BİRBİRİNİZİ DİNLEYİN

25.06.2021 15:17

Korona pandemi krizinde düşünürler, yazarlar ve çizerler geleceğe ders almak için çaba gösteriyorlar.

Avrupa’da çeşitli dillere çevrilmiş, çok okunan kitap listesinde Elif Şafak’ın Birbirinizi Dinleyin, başlığıyla kitap vardı.

Bütün dünya şehirlerinde yapılması gereken, bir eylemden bu başlığı seçmiş. Londra’da bir meydanda, krizden sonra nasıl bir dünyada yaşamak istedikleri soruluyor. Vatandaşlar levhaya düşüncelerini yazıyor.

Birisi büyük harflerle, kriz sona erince, beni dinleyen bir dünya istiyorum, diye yazmış.

Toplumda tahsili, etiketi, mertebesi ne olursa olsun, birbirini dinleyen toplumlar ileriye gidiyor, geleceğe güvenle bakıyor.

Hayatında göç hikayesi olanlar dinlense, toplumlarda eşit paylaşım olur. Ülkeler arası köprü görevi alan göçmenler sorumluluk alır. Kendi ailesi göçmek, başka bir ülkeye sığınmak zorunda kalmış olabilir.

Göçmen çocukları iki kalp taşırlar, biri yaşadığı ülke, diğeri atalarının geldiği ülkedir.

Gerek politikada gerek sosyal medya ve basında, insanlar birbirini dinlemiyor. Sosyal medyada işin kolayı var, bir klik ile arkadaşlıktan çıkarıyor. Aynı düşüncede olmayanlar, siyah ve beyaz arasında seçme yapmaya zorlanıyor. Aradaki güzel çeşitli renkler yok sayılıyor. Ya bendensin ya değilsin. Ya dostsun ya da düşman.

Demokrasi kuralları yok sayılıyor, hatta şiddet uygulanıyor. Almanya’da politikacı olmak çok zorlaştı. Türkiye’de de her gün bir muhalif Belediye Başkanı’na fiziki şiddet uygulandığı haberi geliyor.

Demokrasi demek, eşit paylaşım, aç olanın doyurulması, çıplak olanın giydirilmesi, hak ve adaletin uygulanması, halkın sesinin dinlenmesidir. Seçmenlere söz hakkı verilmesi anlamına gelir. Muhalifi olmayan idare sisteminin adı demokrasi olamaz.

Elif Şafak Avrupa’da en fazla okunan kitapları yazıyor. En an otuz dile çevriliyor.

     Zamanın en iyi yazarlarından biridir.  Hanif Kureishi

Yumuşak ğ deyip geçmeyin, harfin önemini bu kitapta bulacak okurlar. Amerika’da siyahilerin, Avrupa’da göçmen kökenli insanların ayrımcılığa uğraması, tartışmaları devam ediyor. Tarih yeniden hortladı, sömürge tarihi, yalnız İngiltere’nin yerkürenin üçte birine sahip olduğu hatırlanıyor. Irkçılık, ayrımcılığın kökeni araştırılıyor.

Nereden geliyorsun, sorusu biz göçmenleri çok rahatsız ediyor. Nedenleri bu kitapta çok etraflı anlatılıyor. Medyada cinaî bir olaydan bahsedilirken, Alman kökenliden baba, oğul, eş diye bahsedilirken, bir Türk Asya veya Afrika kökenli olanlara ülkenin adıyla hitap ediliyor. Bütün diğer kimlik nitelikleri yok sayılarak, bir çekmeceye sokuluyor.

Onur Öymen Bonn’da büyükelçi iken Almanya’da yaşayan Türklere, her biriniz Türkiye’nin elçisi gibi davranacaksınız iyi veya kötü davranışlarda önce Türk olduğunuz söylenecek demişti.

Anne babalar sol elini kullanan çocuklara, öğretmenler öğrencilerine, sağ elini kullanmasını zorlarsa çocukta unutulmayacak ruhsal bozukluk izi bırakıyor. Bu kitapta etraflı bilgi veriliyor.

Elif Şafak kitaplarında Avrupa’da bulunan hürriyet, insan hakları ve eşit paylaşımı tüm küresel anlamda ele alıyor. Gelecek nesillere güzel bir dünya bırakmak, bugün demokrasiyi, çevre ve doğayı korumakla mümkündür.

Pandemiden çıkarılacak en büyük ders insanların birbirini dinlemesidir.

Kürenin geleceği hakkında, sadece yedi büyük endüstri ülkesi karar veriyorsa, bugünkü neticeye varılır. Her devlet yöneticisi kendi ülkesinin idaresi için seçilmiştir. Elbette önce kendini seçenleri memnun etmeye çalışacak. Aşı dağılımda görüldüğü gibi.

Bilimin ülkesi yoktur, ilgi ve destek gördüğü ülkeye gider. Ama aşıyı ilk bulan ülke vardır. Bilim ve araştırmaya önem veren, yatırım yapan ülkelerde siyasetçiler elbette önce kendi ülkesini halkını düşünür. Nasrettin Hocamızın hikayesinde olduğu gibi (parayı veren düdüğü çalar), aşıyı ilk önce alan ülkeler, siparişi acele veren ülkeler oldu.

Başlangıç demek, başka bir şeyin sonu demektir. Krizden sonra toplumu reform etme, haksızlıklara karşı korumak zorundayız.

Etik kurallarına uyan, kızgınlığını olumlu işlere çevirebilir. Nefret ve kin toplumda grupların karşılıklı çatışmasına sebep olur.

En önemli etken bilimdir. Bilgi edinmek, kaliteli kitap okuyarak elde edilen birikimle, cemiyete olumlu katkıda bulunacak sorumluluk alınabilir.

Kitapla kalın!

Okuduğum bu kitap:

Elif Şafak, Hört einander zu! Kein & Aber AG, Zürich-Berlin, 2020

ISBN: 978-3-0369-5844-6

 

 

 

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Yazarın Diğer Yazıları