8.3 C
Berlin
08:32 - 18/11/2019
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
Berlin

Bedri Baykam ha-ber.com’da

Bedri Baykam ha-ber.com’da

Bedri Baykam’ın yazıları ha-ber.com’da da yayımlanmaya başlıyor. 

Ressam ve yazar Bedri Baykam’ın güncel yazıları bugünden itibaren köşe yazarı olarak Berlin’in ilk ve tek haber portalı ha-ber.com’da da yayımlanacak. 

Baykam’ın yazılarını yayımlamaya Yeşiller Partisi Eş Genel Başkanı Cem Özdemir’e yazdığı “BEDRİ BAYKAM’DAN SAYIN CEM ÖZDEMİR’E AÇIK MEKTUP” başlıklı yazısı ile başlangıç yapıyoruz.  

ha-ber.com’un değerli okurları Bedri Baykam ile ilgili ayrıntılı bilgiye şu bağlantıdan ulaşabilirler: 

http://www.bedribaykam.com/bb/index.asp

BEDRİ BAYKAM
Ressam, Yazar…
 d. Ankara, 1957

İki yaşında resim yapmaya başlayan Baykam’ın işleri, altı yaşından bugüne kadar Bern, Geneva, New York, Washington, Paris, London, Rome, Munich, Stockholm, San Francisco, Berlin başta olmak üzere tüm dünyada sergilenmeye başladı.

1975-80 arasında Paris’te Sorbonne Üniversitesi’nde ekonomi, L’Actorat’da aktörlük tahsili yaptı. 1980-1983 yıllarında, California College of Arts and Crafts’de resim ve sinema eğitimi gördü. 80’li yıllarda başlayan uluslararası Yeni Dışavurumculuk Akımı’nın öncülerinden olan  Baykam, 1987 yılına kadar Amerika’da kaldı. O tarihte  İstanbul’a geri dönen Baykam bugüne kadar yarısı uluslararası olmak üzere 136 kişisel sergi açtı, sayısız grup sergisine katıldı. Eserleri, Berlin Academie der Künste, Barcelona Picasso Museum, Roland-Garros Museum, Pinacothèque de Paris, Stedelijk Schiedam, Museum der Moderne Salzburg, Osthaus Museum Hagen, Künstlerhaus Bethanien Berlin, Bahrain National Museum gibi müzelerde ve Kahire, Venedik, İstanbul ve Buenos Aires Bienallerinde sergilenen sanatçı, Daniel Templon, Stephen Wirtz, Opera Gallery, Yahşi Baraz, The Proposition, E.M. Donahue, Lavignes-Bastille, Siyah Beyaz gibi galerilerde sergiler açmıştır.
 
Birçok kısa metrajlı film ve video çekti, aktörlük yaptı. Baykam 80’lerde ayrıca New York’un çehresini değiştiren graffiti sanatçılarından biri oldu. 80’lerden itibaren standart hale getirdiği büyük boy işleri, politika ve erotizmi çağdaş sanat ortamımıza taşıyan sanatçı, son beş yıldır, yıllardır üzerinde çalıştığı, dijital ve boyasal saydam katmanlar serilerinin uzantısı olarak, tüm dünyada büyük ilgi gören 4D “Dört Boyutlu” işler üretmeye başladı.

UNESCO’ya bağlı Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği’nin de kurucularından ve halen bu örgütün Türkiye Ulusal Komitesi Başkanı olan Baykam, aynı zamanda 2015 yılında düzenlenen UNESCO-IAA/AIAP 18. Dünya Sanat Birlikleri Genel Kurulu’nda Dünya Başkanı seçildi.
Hürriyet Gösteri, Tempo, Siyah-Beyaz, Akşam, Aydınlık, Genç Sanat ve Cumhuriyet gibi birçok yayında yazarlık yapan ve eski CHP Parti Meclisi Üyesi olan Baykam, 25 kitabın ve iki uzun metrajlı senaryonun yazarı. Hakkında yayınlanmış 51 katalog ve 7 kitap bulunuyor. Baykam halen OdaTv sitesinde yazıyor.

Taksim’de bulunan Piramid Sanat’ın (2006) kurucusu olan sanatçı, çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir.

ha-ber.com/Onur Doğanay

İlgili haberler

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla