Eczacılardan “Tükeniyoruz” Mitingi

27.11.2022 21:00

  Türkiye’de döviz kuru artışı nedeniyle yaşanan ilaç sıkıntısı başta olmak üzere ekonomik koşulları ve hak kayıplarını gündeme getirmek amacıyla 14 yıl…

Eczacılardan “Tükeniyoruz” Mitingi

 

Türkiye’de döviz kuru artışı nedeniyle yaşanan ilaç sıkıntısı başta olmak üzere ekonomik koşulları ve hak kayıplarını gündeme getirmek amacıyla 14 yıl sonra eczacılar meydana çıktı.

Türk Eczacıları Birliği’nin (TEB) çağrısıyla 81 ilden yaklaşık 5 bin eczacı, “Dur de! Tükeniyoruz” sloganıyla başkentte kamuoyuna ve hükümete seslendi. TEB’in davetiyle eczacı odaları üyeleri, eczacılık fakülteleri öğrencileri ve çok sayıda yurttaş, sağlık sistemindeki “döviz kuru kaynaklı ilaç sıkıntısı”, “doktor muayene ücreti ödemesini eczanede tahsil etme” gibi pek çok sorunu gündeme taşıdı. Çankaya ilçesinde Anıtpark’ta düzenlenen “Büyük Eczacı Mitingi”ne eczacı kökenli siyasetçi CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ile sağlık alanından hekim veya eczacı kökenli milletvekilleri de destek verdi.

Eczacılar, “İlaç yokluğuna dur de”, “Eczanelerdeki ekonomik çıkmaza dur de”, “İlaç fiyat farklarına dur de” ile “Kamu eczacılarının hak kayıplarına dur de” pankartlarıyla ekonomik sorunlarına dikkat çekti. Bunun yanı sıra açılabilecek eczane sayısı ve istihdam edilebilecek eczacı sayısı sınırlı olmasına rağmen ülke genelinde yeni eczacılık fakülteleri açılmasına “Kontrolsüz açılan fakültelere dur de” pankartıyla da tepki gösterildi.

Üney: Eczanelerde ciddi ekonomik çıkmaz var

TEB Başkanı Arman Üney, mesleklerine karşı yapılan haksızlıklara karşı durmak için mitingi düzenlediklerini belirterek, salgın sürecinde kesintisiz sağlık hizmeti verdiklerini ve bu süreçte 77 eczacı, 24 eczane teknisyeni ile 2 eczacı odası personelini kaybettiklerini söyledi. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) ilaç alım protokolünde sıkıntılar yaşandığını ve bunun piyasada ilaç sıkıntısını tetiklediğine dikkat çeken Üney, SGK’nın ilaç fiyatlandırması çerçevesinde yılda iki kez döviz kuru tespiti yapmasıyla ekonomik koşullara uygun fiyat politikası izlenemediğini ifade etti.

Üney, Türkiye’deki 46 bin eczacıyı temsilen taleplerini sıralayarak, “İlaç yoklukları son bulsun istiyoruz. Halkımız her ilaca her eczaneden kolayca ulaşsın istiyoruz. İlaç fiyat farkları olmasın, hastalarımızın cebinden para çıkmasın istiyoruz. Artık daha fazla eczacılık fakültesine ihtiyacımız yok diyoruz. Kamu eczacılarını görmezden gelemezsiniz, onları yok sayamazsınız diyoruz. Kamu eczacılarına hak ettiği değer verilsin diyoruz. Eczanelerde çok ciddi ekonomik çıkmaz var. Yapılan düzenlemeler yeterli değil diyoruz. SGK ilaç alım protokolünde, yaşadığımız ekonomik darboğaza çözüm üretecek iyileştirmeler istiyoruz. İlaç fiyat kararnamesindeki güncellemeler artık bir standarda bağlansın diyoruz. Birinci basamak sağlık çalışanları olarak meslek hakkımızı istiyoruz. Herkes bilsin ki biz eczacılar, hak ettiğimiz değeri alana kadar durmayacağız. Buradan bir kez daha hep birlikte haykırıyoruz. Artık sözün bittiği yerdeyiz! Son kez alanlardan haykırıyoruz. Eczacıya hak ettiği değer verilsin diyoruz” açıklaması yaptı.

Miting meydanında VOA Türkçe’nin mikrofon uzattığı eczacılar da, özellikle nöbetçi eczane olduklarında hastalara “ilaç yok” dediklerinde sıkıntı yaşadıklarını hatta bazen şiddetli tepkiler ile karşılaştıklarını dile getirdi. Eczacılar, ilaç almaya gelmiş yurttaşlardan devlet adına muayene ücreti tahsil etmek istemediklerini de belirterek, bunun hastalar ile aralarında gerilime yol açtığını ve her seferinde bu parayı devletin aldığını anlatmak durumunda kaldıklarını belirtti.

VOA tarafından geçilen Eczacılardan “Tükeniyoruz” Mitingi haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Eczacılardan “Tükeniyoruz” Mitingi haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Eczacılardan “Tükeniyoruz” Mitingi haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Tyre Nichols Davasında Bir Polis Daha Açığa Alındı

Tyre Nichols Davasında Bir Polis Daha ..

Tyre Nichols Davasında Bir Polis Daha Açığa Alındı
Eşcinsel Erkeklerden Kan Bağışına Kolaylaştırma

Eşcinsel Erkeklerden Kan Bağışına Kola..

Eşcinsel Erkeklerden Kan Bağışına Kolaylaştırma
EYT Düzenlemesi Beklentileri Karşıladı mı?

EYT Düzenlemesi Beklentileri Karşıladı..

EYT Düzenlemesi Beklentileri Karşıladı mı?
Venezuela’nın Petrol Geliri Yüzde 47 Arttı

Venezuelanın Petrol Geliri Yüzde 47 Ar..

Venezuela’nın Petrol Geliri Yüzde 47 Arttı
SPD Nürnberg’den Arif Taşdelen’e Tam Destek

SPD Nürnberg’den Arif Taşdelen’e Tam D..

SPD Nürnberg’den Arif Taşdelen’e Tam Destek
EYT Yasa Teklifi Tartışma Yarattı

EYT Yasa Teklifi Tartışma Yarattı

EYT Yasa Teklifi Tartışma Yarattı