Berlin, işinsanı yatırımcı Kutbettin Eroğlu`nu konuşuyor

Berlin, işinsanı yatırımcı Kutbettin Eroğlu`nu konuşuyor

ABONE OL
19:02 - 24/06/2023 19:02
Berlin, işinsanı yatırımcı Kutbettin Eroğlu`nu konuşuyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Almanya’nın Başkenti Berlin`de 8 bin metrekarelik bir alan üzerinde 40 dükkân bulunan alışveriş merkezi satın alan Kutbettin Nesih Eroğlu Staaken Center’ı güzel bir yerel alışveriş merkezi haline dönüştürdü.

Gayrimenkul uzmanı Kutbettin Eroğlu, Berlin’in kuzey eteklerindeki Staaken Center’ı bir yıldır modernize ediyor. Kapsamlı yenileme çalışmalarının tamamlanmasının ardından yerel alışveriş merkezi bir gösteri merkezine dönüşecek ve Staaken ile komşu Spandau ilçesinin 250.000 sakini için bir odak noktası haline gelecek. Röportajda Kutbettin Eroğlu, proje için motivasyonundan ve pandeminin ortasında satın alınmasından bu yana karşılaştığı zorluklardan bahsediyor.

Sayın Eroğlu, Staaken Center’ı Ağustos 2021’de satın aldınız. Pandeminin ortasında yerel bir alışveriş merkezini satın almak için sizi motive eden şey neydi?

Kutbettin Eroğlu: Mülkü bir süredir izliyorduk ve eski sahipleriyle anlaşmıştık. Ağustos 2021’de finansman sağlandı ve bu beni çok mutlu etti. Bu proje özellikle ilgi duydum. Bölgede büyüdüm ve Staaken Center’ın yürüme mesafesinde yaşayan 30.000’den fazla sakin için ne kadar önemli olduğunu çok iyi biliyorum. Ancak haklısınız: emlak sektöründen tüm uzmanlar bana projeye karşı tavsiyelerde bulundu.

Bu şüphecilik nereden kaynaklandı?

Kutbettin Eroğlu: Staaken Center 1973 yılında inşa edildi ve o dönemde Almanya’daki en modern yerel alışveriş merkezlerinden biri olarak kabul ediliyordu. Ancak o zamandan bu yana neredeyse hiç modernizasyon yapılmadı ve zaten önemli bir yenileme birikimi vardı. Mülkün o zamanki kötü durumu da yaklaşık yüzde 35 gibi yüksek bir boşluk oranına yol açtı. Dolayısıyla hala yapmamız gereken çok şey var.

Bu harap durumu iyileştirmek için neler yaptınız?

Kutbettin Eroğlu: Staaken Center’ın iç kısmında şimdiden birkaç şeyi gerçekleştirebildik. Ortak alanları modern bir aydınlatma, oda ve iklimlendirme konseptiyle önemli ölçüde yeniledik ve böylece elektrik tüketimini önemli ölçüde azaltmayı ve tesisin görünümünü iyileştirmeyi başardık.

Şu anda çatıyı yeniliyoruz. Çatıdaki çalışmalar tamamlanır tamamlanmaz dış cepheyi ve otoparkı da yenileyeceğiz. Buna ek olarak, teller yenilenecek ve ısıtma ve havalandırma sistemi en son yasal gerekliliklere göre modernize edilecektir. Çevresel dengeyi daha da iyileştirmek için çatıya büyük bir fotovoltaik sistem de kurulacak. Yenileme tamamlandığında Staaken Center güzel bir yerel alışveriş merkezi olacak ve bölge sakinleri için gerçek bir fayda sağlayacak.

Staaken Center’a büyük yatırımlar yapıyorsunuz. Çabalarınız şimdiden meyvelerini vermeye başladı mı?

Kutbettin Eroğlu: Konut sakinlerinden ve kiracılarımızdan gelen geri bildirimler son derece olumlu. Boşluk oranını yüzde 35’ten yüzde 10’un altına düşürdük ve halihazırda tamamen kiraya verebilir durumdayız. Ancak boşalan tüm alanlar öncelikle tarafımızdan yenilenecek ve uygun konseptlerle donatılacaktır.

Mevcut kiracılarımızla mülkü birlikte geliştirmek için sürekli görüşüyoruz ve tüm yeni kiracılar özenle seçiliyor. Staaken Center’daki mutfak sunumunu geliştirecek üst düzey bir kasabı çekebildiğimiz için özellikle memnun oldum. Yakında merkezde yeni bir postane de açılacak- yeni bir işletmeci ve diğer tüm dükkanlar gibi çalışma saatleri ile.

Staaken Center’ı bir zamanlar olduğu gibi Staaken’in merkezi, insanlar için bir buluşma yeri haline getirmek için dengeli bir restoran, mağaza ve dinlence tesisi teklifi oluşturmamız benim için önemli!

Yerel sponsorları ve şehri de işin içine katmak için çaba gösteren bir iletişimci olarak görülüyorsunuz.

Kutbettin Eroğlu: Staaken Center’da bir vatandaş ofisi kurmanın mümkün olup olmadığını öğrenmek için şehir planlama ofisi ile çok yapıcı görüşmeler yapıyoruz. Bu, seyahat etmek için kısa mesafeleri olan bölge sakinleri için gerçek bir fayda sağlayacaktır.

Bu vesileyle mahalle yönetimine, yerel sosyal hizmetlere ve Heerstr. Nord toplum merkezine gerçekten iyi işbirliği için teşekkür etmek istiyorum. Birlikte 7.7.- 9.7.23 hafta sonunda bir yaz festivali düzenleyeceğiz ve mümkün olduğunca çok ziyaretçi bekliyoruz.

Inal

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.