek başladı:

“Essen, AKM’nin 10 yılını en içten dileklerimle kutluyorum. Sizler, iyi ki bu merkezi kurmuşsunuz ve bu günlere getirmişsiniz. Temennim, bugün aramızda bulunan, etrafımızda koşuşturan güzel çocuklarımızın bu merkezin, 20.30.50.yıllarını ve daha ilerki yıllarını görmeleridir. Bu güzel törenin, ayrıca bu bölgenin tarihi kadar Almanya’ya Türk göçünde büyük bir sembolik değere sahip bu mekânda, babalarımızın, dedelerimizin çalıştığı bu mekenda kutlanmasını özellikle anlamlı buluyorum. Belediye başkanımızında aramızda bulunmuş olması elbette çok önemlidir.

Değerli misafirler, değerli canlar, Alevilik Horosan’dan doğup, Anadoluya oradan Balkanlara yürümüş, gittiği her yere sevgi ve hoşgörü taşımış bir değerler bütünü, bir değerler manzumesidir. Horosan erenleri bin yıldır Anadolu’da yediyüz yıldır Balkanlarda, ellibeş yıldır da Almanya’da gururla yaşatılmaktadır. Bu hususta akılda tutmamız gereken çok önemli bir konu, Alevi inancının temelinde güzel Türk dilinin, Türkçenin yer almasıdır. Değerli canlar Essen Alevi Kültür Merkezi’nin 10.yılını kutladığımız bu şölenin, şenliğin Alevi inancının, kültürünün nefeslerinin dili olan anadilimiz Türkçenin önemini çocuklarımıza aktarmanın önemini bir kere daha idrak etmemize vesile olmasını diliyorum. Ellibeş yıldır Almanya’da Hacı Bektaşı, Yunus Emreleri ve Pir sultanları anlıyorsunuz, anlatıyorsun ve genç kuşaklara aktarıyorsunuz. Bununla ne kadar övünseniz azdır. Ben size bu kültürü yaşattığınız için, Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına teşekkürlerimi sunuyorum. Sizlerden devlet olarak bir beklentimiz var. Almanya’da ellbeş yıldır yaşattığınız bu kültürü gelecek nesillere de aktarmanızı sizlerden bekliyoruz. Burada doğup burada büyüyen etrafımızda koşuşturan çocuklara da atalarımızın kültürünü, Anadoludan getirdiğiniz bu sevgiyi lütfen aktarınız. Aleviliğin bu coğrafyada yaşamasına destek olunuz. Bu güzel etkinliğin gerçekleşmesine katkı sağlayan değerli sanatçılarımıza teşekkür ediyorum. Türkiye’den gelen değerli misafirlerimize de Başkonsolosluğumuz görev alanında bulunan vatandaşlarımız adına hoş geldiniz diyorum. Derneklerimizin faaliyetlerini gerçekleştirmesine destek sağlayan iş adamlarımıza da teşekkür ediyorum. Değerli canlar bu akşam burada bulunmamı sağladığınız, halkımı selamlama imkânı buldum ve beni dinlediniz. Hepinize içtenlikle teşekkür ediyorum” dedi

Essen AKM Derneğinin 2. Başkanı ve programı sunan Sinem Kayadibi’ de misafirlere şöyle seslendi:

”Derneğimizin kuruluşundan bugüne kadar desteklerini esirgemeyen çok değerli dostlarımız var. Onların emeklerini hiçbir şekilde karşılamayız. Ama, yüreğimizden onlar için Hak Muhammet, Ali yoldaşları, Hızır yardımcıları olsun diyerekten en iyi dileklerimizi sunuyoruz. Her şey gelir geçer minnet duygusu geçmez. Biz de bunun bir ifadesi olarak, derneğimize değerli katkıları bulunan canlara plaket takdim etmek istiyoruz” dedi.

Plaket takdimini AKM Genel Sekreteri Özden Özdoğan yaptı:

“Değerli misafirlerimiz hepinizi saygılarımla selamlıyorum. Yönetim Kurulumuz, derneğimizin kuruluşundan bugüne kadar çok değerli hizmetlerde bulunmuş canlarımızı huzurlarınızda onurlandırmak istedi. Bu değerli üyelerimiz; “Hüseyin Çelik, Hasan Engintepe, Nilgün Gündüzalp, Özden Özdoğan, İsmail Tatik, Bekir Gündüzalp, Ebru Yeter, İsmail Yetke, İsmail Çimen, Turan Temür, Hüseyin Tango ve Sebahattin Satılmış” Bu değerli üyelere plaketlerini, Genel Sekreter Özden Özdoğan takdim etti. Günün anlamına dair konuşmaları, derneğin eski yöneticilerinden Deniz Gönder ve Gençlik Kolları yaptılar.

Bu güzelliklerden sonra artık sıra eğlenmeye gelmişti. Anadolumuzun bahar çiçekleri gibi, her rengi taşıyan folklor ekipleri ile başlayan halay gösterileri, halkın katılımıyla devam etti. Grup Merdan ve Gençlik Saz Grubu, bağlamanın tellerine dokunurken, gönül tellerine de dokundular. Essen AKM’nin 10.yılı ve mükemmel başarısı, derneğe emek verenler, gönül vereren davetliler ve halkla birlikte, halaylar, türküler ve oyunlarla kutlandı.

Zeche Zollverein’de Azmin zaferi kutlandı: Güzel düşücelerini bir kahvede başlatan bu değerli insanlar, 10 yıl sonra hayellerini zirveye taşıdılar. Takım ruhuyla, aynı hedefe yürüyen AKM Derneği, Essen şehrinde bir kültürevi olarak hizmetlerini genç nesillere aktarıyorlar. Derneği, kuranlara bugüne kadar taşıyanlara teşekkür ederken, diğer derneklerimize de model olmasını dileriz.

ha-ber.com/Ahmet Birinci/Essen

 

İlgili haberler

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla