23.6 C
Berlin
22:28 - 22/09/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
ABD ALMANYA Fransa GÜNCEL TÜRKİYE Yunanistan

Çavuşoğlu'ndan Kathimerini'ye Makale: "Tercihimiz Ön Koşulsuz Diplomasi"

Çavuşoğlu'ndan Kathimerini'ye Makale: "Tercihimiz Ön Koşulsuz Diplomasi"

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’ın önde gelen gazetelerinden Kathimerini’de bir makale kaleme aldı. Çavuşoğlu, Türkiye’nin tercihinin ön koşulsuz olarak diplomasi olduğunu dile getirdi.

Çavuşoğlu makalede, Türkiye ve Yunanistan’ın her zaman iki seçenekle karşı karşıya kaldığını bunların da ya birbirlerinin adımlarını karşılık olarak kilitlemek ya da ortak bir yol bularak kazan kazan formülü üzerinden ilerlemek olduğunu ifade etti. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, komşuluk ilişkisinin gereğinin karşılıklı anlayış olduğunu belirtti makalesinde bu günlerde maalesef Türkiye’nin Yunanistan’dan bunu görmediğini belirtti.

Fransa’nın Akdeniz konusundaki girişimlerine de değinen Çavuşoğlu, Fransa’nın sömürgeci bir geçmişi bulunduğuna atıf yaptı ve sömürgeciliğin insanlığa nasıl acılar getirdiğinin unutulup unutulmadığını sordu. Çavuşoğlu, bu noktada Atatürk’ün “Yurtta barış, dünyada barış” sözünü ve Yunanistan Cumhurbaşkanı Eleftherios Venizelos’un, Atatürk’ü Nobel Barış Ödülü’ne aday göstermesini hatırlattı. Dışişleri Bakanı buradan hareketle Türkiye’nin, ortak bir çözüm ve karşılıklı anlayışın önemine dikkat çektiğini vurguladı.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin NATO ve Almanya’nın, Türkiye ve Yunanistan arasındaki gerginliğin azaltılması konusundaki girişimlerine destek verdiğini belirtti. Yunanistan’ın da Fransa’nın tavrıyla, bu girişmler arasındaki farkı anlamasını beklediğini dile getiren Çavuşoğlu, Türkiye’nin komşusuyla arasındaki sorunları üçüncü ülkelerle müzakere etmek istemeyecek kadar Yunanistan’a saygı duyduğunu ifade etti.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki talepleri

Çavuşoğlu, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki amaçlarının belli olduğunu dile getirdi ve bunları, deniz sınırlarının adil ve eşit şekilde sınırlandırılması, kıta sahanlığının maksimalist ve aşırı taleplere karşı korunması, Kıbrıslı Türklerin adanın açık denizdeki kaynaklarındaki eşit haklarının güvence altına alınması ve Doğu Akdeniz’de Kıbrıslı Türkler de dahil olmak üzere tüm tarafların katılımıyla gerçek, kapsayıcı, adil ve hakkaniyetli bir açık denizler enerji işbirliği mekanizmasının oluşturulması olarak sıraladı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ayrıca Türkiye’ye, deniz alanları üzerinde hiçbir yetkisi olmayan AB üzerinden maksimalist kararların dayatılamayacağını ifade etti. Çavuşoğlu makalesinde, Türkiye’ye 2, Yunanistan’ın ana karasına 580 km uzaklıktaki Meis ve Kastellorizo gibi ufacık adalarla, 40 bin km karelik bir kıta sahanlığı alanı ilan edip Türkiye’nin, açık denizlere açılmasının önünün kesilemeyeceğini dile getirdi. Çavuşoğlu, Türkiye’nin daha önce de defalarca ifade ettiği gibi buna izin vermeyeceğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, bu sebeple Türkiye’nin kendisinin çıkarlarına zarar verecek bu girişimlerin karşısında olmaya devam edeceğini, bölgedeki deniz kuvvetleri varlığını saldırı değil, kendi karasularındaki sismik araştırmalarını korumak adına bulundurmaya devam edeceğini belirtti. Türkiye’nin buradaki sismik faaliyetlerinin 16 yıl önce belirlenmiş uluslararası anlaşmalara uygun olduğuna dikkat çekti.

Çavuşoğlu makalesinin son bölümünde de bir kez daha Türkiye’nin ön koşulsuz olarak müzakereden yana olduğunu ifade ederken her krizin içerisinde bir fırsat barındırdığını belirtti. Yunanistan ve Türkiye’nin bu fırsatı yakalamak zorunda olduklarını ifade etti. Sorunun çözümü ve gelecek nesillere barışçıl bir gelecek bırakmak için güçlü ve etkili bir liderliğe ihtiyaç olduğunu bunun da Türkiye’de olduğunu belirtti. Bu noktada seçimin Türkiye’nin Fransa’nın yada bir başkasının değil, Yunan liderler ve Yunan halkına ait olacağını dile getirdi.

Amerika’nın Sesi tarafından geçilen tüm haberlerde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Haberler web sayfamızda otomatik olarak haber sitelerinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

İlgili haberler

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla