“El Paso kırılma noktasında”

“El Paso kırılma noktasında”

ABONE OL
16:04 - 24/09/2023 16:04
“El Paso kırılma noktasında”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

ABD’nin Meksika’yla sınırın yer alan El Paso kentinin belediye başkanı sığınmacı akını nedeniyle kentin kırılma noktasında olduğunu söyledi.

Demokrat Belediye Başkanı Oscar Leeser, günde 2000’den fazla sığınmacının Meksika sınırından geldiğini, bunun barınak kapasitesini aştığını, kaynakları zorladığını kaydetti ve şehrin kırılma noktasında olduğunu vurguladı.

Leeser, kentin kaynağının çok olduğunu ama şimdi kırılma noktasına gelindiğini kaydetti.

Sığınmacıların çoğunluğu Venezuelalı ve tehlikeli rotalardan geçerek ABD sınırına geliyorlar. Sığınmacılar özellikle San Diego ve El Paso kentlerine akın ediyor.

Sığınmacı akını son aylarda oldukça yükselmiş durumda ve bu da seçimler yaklaşırken bu konuda Başkan Biden’a yönelik eleştirileri arttırıyor.

Lesser kentte yeni bir barınağın açılacağını belirtti ve 5 otobüsün bazı sığınmacıları New York, Chicago ve Denver kentlerine götüreceğini kaydetti.

Sığınmacıları otobüslerle Demokratlar’ın yönetimindeki kentlere göndermek Cumhuriyetçiler’in uyguladığı bir taktik ama El Paso’nun Demokrat belediye başkanı sığınmacıların kendi tercihleri nedeniyle bu kararı aldıklarını belirtiyor.

Leeser Başkan Biden’ın bu konuda iyi bir ortak olduğunu ama Amerika’nın göçmenlik sisteminin kırıldığını vurguladı.

6 hafta öncesine kadar El Paso’ya gelen sığınmacı sayısı günde ortalama 350-400 civarındaydı, şimdilerde ise bu rakam 2 bin ya da daha fazla.

El Paso’ya gelen sığınmacıların üçte ikisi bekar erkek. Yüzde 32’sini ise aileler den oluşturuyor. Yüzde 2’si ise tek başına gelen çocuklar.

VOA tarafından geçilen “El Paso kırılma noktasında” haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. “El Paso kırılma noktasında” haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan “El Paso kırılma noktasında” haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.