Erdoğan BM’deki “gökkuşağı” renklerinden rahatsız oldu

Erdoğan BM’deki “gökkuşağı” renklerinden rahatsız oldu

ABONE OL
16:17 - 22/09/2023 16:17
Erdoğan BM’deki “gökkuşağı” renklerinden rahatsız oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

ABD’nin New York şehrinde bu hafta yapılan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’na katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, genel kurul salonunda ve salona girerken basamaklarda bulunun “gökkuşağı” renklerinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Erdoğan Türkevi’nde ABD ziyaretini gazetecilere değerlendirirken yaptığı açıklamada, kendisini BM Genel Kurulu’nda en çok rahatsız eden konulardan bir tanesinin “BM Genel Kurulu salonu ve salona girerken basamaklardaki LGBT renkleri olduğunu” söyledi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Erdoğan, bu konudaki rahatsızlığını BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e iletmek istediğini ancak fırsat bulamadığını dile getirdi. Erdoğan, “Bu basamaklarda onların ne kadar hakkı varsa, LGBT’ye karşı olanların da bu denli var. Çünkü bu bir insani mesele ve buradan rahatsız olanların olduğunu da bilmek lazım” dedi.

Renkler LGBT’yi temsil etmiyor

Erdoğan’ın BM salonunda bahsettiği “gökkuşağı” renkleri LGBT veya LGBT haklarını değil, BM’nin 17 farklı sürdürülebilir kalkınma hedefini temsil ediyor.

Dünya liderleri tarafından 2015 yılında kabul edilen ve son tarihi 2030 olan 17 sürdürülebilir kalkınma hedefi, açlık ve aşırı yoksulluğun ortadan kaldırılması, iklim değişikliği ve eşitsizlikle mücadele edilmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin teşvik edilmesini içeren küresel “yapılacaklar” listesini ortaya koyuyor.

BM’nin sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin logosu ve renkleri, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın konuşma yaptığı kürsünün üzerinde bulunuyor- 19 Eylül 2023

Erdoğan “anayasal güvence” isteğini yineledi

Erdoğan’ın son dönemde LGBT karşıtı ve aile yapısının önemine ilişkin söylemleri dikkat çekiyor. Cumhurbaşkanı ABD ziyaretlerini değerlendirdiği açıklamalarında da, aile kurumunu anayasal güvence altına alma isteğini yineledi.

Erdoğan, “Aile kurumunu anayasal güvence altına almakta kararlıyız. Aileyi korumak, Türkiye’yi korumaktır, vatanı korumaktır. Bu sorunla ülkemizde en etkin biçimde mücadele edeceğiz” dedi.

“Toplumları en güçlü kılanın da çürütenin de aile yapısı olduğunu” söyleyen Erdoğan, “Son yıllarda birçok ülkede aile yapısına yönelik saldırıların temel gerekçesi de bu. İlgili toplumu çökertmek için sapkın akımlar eliyle aile yapısı zayıflatılmaya çalışılıyor. Ülkemizde bu sapkın akımların aile yapımızı, gençlerimizi hedef alan girişimlerine asla müsaade etmedik, bundan sonra da etmeyiz” ifadelerini kullandı.

VOA tarafından geçilen Erdoğan BM’deki “gökkuşağı” renklerinden rahatsız oldu: “Guterres’e rahatsızlığımı iletmek istedim” haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Erdoğan BM’deki “gökkuşağı” renklerinden rahatsız oldu: “Guterres’e rahatsızlığımı iletmek istedim” haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Erdoğan BM’deki “gökkuşağı” renklerinden rahatsız oldu: “Guterres’e rahatsızlığımı iletmek istedim” haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.