“Dostluk ve dayanışmanın festivali “müziğin gücünü gösterdi

16.09.2023 22:10

Almanya’nın önemli metropollerinden Rhein Main Bölgesindeki Offenbach’ta bu yıl dokuzuncu kez gerçekleştirilen iki günlük MainWeltmusik Festivali’nde altı ülkenin geleneksel ve modern müzikleri aracılığıyla verilen “dostluk ve dayanışma “mesajı yerini buldu.

“Dostluk ve dayanışmanın festivali “müziğin gücünü gösterdi

Almanya’nın önemli metropollerinden Rhein Main Bölgesindeki Offenbach’ta bu yıl dokuzuncu kez gerçekleştirilen iki günlük MainWeltmusik Festivali’nde altı ülkenin geleneksel ve modern müzikleri aracılığıyla verilen “dostluk ve dayanışma “mesajı yerini buldu.

Bir yandan zaten çok kültürlü olarak kurulmuş ve faaliyet gösterdikleri için (Türkiye ve Yunanistan müziklerini buluşturan “Letter from Istanbul ve Dilek Türkan“ grubu gibi), diğerleri de kendi orjinal performanslarından sonra festivali Genel Sanat Yönetmeni, şarkıcı ve besteci Hasan Yükselir’in yönetiminde çok uluslu karma gruplar sahneye çıkarak, icraatlarıyla Offenbach ve Frankfurt’tan müzikseverlere yine gerçek bir kültürler kaynaşması yaşattılar.

Almanya, Türkiye, Yunanistan, Ukrayna, Polonya ve Suriye’den müzisyenlerin katıldığı festival, Frankfurt’un komşusu Offenbach’taki tarihi “Büsing Sarayı “nda gerçekleştirildi.

Festival, kendisi de Offenbach’lı olan Hessen eyaleti Başbakan Yardımcısı ve “Ekonomi, Enerji, Ulaştırma, İmar-İskan Bakanı“ Tarek Al-Wazir’in video mesajıyla başladı. Dünyanın 150 ülkesinden insanların birlikte, barış içinde yaşadığı Offenbach’ın böyle bir kültürlerarası festival için ideal bir kent olduğunu vurgulayan Al-Wazir’in artık gelenekselleşen bu etkinliğe Hessen hükümetinin verdiği desteğin devam edeceğini söyledi.

İki gün boyunca Offenbach, Frankfurt ve çevresinden çok sayıda sanatseverin izlediği festivalin açılışına çok sayıda politikacıyla, bölgedeki kültür kurumlarının yöneticileri katıldı.

Hessen Bilim ve Sanat Bakanlığı Müsteşarı Ayşe Asar, Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tunçer, Offenbach Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Felix Schwenke, yardımcısı Belediye Başkanı Sabine Gross, uzun yıllardır festivali destekleyen kurumlardan Kültür Fonu (Kulturfonds Frankfurt RheinMain) Genel Müdürü Karin Wolff, Aventis Vakfı’nın Başkanı Ulrike Hattendorf yaptıkları selamlama konuşmalarında farklı kültürleri temsil eden müzisyenleri biraraya getiren festivalin günümüzde yaşanan uluslararası sorunlara rağmen insanlığın ihtiyacı olan “barış ve kardeşlik“ açısından sıra dışı bir zenginlik olduğuna işaret ettiler.

Dünyanın 150 ülkesinden göçmenlerin barış içinde yaşadı Offenbach’ın böyle bir festivale ihtiyacı olduğunu ve artık kentin kültürel altyapısının kalıcı bir parçası haline geldiğini vurgulayarak, önümüzdeki yıllarda da kurumsal desteklerini sürdüreceklerini belirttiler.

Şimdiye kadar 50 ülkeden 250’nin üzerinde sanatçının müzik ve danslarını sunduğu festival, Yükselir ve arkadaşları tarafından 1996 yılında kurulan kültür ve sanat derneği "Su Arts“ tarafından düzenleniyor.

Die Grenzgänger (Almanya), Dikanda (Polonya), Letter From İstanbul ve Dilek Türkan (Yunanistan-Türkiye), Syriab (Suriye), Zaitsa (Ukrayna), Jannis Karis ve Omikron (Almanya’da yaşayan Yunanistan kökenli sanatçılar), Hessen Gençler Caz Orkestrası ile Vural Güler ve Hasan Yükselir.

İki gün akşam saatlerinde başlayan ve gece yarılarına kadar devam eden festivale katılan gruplar Türkiye, Almanya, Yunanistan, Polonya, Ukrayna ve Suriye’den bir yandan yüzlerce yıllık halk şarkı ve türkülerini, diğer yandan klasik ve modern eserlerle müzikalitesi çok yüksek bir atmosfer yaşanmasını sağladılar. Hasan Yükselir’in yönetiminde zaman zaman çeşitli ülkelerden orkestraların ve solistlerin ortak sunumları, “müzik insanlar, ülkeler, dinler, diller ve kültürlerarası sınırları ortadan kaldırır“ vurgusuyla gerçekleştirilen festivali hedefine ulaştırdı.

Hasan Yükselir’in grubu ve Hessen Gençler Caz Orkestrası’yla, korosunun ortak konseri festivalin en canlı anları arasındaydı. Genç koristler özellikle Yükselir’le birlikte Pir Sultan Abdal’ın eseri “Dostum Dostum“u oldukçak güzel bir Türkçe’yle icra ederken, büyük alkış aldılar.

Polonya ve Ukrayna’dan grupların renkli ve dinamik konserleri sırasında dinleyicilerin büyük kısmı salonu bir dans ve folklor pistine dönüştürdü. İkinci günün sonunda Frankfurt’un tanınmış müzik gruplarından Omikron’un kökeni Yunanistan ve Türkiye’de olan müzik parçalarıyla zenginleşmiş olan konseri, “dayanışma ve dostluğun festivali“nin zirvesi oldu.

Grubun solistleri Jannis Karis ve Konstantinos Tsapakidis, yıllar önce Hasret Gültekin’le birlikte gerçekleştirdikleri Türkiye turnesini anıp, 30 yıl önce Sıvas Katliamı’nda yaşamını yitiren sanatçının sevdiği bir eseri seslendirerek, Türk-Yunan dostluğu adına unutulmaz bir jest yaptılar. Omikron’un konseri, Hasan Yükselir’in de katılıp, onlarla birlikte Yunanca söylemesiyle daha da zenginleşti.

Her iki gün gün de gece geç saatlere kadar süren festivale katılan sanatçılar ve daha önemlisi arka plandaki hemen hepsi gönüllülerden oluşan festival ekibinin gösterdiği direnci, müzikseverlerin büyük bölümü gösteremedi.

İleri saatlerde sahneye çıkan sanatçılar maalesef karşılarında etkinliğin ilk saatlerindeki kadar izleyici bulamadı. Ekibin başındaki Hülya Özkaya-Güler, bundan sonraki festivallerin daha organize, daha renkli olacağına söz verdi. Ona ve ekibine güveniyoruz.

ha-ber.com/Gürsel Köksal/Frankfurt

Not: Teknik bir sorun nedeniyle hafta sonunda gerçekleştirilen festivalin haberini gecikmeyle yayınlayabiliyoruz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Almanya, Başbakan Scholz'un sözlerini Polonya'nın iç işlerine müdahale olarak görmüyor

Almanya, Başbakan Scholz'un sözlerini ..

Almanya, Başbakan Scholz'un sözlerini Polonya'nın iç işlerine müdahale olarak görmüyor
Frankfurt’ta Şili tartışması: “Biz de bu trajedinin bir parçasıydık”

Frankfurt’ta Şili tartışması: “Biz de ..

Frankfurt’ta Şili tartışması: “Biz de bu trajedinin bir parçasıydık”
TBMM Başkanı’ndan yeni Anayasa çıkışı: “Boynumuzun borcudur”

TBMM Başkanı’ndan yeni Anayasa çıkışı:..

TBMM Başkanı’ndan yeni Anayasa çıkışı: “Boynumuzun borcudur”
Amerikalı üst düzey yetkililer Ermenistan'da, Karabağ Ermenileri bölgeyi terk ediyor

Amerikalı üst düzey yetkililer Ermenis..

Amerikalı üst düzey yetkililer Ermenistan'da, Karabağ Ermenileri bölgeyi terk ediyor
Nancy Faeser, muhalefetin

Nancy Faeser, muhalefetin "mülteciler ..

Nancy Faeser, muhalefetin "mülteciler için üst sınır getirilmesi" teklifini reddetti